ساختار تشکیلاتی

اهم وظایف اداره کل سلامت
 
-   تلاش در جهت توانمندسازی شهروندان در تامین و حفظ سلامت خود و جامعه شهری
-   برنامه ریزی در جهت تامین دسترسی عادلانه مردم به خدمات بهداشتی و سلامت اجتماعی
-   تلاش در جهت توسعه رویکرد مبتنی بر سلامت در مدیریت شهری
-   ارائه خدمات مشاوره ای در زمینه های مختلف مرتبط (ژنتیک، روانی و ....)
-   توسعه آموزش های همگانی در زمینه بهداشت و سلامت اجتماعی (سالم زیستی) با همکاری اداره کل آموزش و مشارکت های شهروندی
-   برنامه ریزی و تلاش در جهت پیشگیری، درمان و بازتوانی آسیب های اجتماعی تهدید کننده سلامت
-   حفظ، تامین و ارتقاء سطح بهداشت سلامت کارکنان شهرداری
-   توسعه تاسیسات رفاهی و خدماتی از قبیل کلینیک های تخصصی، مهدهای کودک، باشگاه و ...
-   تهیه و تدوین سیاست های اجرایی در زمینه های مختلف بهداشت روان اعم از افزایش هنجارها، سلامت محیط، کاهش آلودگی های صوتی و...
-   سایر وظایف حسب مورد که از جانب مقام مافوق ابلاغ می شود.

پیشینه

شهرداری تهران به عنوان بزرگترین سازمان شهری در کلان شهر تهران از سال 1370 با برگزاری سمپوزیوم شهر سالم در دانشگاه تهران بطور ویژه ای به امر سلامت پرداخت.

در پی برگزاری این سمپوزیوم در 18 اسفند ماه همان سال ، پروژه شهر سالم ایران بصورت آزمایشی در شهرستان ری شروع بکار نمود. در بین محله های شهرری ، کوی 13 آبان با توجه به معضلات و مشکلات اجتماعی و فرهنگی خاص خود ، از محروم ترین محله ها در آن موقع جهت اجرای پروژه انتخاب گردید.

در پروژه شهر سالم به دو اصل ویژه و اساسی توجه خاصی می شود ؛

 1- هماهنگی و همکاری بین بخشی و 2- جلب مشارکت مردمی .

این دو اصل زیر بنای تحقق پروژه شهر سالم و تضمین کننده سلامت پایدار در هر جامعه ای تلقی می شود. پس از اجرای پروژه بر اساس اصول و مبانی علمی آن در کوی 13 آبان ، در اجلاس سالانه شهر های سالم جهان در پکن در سال 1376 ، پروژه شهر سالم تهران به عنوان یکی از هفت پروژه موفق شهرهای سالم جهان معرفی گردید. در این پروژه برای اولین بار تجربه آموزش چهره به چهره در ایران به نمایش گذاشته شد و موفقیت هایی را بدست آورد. دراین پروژه علاوه بر آموزش زنان خانه دار ، کودکان در مدارس در قالب پروژه مدرسه سالم با مفاهیم سلامت فردی و اجتماعی آشنا می شدند. امر بسیار مهم در موفقیت این پروژه جلب مشارکت سازمانهای مختلف و همچنین تحقق و بستر سازی مناسب جهت مشارکت مردم بوده است . به گونه ای که مردم به صورت داوطلبانه در امر آموزش و اطلاع رسانی به دیگر ساکنان محله پیشقدم می شدند و نسبت به اجرای کارهای اجتماعی داوطلبانه با هم رقابت می کردند.

شهر سالم در واقع شهری است که در آن پیوسته شرایط اجتماعی ، کالبدی و زیست محیطی رو به توسعه و بهبود بوده و با استفاده بهینه از منابع و امکانات موجود ، محیطی را فراهم می آورد که بر اثر آن مردم ضمن حمایت از یکدیگر و مشارکت گروهی در انجام کلیه امور تلاش می کنند که زندگی خود را به سطح مطلوبی برسانند.
در این پروژه تلاش می شود که از توده مردم یک نیروی محرک ، فعال ، خلاق و پویا ایجاد شود . در این مورد با بالا بردن سطح آگاهی های مردم و جلب مشارکت آنان در زمینه مسایل بهداشتی ، زیست محیطی ، فرهنگی و اجتماعی در راستای فعالیت های توسعه شهری تلاش مضاعف صورت می پذیرد . در نهایت می توان گفت که در پروژه شهر سالم تلاش  می شود که فرهنگ شهر نشینان به فرهنگ شهروندان فعال و آگاه تبدیل شود .

در سال 1383 با توجه به تجربه بیش از یک دهه اجرای پروژه شهر سالم ، برای اولین بار سند راهبردی (برنامه ریزی استراتژیک) پنج ساله سلامت شهر تهران در پی تلاش گروهی از اساتید دانشگاه در مدت یکسال تدوین و در ابتدای سال 1385 به عنوان اساس برنامه ریزی سلامت در شهرداری مد نظر قرار گرفت. در سند راهبردی چالش های اساسی سلامت شهر تهران ، بیانیه ماموریت سلامت شهرداری ، چشم انداز سلامت شهرداری ، اهداف کلان ، سیاستها و استراتژیهای آن به تفکیک تهیه و بر اساس آن برنامه های عملیاتی جهت رسیدن به شهری سالم تدوین گردید.

 

با توجه به چالشهای اساسی یا موضوعات استراتژیک سلامت تهران ، دو هدف استراتژیک برای تامین سلامت شهر تهران متصور است ؛
1- بهبود شیوه سیاست گذاری ، مدیریت و حاکمیت سلامت در شهر تهران .
2- کاهش عوامل خطر تهدید کننده سلامت. بهبود کیفیت زندگی شهروندان و افزایش امید به زندگی، پیامد ( هدف غایی ) دو هدف استراتژیک فوق بوده و با استفاده از استراتژی های ذیل ، اهداف فوق قابل تحقق می باشد:
1-ایجاد و مدیریت واحد سلامت شهری در تهران .
2- گسترش رویکرد شهرسالم به کلان شهر تهران .
3- برقراری نظام جامع اطلاعات سلامت.
4- تعالی خدمات سلامت .
5- کاهش عوامل خطر تهدیدکننده سلامت.
6- آموزش همگانی سلامت.
7- محوریت سلامت در هرگونه توسعه بخش ها.
شهرداری تهران جهت توسعه پروژه شهر سالم به تمام محله های شهر تهران از ابتدای سال 1385 نسبت به ایجاد ساختار جدیدی به نام اداره کل سلامت تهران زیر نظر معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری اقدام نمود . بر اساس این ساختار تمام مناطق 22 گانه شهرداری تهران دارای اداره سلامت منطقه شده و در هر مرحله می بایستی مکانی را به نام " خانه سلامت محله " راه اندازی نمایند .خانه های سلامت در واقع به عنوان ستاد اجرایی پروژه شهر سالم در محله های شهر تهران انجام وظیفه می نمایند .
 
 از اهداف اجرایی خانه های سلامت محله ، جلب مشارکت آحاد خانواده ها در آن محله ، بستر سازی مناسب جهت جلب مشارکت ، ایجاد ارتباط بین مردم و متولیان امور مدیریت شهری ، بالا بردن شاخص های زیست محیطی محله و 000 را می توان نام برد .
در این راستا خانه های سلامت محله می بایستی نقاط آسیب پذیر محله را شناسایی نموده و با جمع آوری اطلاعات جامع محله ، نسبت به تهیه مقدمات نیاز سنجی سلامت از ساکنان محله و تعیین اولویت ها اقدام نمایند . بر این اساس از سازمانهای موجود در منطقه جهت تشکیل هسته همکاری های بین بخشی دعوت و افراد شاخص محلی و مشارکت جویان مورد شناسایی قرار می گیرند.
در حال حاضر شهرداری تهران ، سلامت را به عنوان یکی از مسایل جدی پایتخت تلقی نموده و در کنار اداره های فرهنگی و اجتماعی ، ساختار ویژه ای را برای آن طراحی نموده است و بر اساس محتویات سند راهبردی پنج ساله سلامت شهر تهران ، برنامه های سالیانه خود را طراحی و به اجرا می گذارد .    

مدیر کل


سمانه زمانی

مدیر کل سلامت

نشانی

نشاني اداره:

تهران-ميدان گلها-بزرگراه شهيد گمنام-ابتداي بزرگراه کردستان

شماره ارسال پيامك  :30004243

شماره تماس :9-88630987

شماره نمابر : 84312405

صندوق پستی الکترونیکی :

salamat@tehran.ir