You are here: صفحه جاری: ادارات کل > اداره کل فرهنگی
09/16/2014 - سه شنبه 25 شهريور 1393
 1. 888

  888
 2. _MG_9199

  _MG_9199
 3. _MG_9220

  _MG_9220
 4. _MG_9162

  _MG_9162
 5. _MG_9185

  _MG_9185
اختتامیهشمسه

 

 

جشن جشنواره های شمسه با تجلیل از ۲۵۰ برگزیده در باغ موزه قصر تهران برگزار شد

مراسم اختتامیه سومین جشنواره شمسه با عنوان «جشن جشنواره‌های شمسه» با حضور حجت الاسلام والمسلمین امرودی معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، اعضای شورای اسلامی شهر تهران، قائم مقام معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، شهرداران و معاونان اجتماعی مناطق 22گانه، مدیرکل فرهنگی شهرداری تهران، دبیران تخصصی شمسه و جمعی از اساتید، پیشکسوتان و شهروندان در باغ موزه قصر تهران برگزار و از ۲۵۰ برگزیده  رشته های ۱۲ گانه تجلیل شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، در این مراسم حجت الاسلام والمسلمین امرودی معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با بیان اینکه شمسه یک مسابقه و جریان عادی و تکراری نیست، اظهار داشت: شمسه یک جریان فرهنگی است که قرار است یک اتفاق بزرگی در در سطح شهر رقم بزند. شمسه با دارابودن رشته های متعدد که هر یک جشنواره ای عظیم به شمار می روند هر ساله  ده ها هزار نفر از شهروندان تهرانی را در این  جریان  سهیم می سازد.

وی گفت: تبدیل تهران به شهر فرهنگی هنری در راستای ایجاد زندگی آرام و امن برای شهروندان است که با خلاقیت وتدبر شهردار تهران در طراحی پایتخت رقم خورده است.

امرودی با بیان اینکه شمسه مخفف شهروند، محله،سرمایه اجتماعی و هویت است، افزود: تبدیل شهرنشین به شهروند نیکوکار و سهیم از جمله اهداف ما در برپایی و استمرار جشنواره شمسه است. زیرا شهروند مالک و شناسنامه شهر است که هویت و فرهنگ  شهر را می سازد.

شمسه یک جریان فرهنگی برای ساختن شهری خوب است

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران از شمسه به عنوان یک جریان و حرکت فرهنگی یاد کرد و تاکید کرد: شمسه بنادارد مانند مویرگ در زیر پوست محله های پایتخت جریان یابد و تک تک شهروندان با  استعداد و گنجینه های  محله را به عنوان عضوی از بدن برای ساختن شهر با خود همراه کند.

امرودی با اشاره به خطر تهاجم فرهنگی و جنگ نرم دشمنان، افزود: مطالعات نشان می دهد در محله هایی که تعلق محله ای بیشتر است و شهروندان به عنوان سرمایه های اجتماعی در کنار یکدیگر جمع می شوند؛ میزان آسیب های اجتماعی در آن محلات کاهش می یابد. 

وی تاکید کرد: در جریان چهارمین دوره جشنواره شمسه باید آثار شهروندان به عنوان سرمایه های اصلی در محله ها باقی بماند و حتی به صورت نمایشگاه در اقصی نقاط شهر و محله به محله به صورت چرخشی برپا شود.

طرح شمسه باید اکران جهانی شود

امرودی با بیان اینکه شمسه باید به صورت جهانی معرفی شود؛ اظهار داشت: شمسه معرفی استعدادهای درخشان ایرانی است که در هر عرصه ای وارد شدند موفق و قهرمان بوده اند. مردم با استعداد ایرانی در تمام عرصه های علمی، سیاسی، فرهنگی، هنری، قرآنی و ... حرف برای گفتن دارند.

وی با تاکید بر اینکه شمسه باید سرمایه اجتماعی تولید کند، اظهار داشت: امروز دشمن هویت خانوادگی، دینی و ملی ما را هدف حملات خود قرار داده بنابراین همه باید با همکاری و همدلی برای مقابله با این خطرها تلاش کنیم.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران اذعان داشت: «شهر خوب یافتنی نیست، ساختنی است» نخستین شعار مهمی است که شهرداری تهران در سطح پایتخت اکران کرد و شمسه جریانی برای ساختن شهری خوب است.

ارزیابی 90 هزار اثر شهروندان در جشنواره سوم شمسه

در این مراسم عبادالله رمضانی مدیرکل فرهنگی شهرداری تهران نیز طی سخنانی اظهار کرد: جشنواره شمسه از سال 90 در شهرداری تهران با اهداف توانمند سازی مجموعه مدیریت محله شناسایی و حمایت استعدادها در کارهای فرهنگی شهر، شناسایی و فعال سازی استعدادها با هدف ارتقای سطح فرهنگی محلات، احیای حس تعلق شهروندان به محل زندگی، باز شناسی ظرفیت های کالبدی، تاریخی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی محلات، جلب مشارکت آگاهانه شهروندان در اداره امور شهر و محله، آگاهی از بازخورد فعالیت های شهرداری تهران در بین شهروندان، جریان سازی مثبت فرهنگی در موضوعات مدیریت شهری، خلاقیت،  ابتکار عمل و توجه به ذائقه و سلایق مختلف، گرد آمدن گروه های فرهنگی و  هنری خودجوش مردمی، نشاط و شادی پایدار و ایجاد تعلق و دلبستگی به محله آغاز شد.

وی افزود: مجموعه جشنواره‌های شمسه در 12 رشته و  3 گروه تفکیکی در سه دوره گذشته برگزار شده  که گروه آئینی شامل رشته‌های( قرآن، نهج الباغه، دعا و نیایش) گروه فرهنگی شامل رشته‌های( فیلم، نمایش ، سرود و موسیقی، شعر و ادب) گروه تجسمی جشنواره‌های شمسه شامل رشته‌های(عکس، نقاشی و تندیس، گرافیک، تصویرسازی، کاریکاتور و خوشنویسی) است.

رییس ستاد مجموعه جشنواره های شمسه بابیان این که امسال اختتامیه دوره سوم جشنواره شمسه و افتتاحیه چهارمین دوره آن است، گفت: این جشنواره در طول سال در سطح محلات تهران در دو حوزه تبلیغی- ترویجی و رقابتی برگزار می‌شود که در فضای تبلیغی از امکانات و ظرفیت‌های شمسه در اجرای برنامه‌های محلی استفاده می‌شود و در فضای رقابتی براساس محورهای اعلامی هرسال با رویکرد محلی برگزار می‌شود.

رمضانی با اشاره به این که رقابت در سطح محلی جشنواره شمسه در سال 92 برگزار شد، افزود: آثاری که توسط کانون‌های محلی انتخاب شدند و بعد از آن رقابت در سطح منطقه‌ای انجام شد و برگزیدگان در سطح شهر تهران داوری شد و در این مراسم  نفرات اول  تاسوم به همراه برترین ‌های شمسه در محلات شهر تهران تجلیل می‌شوند. همچنین از برترین های شهر  تهران در سطح محلات نیز تقدیر می شوند.

شرکت 60 هزار نفر در دو بخش رقابتی و ترویجی جشنواره شمسه

مدیرکل فرهنگی شهرداری تهران گفت: در این دوره از جشنواره در مجموع 60 هزار نفر شرکت کردند با توجه به این که محدود به اعضای کانون ‌های محلی بود که 25 هزار نفر در فضای رقابتی شمسه در سطح مناطق و نهایی در رشته های 12 گانه رقابت کردند و در نهایت 250 نفر در جشنواره‌های 12 گانه شمسه نفرات برگزیده هستند که تجلیل می‌شوند.

وی یاد آور شد: بالغ بر 90 هزار اثر در جشنواره مورد ارزیابی قرار گرفته است.البته جشنواره شمسه جشنواره حرفه ای ها نیست بلکه با حضور مردم عامی در سطح مناطق شهر برگزار می‌شود تا استعدادیابی صورت گیرد و جوانان بتوانند شرایط ورود به جامعه هنری خود را پیدا کنند البته چهره هایی همچون برخی از قاریان قرآن با جشنواره شمسه وارد این عرصه شدند و امروز از قاریان ممتاز و شناخته شده هستند.

اصلاح و بازنگری در ساختار دوره سوم شمسه را در راستای چابک سازی جشنواره برای نزدیک شدن به هدف اصلی اجرای جشنواره های محلی عنوان کرد و افزود: امسال اختیار  فعالیت های اجرایی و هماهنگی مجموعه جشنواره های شمسه به مدیران محلات سپرده شده تا از ابتدا فرصت شناسایی پتانسیل های محلات و بکارگیری آن در  اجرای برنامه های فرهنگی و هنری محله، برای آنان فراهم شود.

رمضانی تاکید کرد: شمسه بنا دارد تا به بهانه برگزاری این دسته از جشنواره ها استعدادهای جوانان و نوجوانان محلات را به عنوان گنجینه های بی پایان تحول، معرفت و شناخت، کشف و شناسایی کند و امیدوار است تمامی جوانان و نوجوانان ایران اسلامی در روزگار تهاجم فرهنگی، برای ایجاد جایگاه والای خویش و سوق دادن اندیشه ها در مسیری تعالی بخش و زلال و مملو از احساسات پاک انسانی بکوشند و بتوانند از این طریق، گروه های هنری محلات شهر را به ویژه در حوزه های فوق سامان دهند.

وی در پایان سخنان خود از دکتر ایازی به عنوان پایه گذار شمسه و همچنین دبیران هادی دوره اول و دوم جشنواره قدردانی کرد و گفت: نهادینه کردن شمسه با همراهی و همدلی شهروندان فرهیخته تهرانی امکان پذیر است.

تجلیل از برگزیدگان سومین دوره جشنواره شمسه

قرائت دسته جمعی قرآن کریم، احتزاز پرچم نجف از حرم حضرت علی (ع)، حیدری خوانی، اجرای برنامه ویژه قرائت دعای فرج، هم خوانی گروه سرود و تواشیح، اجرای گروه نمایش شمسه، داستان خوانی و نقالی، شعرخوانی و اجرای کنسرت از میان برنامه های این مراسم با شکوه بود.

در این مراسم از 250 نفر از برگزیدگان رشته های 12گانه شمسه و همچنین چهره‌های برتر همکار در برگزاری این جشنواره در سطح شهر تهران شامل شهرداران مناطق و مدیران محلات، با اهدای شاخه گل، تندیس، لوح تقدیر و هدایایی ویژه تقدیر شد.

برگزاری همايش آواي ايل استان چهارمحال وبختياري درموزه دارآباد معاون امور اجتماعی و فرهنگی منطقه یک اعلام کرد:
برگزاری همايش آواي ايل استان چهارمحال وبختياري درموزه دارآباد
معاون امور اجتماعی و فرهنگی منطقه یک شهرداری تهران گفت: همگام با دیگر فعالیتهای اوقات فراغت تابستانی در سطح منطقه، همايش آواي ايل استان چهارمحال وبختياري درموزه دارآباد در حال برگزاری است.
برپايي 30 غرفه فرهنگي و سلامت تابستانه در بوستان المهدي (عج) معاون امور اجتماعی وفرهنگی منطقه9 اعلام کرد:
برپايي 30 غرفه فرهنگي و سلامت تابستانه در بوستان المهدي (عج)
معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري منطقه 9 شهرداری تهران گفت: جشنواره داستان تابستان منطقه 9 با برپايي 30 غرفه فرهنگي و سلامت تابستاني در بوستان المهدي (عج) افتتاح شد و اين جشنواره به مدت 12 شب ادا...
برپایی نمایشگاه فرهنگی داستان تابستان در بوستان ولایت معاون امور اجتماعی و فرهنگی منطقه 19 اعلام کرد:
برپایی نمایشگاه فرهنگی "داستان تابستان" در بوستان ولایت
معاون امور اجتماعی و فرهنگی منطقه 19 شهرداری تهران از برپایی نمایشگاه فرهنگی «داستان تابستان» در روزهای پایانی تابستان خبر داد.
مدیر کل فرهنگی
اوقات شرعی
امروز : 25/6/1393 (هـ.ش)
برابر با 20 ذى القعده 1435 (هـ.ق)
اذان صبح 05:21:10
طلوع آفتاب 06:47:23
اذان ظهر 12:59:18
غروب آفتاب 19:10:38
اذان مفرب 19:27:45

طول = 51.41 و عرض =35.7
حق انتشار اطلاعات براى شهردارى تهران محفوظ است 1391 - 1385
بازگشت به بالا ^