مراسم آئینی تعزیه خوانی در ورودی غربی پایتخت برپا شد

معاون امور اجتماعی و فرهنگی منطقه 21 شهرداری تهران از اجرای مراسم تعزیه‌خوانی به مناسبت شهادت حضرت علی(ع) در ورودی غربی پایتخت خبر داد.
به گزارش روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، حسین معینی کربکندی  از برگزاری مراسم تعزیه‌خوانی به مناسبت لیالی قدر و ایام شهادت امیر مؤمنان حضرت علی(ع) در ورودی غربی پایتخت  خبر داد و گفت: مراسم تعزیه به مدت پنج شب از تاریخ 12 الی 16 خرداد ماه  از ساعت 22 در بوستان شهر بانو برگزار شد . 

وی با بیان اینکه هنر تعزیه در کشورمان در طول سال‌ها فراز و نشیب‌های زیادی را طی کرده ، اظهار داشت: مناسبت‌های مذهبی همیشه بهانه‌ای است که هنرمندان تعزیه، هنر خود را به نمایش بگذارند و به بهترین شکل نسل جدید را با وقایع مذهبی آشنا کنند.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه 21 با بیان اینکه تعزیه بهترین هنر برای آشنایی نسل جوان با فرهنگ ائمه اطهار  است، ادامه داد: این ایام فرصت  مناسبی است که بتوانیم هنری مانند تعزیه را با این قدمت دیرینه به جوان امروز معرفی کنیم؛ چراکه تعزیه جزو هنرهایی است که نسل به نسل به ما منتقل‌شده و ما هم در انتقال آن به نسل بعد از خود مسئول هستیم.

معینی  هدف از برگزاری این نمایش آیینی را ترویج و توسعه فرهنگ دینی  در بین نسل امروزی وزنده نگه‌داشتن آیین و سنت تعزیه در ایامی غیر از ماه محرم دانست و اظهار کرد: ابزارهای هنری در جامعه امروز مدام در حال تغییر است و تعزیه‌ای در این فضا موفق و با طراوت خواهد بود که بتواند با نگهداری اصالت و روح تعزیه، نوگرایی را نیز در آن تعمیم بخشد.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی منطقه 21  ادامه داد: یکی اصول نمایش تعزیه، به آرامش رسیدن مخاطب تعزیه است و نیز تعزیه بیان تعلقات مذهبی در قالب هنر می باشد  که باعث تأثیرگذاری بسیار آن گردیده است .

وی با تأکید بر اینکه این نماش آیینی نشات گرفته از فرهنگ اصیل ایرانی اسلامی است گفت: اگردر  تمام مناسبتهای مذهبی و ملی نمایش تعزیه به کار گرفته شود نه‌فقط در ایام شهادت سرور و سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع) لذا  در تمامی ایام سال می‌توانیم شاهد برگزاری این نمایش مذهبی باشیم.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی منطقه 21  بابیان اینکه تعزیه به‌خوبی می‌تواند روحیه مذهبی و ملی  و فرهنگ  ایثار و شهادت را در جامعه ایجاد کند، گفت: در تعزیه زبان هنر بخوبی  در راستای تعظیم شعائر مذهبی به کار گرفته می شود . 

 

print