برگزاری جشنواره تابستانی «شادستان» با 142 عنوان برنامه شاخص/ میزبانی از تهرانی ها در 83 روز شاد تابستان

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران از اجرای طرح تابستانی «شادستان تهران» خبر داد و گفت: با برگزاری جشنواره تابستانی «شادستان» در 142 عنوان برنامه در 8 بخش تلاش می کنیم 83 روز تابستانی شاد را برای اقشار مختلف پایتخت اعم از کودکان، نوجوانان، جوانان، زنان، مردان، دانش آموزان دختر و پسر، دانشجویان و ... رقم بزنیم.به گزارش روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، ولی الله شجاع پوریان در نشست خبری جشنواره تابستانی "شادستان تهران" اظهار داشت: این برنامه ها با رویکرد اخلاق مداري، محله گرايي،خانواده محوري، توجه به گروه های اجتماعی، مشارکت جویی در فعالیتها و هویت افزایی و تقويت وحدت ملي در راستای توسعه آگاهي و تقويت ظرفيتهاي اجتماعي شهر با استفاده از فرصت اوقات فراغت، ايجاد نشاط اجتماعی مبتنی بر فرهنگ اصيل ايراني و موازين غني  اسلامي و توسعه تفريحات سالم  در  شهر برگزار می شود.

وی با اشاره به تغییر رویکرد در موضوعات اجتماعی و فرهنگی پایتخت اظهار کرد: در بدو ورودم به معاونت اجتماعی شوراهای راهبردی و اتاق های فکر را با حضور صاحب نظران در دانشگاه های بزرگ کشور راه اندازی کردیم تا آسیب های گذشته به درستی احصاء شود.

شجاع پوریان با بیان اینکه از این پس قرار نیست معاونت اجتماعی متولی برگزاری نمایشگاه ها و جشنواره ها باشد و هزینه ها از بودجه شهرداری پرداخت شود، گفت: تلاش ما این است که تمامی برنامه ها را با مشارکت شهروندان اجرا کنیم و از مجموعه هایی که توان مالی دارند، به عنوان اسپانسر مالی استفاده کنیم.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با اشاره به کاهش 30 درصدی بودجه معاونت در سالجاری عنوان کرد: باور ما این است که با استفاده از ظرفیت های مردمی کسری بودجه جبران می شود و از حیث تامین منابع کمبودی نخواهیم داشت.

شجاع پوریان با تاکید بر اینکه از این پس برنامه های اجتماعی و فرهنگی با کیفیت بهتر برگزار می شود، گفت: پیش بینی ما این است تا برنامه ها را با کیفیتی بهتر از گذشته و با یک دهم هزینه های قبل اجرا کنیم؛ چراکه احساس می کنیم باید امانت دار منابعی باشیم که در اختیارمان گذاشته شده است.

وی با اشاره به اقدامات معاونت اجتماعی در ماه های گذشته گفت: حضور متفاوت ما در برنامه های نوروزی نمایشگاه کتاب و برنامه های ماه رمضان از جمله اقداماتی بود که در ماه های گذشته انجام شد.

معاون شهردار تهران در ادامه به ویژه برنامه های تابستان اشاره و بیان کرد: با وجود یک میلیون و 100 هزار دانش آموز و ششصد هزار دانشجو، تعطیلات تابستان فرصت طلایی است تا با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری نشاط اجتماعی را به شهر بازگردانیم.

وی ادامه داد: امسال برخلاف اقدامات عمومی، پرحجم و بی برنامه گذشته؛ 4 گروه دختران و بانوان تهرانی، سالمندان، جانبازان و معلولان و کودکان را به عنوان جامعه مخاطب انتخاب کرده ایم.

 

دوشنبه های سالمندان، چهارشنبه های معلولان

به گفته شجاع پوریان تا پایان تابستان در تمامی روزهای دوشنبه در بوستان ها، مجموعه های وزرشی و پردیس های سینمایی برنامه های ویژه ای برای سالمندان برگزار می شود. چهارشنبه های هر هفته نیز به اجرای برنامه ویژه معلولان و جانبازان اختصاص دارد.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با تاکید بر اینکه شرکت در تمامی برنامه های تابستان برای شهروندان رایگان است، ادامه داد: امسال در حوزه زنان برگزاری جشنواره دختران تهران، جشنواره فراغتی مادران و دختران و همچنین نمایشگاه دستاوردهای دختران موفق و خلاق را برگزار می کنیم. ضمن اینکه با هماهنگی های صورت گرفته، قرار است محدوده ای در اطراف دریاچه چیتگر به دوچرخه سواری بانوان اختصاص داده شود.

شجاع پوریان در بخش دیگری از سخنانش به ارتباط شهرداری تهران با 4 هزار معلم و 4 هزار مدرسه پرداخت و گفت: در گذشته شهرداری قلکی بود که برای اجرای برنامه های تفریحی و آموزشی به آموزش و پروش بودجه اختصاص می داد، اما امسال سعی کردیم فعالیت های مشترکی را با یکدیگر تعریف کنیم و هر کدام از ارکان ها زیرساخت های خود را در اختیار ارگان های دیگر قرار دهند.

 

اجرای طرح بازدید 300 هزار دانش آموز از مراکز میراثی پایتخت

به گفته وی تابستان امسال در قالب همکاری شهرداری و وزارت آموزش و پرورش طرح بازدید 300 هزار دانش آموز از موزه ها و بخش های باستانی و میراثی تهران اجرا می شود.

شجاع پوریان در بخش دیگری از سخنانش به اقدامات شهرداری تهران در راستای ساماندهی آسیب دیدگان اجتماعی در پایتخت پرداخت و گفت: ساماندهی فضاهایی همچون مراکز پرتو و کوثرها که به آسیب دیدگان اجتماعی خدمات می رسانند، در اولویت برنامه های ما قرار دارند؛ چراکه تاکنون در گذشته از این ظرفیت های استفاده نشده است.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران  با اشاره به تاکید شهردار تهران مبنی بر اجرای طرح ساماندهی متکدیان در تهران عنوان کرد: واقعیت این است که حدود 70 درصد از کسانی که به عنوان آسیب دیده در تهران حضور دارند از سایر استان ها به این شهر مهاجرت کرده اند و قرار است در بلند مدت طرح شناسایی، بهبود و انتقال آن ها با استان های خود را بررسی و اجرا کنیم.

 

 برگزاری 320 جشنواره برای احیای شب های تهران

شجاع پوریان با اشاره به برگزاری 320 جشنواره برای احیای شب های تهران گفت: تلاش می کنیم در هر منطقه راسته های فرهنگی را شناسایی را کنیم و با اجازه نهادهای امنیتی مکان حضور شهروندان در این راسته ها را تا پاسی از شب فراهم سازیم.

وی راه اندازی پاتوق های گفت و گو در 44 بوستان پایتخت را از دیگر اقدامات معاونت اجتماعی معرفی و عنوان کرد: این پاتوق ها از 23 تیرماه همزمان با روز گفت و گو فعالیت خود را در بوستان های منتخب آغاز می کنند تا امکان تعامل میان شهروندان در فضایی مناسب فراهم شود.

معاون شهردار تهران از اصحاب رسانه درخواست کرد تا با راه اندازی کمپین و دعوت از هنرمندان و مجریان مشهور کشور امکان اجرای داوطلبانه این افراد را در برنامه های تابستان فراهم کنند تا هزینه های این بخش صرف شهروندان شود.

 

هزینه کرد شهرداری برای آسیب های اجتماعی تهران بیشتر از سایر دستگاه هاست

وی در ادامه در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اجرای ناموفق طرح جمع آوری متکدیان گفت: متاسفانه تهران سر ریز آسیب های اجتماعی کشور است و شهرداری تهران در ایجاد این وضعیت نقشی ندارد اما بیشتر از سایر دستگاه ها هزینه این وضعیت را پرداخت می کند. واقعیت این است که شهرداری در سنوات گذشته در خصوص ایجاد زیرساخت برای نگهداری و درمان افراد آسیب دیده اقدامات خوبی انجام داد اما متاسفانه از این ظرفیت ها به درستی استفاده نشده است.

معاون شهردار تهران ادامه داد: اخیرا به شهردار تهران پیشنهاد کردم که یک شورای راهبردی آسیب های اجتماعی در شهرداری تهران راه اندازی کنیم و دستگاه های مختلف را کنار هم گرد آوریم و با استفاده از تجربیات سایر دستگاه ها، اقداماتی اساسی انجام دهیم. با این وجود اقدامات قبلی با ویرایشی جدید در این دوره انجام می شود تا ساز و کار جدید را تعریف کنیم.

وی در واکنش به ادعایی مبنی بر انتخاب معاونان اجتماعی مناطق بیان کرد: فرایند این گونه است که معاون اجتماعی هر منطقه توسط شهردار منطقه تعیین شود و در این میان معاونت اجتماعی باید صلاحیت فرهنگی و اجتماعی فرد را تایید کند. بنابراین اصل تغییر معاونان باید از شهرداری های مناطق شروع شود. اگر هم در گذشته معاونت اجتماعی بر عزل و نصب معاونان اجتماعی مناطق دخالت می کرد یا فردی را تحمیل می کرد، من این روش را دنبال نمی کنم.

شجاع پوریان در خصوص اینکه این افراد تا چه اندازه مبتنی بر گرایش های سیاسی انتخاب می شوند، گفت: باید به این نکته اشاره کنم که تنها گرایش های سیاسی فرد ملاک نیست اما فردی که انتخاب می شود، حداقل نباید با جریان فکری جدید مخالف باشد.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر دلایل کاهش بودجه معاونت اجتماعی در سال جاری گفت: در فصل بودجه معاونت اجتماعی به دلیل کندی در تغییر و تحولات و بلاتکلیفی در برزخ بود به همین دلیل هم کسی از بودجه این معاونت دفاع نکرد با این وجود کمیسیون فرهنگی در بودجه سال 97 تمامی سازمان ها را موظف کرد تا 3 و نیم درصد از اعتبارات خود را به بخش های فرهنگی و اجتماعی اختصاص دهند. این میزان برابر با 270 میلیاردتومان است که برای جذب درست این مبلغ دبیرخانه ای را به تازگی راه اندازی کرده ایم.

وی با اشاره به روند فعالیت سازمان ورزش شهرداری تهران و تغییر رویکرد جدی در این سازمان تصریح کرد: به تازگی گروهی اقدامات خود را برای استانداردسازی اماکن ورزشی آغاز کرده اند، ضمن اینکه تاکنون نیز واگذاری مجموعه های این سازمان و روند اجرای مزایده با شفافیت کامل انجام شده است.

 

بازنگری در اعطای کارت منزلت به سالمندان

وی در پاسخ به سوالی درباره اعطای کارت منزلت به سالمندان در گذشته، گفت: اتفاق خوبی رخ داده بود که به افراد سالمند کارت منزلت می‌دادند اما سازمان ورزش در حال مطالعه و بازنگری است تا اشکالات طرح قبلی با رعایت حرمت سالمندان رفع شود.

معاون شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود در مورد اینکه آیا در برگزاری پاتوق‌های گفت‌وگو در بوستان‌ها مجوز از نهادهای امنیتی اخذ شده یا نه؟ گفت: برای محکم کاری با دستگاه‌های مختلف هماهنگی می‌کنیم.

معاون شهردار تهران همچنین به انتقادات مطرح شده نسبت به سستی شهرداری تهران برای انتخاب مکان تجمعات در پایتخت پرداخت و گفت: در این خصوص باید هماهنگی های بسیار زیادی صورت می گرفت و مجوزهای بسیاری صادر می شد. در این مورد همچون اکران بازی های جام جهانی در فضای عمومی، شهرداری برنامه های بسیاری داشت و تا حدی نیز پیش رفت که در نهایت به دلیل عدم صدور مجوز اجرا نشد.

شجاع پوریان در بخش دیگری از سخنانش بر تغییر نحوه فعالیت سراهای محلات تاکید و عنوان کرد: متاسفانه امروز سراهای محلات از تعریفی که برای آنها شده بود، فاصله گرفتند. در واقع شهرداری باید به عنوان تسهیل گر، فضا را در اختیار سازمان های مردم نهاد قرار دهد اما با ورود بیش از اندازه شهرداری در سال های گذشته امروز باید بیمه کارکنان سراهای محلات را به صورت قانونی بپردازیم؛ چراکه در این مورد احکام زیادی علیه شهرداری صادر شده است. در کنار این موضوع یکی از مطالبات کارکنان سراهای محلات این است که جذب شهرداری شوند، اما همان طور که می دانید تحقق این امر در این شرایط تنها موجب فربه شدن شهرداری می شود .

وی با اشاره به ارایه پیشنهادات به شهردار تهران برای ساماندهی سراهای محلات در پایتخت گفت: یکی از پیشنهادات ما این است که شهرداری را از شکل فعلی که برخی از آنها تبدیل به دفتر شورایاری ها شدند، خارج کرده و در اختیار مردم قرار دهیم. پیشنهاد دیگر این است که شهرداری سراهای محله را به بخش خصوصی اجاره دهند. برخی نیز معتقدند در این شرایط اقتصادی شهرداری مکان سراهای محلات را به عنوان سرمایه به فروش بگذارد که البته بنده موافق این پیشنهاد نیستم.print