اجرای برنامه های سلامت محور جشنواره تابستانی شادستان تهران در سراسر پایتخت

مدیرکل سلامت شهرداری تهران اعلام کرد: برنامه های سلامت محور جشنواره تابستانی شادستان تهران با شعار «تهران؛ شهر زیست پذیر، شهروند مشارکت پذیر» در دستور کار قرار گرفته است.به گزارش روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، زینب نصیری با تشریح شیوه نامه اجرایی برنامه های اداره کل سلامت شهرداری تهران اظهار داشت: رویکرد ما برای روزهای تابستان، مبتنی بر برطرف کردن مشکلات آنها در اثر سبک زندگی بی تحرک است. نتایج دو سال متوالی سنجش عدالت در شهر تهران نشان داده که جلوگیری از سبک زندگی بی تحرک از اولویت های اصلی هر کدام از محلات این کلان شهر است. در کنار بی تحرکی، افزایش بار مشکلات روانی از جمله افسردگی، احساس تنهایی و انزوا و ... نیز اهمیت زیادی دارد.

وی از مشارکت به عنوان یکی از ابعاد اصلی سلامت اجتماعی یاد کرد و افزود: مداخله ثمربخش سازمان های مردم نهاد به عنوان رکن اساسی جامعه مدنی که مطالبات اجتماعی طیف بزرگی از مردم جامعه را نمایندگی می کنند؛ امری ضروری است.

نصیری، توسعه آگاهی و تقویت ظرفیتهای اجتماعی شهر با استفاده از فرصت اوقات فراغت، ایجاد نشاط اجتماعی مبتنی بر فرهنگ اصیل ایرانی و موازین غنی اسلامی و توسعه تفریحات سالم در شهر را از اهداف این طرح برشمرد و گفت: بناداریم در این برنامه ها مشارکت های مردمی را در قالب سمن ها و گروه های اجتماعی را در جهت تحقق شعار شهروند مشارکت پذیر جلب کنیم.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران افزود: برنامه های تابستانی با رویكردهای اخـلاق مــداری (تاکید بر اصول اخلاق الهی، ارزشهای دینی و مذهبی)، محـله گرایی (توجه به نمادها و ساختارهای اجتماعی محله، تقویت هویت محله ای)،  خانواده محوری (توجه ویــژه به استحکام خانواده، بهبود کیفیت زندگی اعضای خانواده)، توجه به اقشار و گروه های اجتماعی (کودکان، سالمندان، افراد دارای معلولیت) و مشارکت جویی در فعالیت هـا (استفـاده از مشارکت سمن ها و کانون های اجتماع محور سلامت)  اجرا می شود.

به گفته نصیری، اجرای طرح راهوند (راهی برای سرزندگی و کارایی فضای شهری در قالب اجرای طرح گرافیتی های شهری)، گفت و گو در شهر، مدرسه تابستانه کانون های اجتماع محور سلامت (آموزش برای همه)، تور بازدید از هیومن پارک، فستیوال تشکلهای غیر دولتی سلامت محور، جشنواره های تابستانی سالمندان و معلولان از جمله برنامه های اجرایی سلامت محور در جشنواره شادستان تهران به شمار می رود.

 

 

print