ارتقاء سطح «سلامت روان» شهروندان مستلزم استفاده از ظرفیت تمام «شرکای اجتماعی» است

مدیرکل سلامت شهرداری تهران با تاکید بر ضرورت پرهیز از اقدامات جزیره ای در حوزه سلامت روان گفت: مجموعه مدیریت شهری می تواند با بهبود عملکرد و سیاست هایش، بر مولفه های اجتماعی و محیطی در راستای ارتقای سلامت روان شهروندان تاثیرگذار باشد.به گزارش روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، زینب نصیری در سومین همایش بزرگداشت روز روانشناسی و مشاوره طی سخنانی اظهار داشت: توجه به سلامت روان و سلامت اجتماعی از جمله رویکردهای دوره جدید شهرداری تهران است که بر اساس آن اقداماتی انجام شده و در دستور کار است.

وی با اشاره به ضرورت احصاء شاخص ها و وضعیت سلامت روان شهروندان گفت: توجه به سلامت روان مردم برای اولین بار در مجموعه مدیریت شهری در برنامه سوم توسعه شهری لحاظ شده است که امیدواریم بتوانیم گام های مثبتی در این زمینه برداریم.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران با تاکید بر ضرورت هم افزایی علمی و کار تیمی تمام حرفه های مرتبط در حوزه سلامت روان، تصریح کرد: اساسا اقدامات جزیره ای منشا نگاه تک ساحتی می شود و نمی تواند مسائل شهری را مدیریت و به ارتقای سلامت شهروندان کمک کند. بنابراین ما تلاش کردیم بستر را برای حضور باکیفیت ذینفعان سلامت، از طریق دراختیار نهادن تمام ظرفیت های مدیریت شهری به انجمن های علمی و تمام شرکای اجتماعی سلامت روان دانشگاه های تخصصی فراهم کنیم.

وی خاطرنشان کرد: طی سال گذشته با اتخاذ رویکرد تسهیلگری اجتماعی، بیشترین همکاری را با مجموعه های سلامت روان در بخش های دانشگاهی و انجمن های علمی داشته ایم که با به هر گیری از ظرفیت انجمن های علمی اتفاقات مثبتی در این حوزه رقم خورد.

نصیری، مسئولیت اصلی شهرداری و سیاست های شهری را توجه به کالبد شهر و ارتقای سلامت روانی و سلامت اجتماعی شهروندان دانست و افزود: تلاش کردیم در این زمینه بسته های خدمتی را به شهروندان ارائه دهیم زیرا  باور داریم که مجموعه مدیریت شهری می تواند با بهبود عملکرد و سیاست هایش، بر مولفه های اجتماعی و محیطی تاثیرگذار باشد.

وی ایفای نقش تسهیلگری اجتماعی، توسعه زیرساختهای شهری، بهبود مستمر در مجموعه مدیریت شهری و بهره گیری از ظرفیت انجمن های علمی و دانشگاهی در سراهای محلات را در راستای ارتقای سطح سلامت روان شهروندان ضروری برشمرد.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران با تاکید بر حمایت طلبی از سازمان ها  و شرکت ها و مجموعه های شهری گفت: تمام بخشها باید برای ارتقاء مسئولیت پذیری خود در حوزه سلامت روان و اجتماعی تلاش کنند و بناداریم از ظرفیت انجمن های تخصصی و مجموعه های مردم نهاد در این ارتقای بهره وری و افزایش کیفیت زندگی شهروندان استفاده کنیم.

محمد ابراهیم مداحی، رئیس خانه روان شناسان، مشاوران و حرف یاورانه و معاون آموزش سازمان نظام روان شناسی و مشاوره، نیز اعلام کرد: بنا بر آمارهای موجود 23.6 درصد مردم ما دچار اختلالات روانی هستند و از هر 4 نفر یک نفر دارای اختلالات روانی مانند اضطراب، افسردگی و اختلالات روان تنی هستند که نیازمند مداخلات سریع روانی هستند.

رئیس خانه روانشناسان، مشاوران و حرف یاورانه؛ افزایش مهارت های زندگی را عامل مهمی در کاهش اختلالات دانست و گفت: آموزش مهارت های سازگارانه و مثبت و مهارت هایی مانند مهارت نه گفتن، مقابله با هیجانات منفی و خشم در نظام آموزشی ما کمرنگ است.

وی با تاکید بر افزایش سواد سلامت روان شهروندان گفت: رتبه ما در سواد سلامت روان در بین کشورهای جهان 110 است و بنا بر آمارها تا سال 2030 افسردگی ناتوان کننده ترین بیماری جهان خواهد بود.

گفتنی است؛ سومین همایش بزرگداشت روز روان شناسی و مشاوره با محوریت پیشگیری از آسیب های روانی- اجتماعی و مشارکت در مدیریت بحران به همت خانه روانشناسان و مشاوران و حرف یاورانه و با مشارکت اداره کل سلامت شهرداری تهران، سازمان بهزیستی کشور و سازمان نظام روانشناسی و مشاوره در مرکز همایش های بین المللی برج میلاد برگزار شد که سردار رحیمی رئیس پلیس پایتخت، محمد حاتمی رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور، وحید قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی کل کشور و غلامعلی افروز رئیس شورای مرکزی سازمان از دیگر سخنرانان این همایش بودند.
 

print
rating
نظرات

بازگشت print