گفت و گو در شهر؛ نمونه ای خوب برای حرکت به سمت فعالیت محوری مبتنی بر سلامت شهری است

رییس و اعضای کمیسیون سلامت و محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران طی نشست مشترک با مدیرکل سلامت و مدیران سلامت مناطق 22 گانه، از برنامه های هفته ملی سلامت شهرداری تهران تقدیر کردند.به گزارش روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، صدو سی و هفتمین جلسه کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری با حضور صدراعظم نوری (رییس) و خداکرمی (دبیر کمیته سلامت) و میلانی ( دبیر کمیته محیط زیست) کمیسیون سلامت و محیط زیست شورا، نصیری مدیرکل سلامت، معاون و مدیران ستادی این اداره کل و مدیران سلامت مناطق 22گانه در سالن الغدیر شورای شهر برگزار شد.

طی این نشست ضمن ارائه گزارش برنامه های هفته ملی سلامت، درخصوص نحوه رویکردهای سلامت در مناطق 22 گانه شهرداری تهران بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

در این نشست زینب نصیری مدیر کل سلامت شهرداری تهران گزارش اجمالی از برنامه های اداره کل سلامت در سال 1397 و همچنین برنامه های هفته ملی سلامت 1398 ارائه داد.

وی، توسعه و مدیریت ساختارهای فیزیکی ارائه خدمات سلامت(خانه های سلامت و مراکز فرآموز)، ارتقای سلامت روانی و اجتماعی از طریق اصالت بخشی به محلات و ظرفیت سازی در  قالب  مداخلات اجتماع محور محلی(تقویت و توانمند سازی کانونهای اجتماع محور سلامت، طرح پایلوت اقدامات اجتماع محور سلامت روان محلی، خدمات مشاوره‌ای و شوراهای سلامت)، ارتقای سواد سلامت شهروندان(بازدید های مراکز فرآموز، برگزاری کارگاه و کلاسهای آموزشی ویژه عموم شهروندان و پرسنل شهرداری، اجرای گفت و گو در شهر، سینما سلامت و تئاترهای آموزشی) را از جمله سرفصلهای برنامه های سال 97 برشمرد.

 نصیری، همچنین به موضوعاتی چون ارتقای تعاملات درون و برون سازمانی(برگزاری نشست های تخصصی، شورای راهبری معلولان، کمیته علمی فرآموز، تدوین ماتریس همکاریهای مشترک با شرکای دولتی و غیر دولتی)، اجرای مصوبات شورای اسلامی شهر تهران( تهران، شهر عاری از دخانیات، شهر دوستدار سالمند، الزام شهرداري تهران تغيير الگو و كاهش مصرف كيسه هاو... ) و کارویژه های مناسبتی( اجرای برنامه های سلامت محور در طول سال مانند هفته ملی سلامت، روز پزشک، روز جهانی سالمند، روز جهانی دیابت، روز جهانی معلولان و...) و اقدامات صورت گرفته در این خصوص اشاره کرد.

مدیر کل سلامت شهرداری تهران با ارائه گزارش برنامه های هفته ملی سلامت امسال اذعان داشت که این برنامه ها شامل گذر سلامت (راهوند، گفت و گود در شهر، حضور شرکای اجتماعی و ارائه خدمات سلامت محور به مخاطبین، بازیهای نشاط سالمندی و بازیهای ویژه افراد دارای معلولیت، نمایش های میدانی، خیابان ورزش و...)، کارگاه ها و همایش های منطقه ای، ارائه خدمات سلامت محور از طریق برپایی ایستگاه های سلامت در مترو و میادین میوه و تره بار، ارائه خدمات به افراد کمتر برخوردار و ویژه برنامه ها بود.

 

صدراعظم نوری: خانه های سلامت یکی از فعال ترین بخشها در سرای محلات است

در ادامه این نشست زهرا صدر اعظم نوری رییس کمیسیون سلامت و محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران ضمن خوشامدگویی از فعالیتهای سلامت محور خانواده سلامت شهرداری تهران در راستای ارتقا سلامت شهروندان بالاخص سلامت روانی و اجتماعی قدردانی کرد.

وی ضمن اشاره به اقدامات حوزه سلامت و رویکرد صحیح مدیرکل سلامت شهرداری تهران در برنامه ها، خطاب به مدیران سلامت مناطق گفت: خوشبختانه خانه های سلامت فعالترین واحد در سراهای محله هستند. اما باید بتوانیم خودمان را اصلاح کنیم و بهبود مستمر داشته باشیم. باید این اقدامات را تقویت کرده و توسعه دهید تا بتوانید با ارتقای سلامت روان مردم، رضایت آنها را جلب کنید.

رییس کمیسیون سلامت و محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران،  از شهرداری به عنوان نهادی خدماتی یاد کرد که به عنوان تسهیل گر اجتماعی اقداماتی را انجام می دهد. البته در دنیا نظام ها با هم متفاوت است و در برخی کشورها نظام مدیریت یکپارچه شهری حاکم است، اما در کشور ما متفاوت است. دولت برای بسیاری از برنامه ها دارای اعتبار و بودجه است بنابراین ما باید در شهرداری به نقاط خلا بپردازیم و اقداماتی را انجام دهیم که سایر دستگاهها انجام نمی دهند.

وی با اشاره به برنامه قابل توجه گذر سلامت در هفته ملی سلامت امسال افزود: بی تردید اجرای طرح راهوند  تأثیرات موثر و چندگانه ای بر سلامت مردم چون افزایش تحرک و سلامت جسمی، افزایش نشاط و سلامت روحی ، بهره گیری از رنگ برای شادی مردم، احیای بازی های سنتی قدیمی و کاهش افسردگی داشته است و ضروری است فراگیر گردد.

انجام کار متفاوت از سایر دستگاهها، عدم موازی کاری در خانه های سلامت و مراکز بهداشت،  اثرگذاری فعالیت های سلامت محورو ارزیابی مناطق در میزان تأثیرگذاری بر مردم، انجام اقدامات در دل محله ها مانند بوستان محله، اجرای برنامه برای تمامی گروههای مختلف سنی، برنامه ریزی برای افراد با نیازهای خاص، تلاش و مطالبه گری در جهت دسترس پذیری شهر برای همگان، توجه به سهم سلامت در آموزش شهروندی و زیباسازی، تلاش در جهت استقرار نظام جامع سلامت شهری، استفاده از ظرفیت شورایاری ها و سایر نهادها، از عمده ترین نکات مورد تاکید صدراعظم نوری بود.

رییس کمیسیون سلامت و محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران، در مجموع اقدامات انجام شده در حوزه سلامت را بسیار خوب ارزیابی و مراتب تقدیر و حمایت کمیسیون سلامت شورا را از اجرای برنامه های با کیفیت در حوزه سلامت اعلام کرد. همچنین ضمن اعلام حمایت از فعالیت مراکز فرآموز عنوان کرد که در جهت راه اندازی یا فعال سازی این مراکز از شهرداری های مناطق مطالبه لازم صورت خواهد گرفت.

 

خداکرمی: «گفت و گو در شهر» فعالیت محور است

ناهید خداکرمی عضو کمیسیون سلامت و محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران ضمن قدردانی از اقدامات سلامت محور شهرداری تهران، عنوان کردکه باید نگاه مان را تغییر دهیم به جای ارائه خدمات باید به بهبود سبک زندگی مردم کمک کنیم.

وی با اشاره به لزوم تجدیدنظر در مأموریتهای حوزه سلامت شهری گفت: به جای خدمت محور بودن برنامه ها به سوی فعالیت محوری حرکت کنیم و بهتر است به جای اینکه منتظر بمانیم مردم به ما مراجعه کنند؛ ما به سراغ مردم برویم.

خداکرمی از برنامه ی گفت و گو در شهر به عنوان نمونه ای خوب برای حرکت به سمت فعالیت محوری یاد کرد و افزود: مهمترین وظیفه ادارات سلامت مناطق در سال 98 این است که با نیازسنجی، در پایان سال بتوانند مسائل و مشکلات منطقه خود را شناسایی نمایند و برای چشم انداز 1400  و بهبود سبک زندگی و تغییر سبک زندگی در خانه های سلامت برنامه طراحی کنند.

 

میلانی: ارتباط قوی حوزه سلامت با سازمانهای مردم نهاد قابل تقدیر است

آرش حسینی میلانی عضو کمیسیون سلامت و محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران نیز با اشاره به برنامه های خوب حوزه سلامت مناطق بیان نمود که شورایاری ها باید در ساختار و برنامه ها با برنامه های سلامت محور هم افزایی داشته باشند. تسهیلگری توسط کانونها مهم است و شورایاری ها می توانند در پیوند با آنها منشا خدمات خوبی شوند. همچنین با توجه به شبکه گسترده در اختیار خانه های سلامت محلات، این حوزه می تواند در ارتباط با افزایش مشارکت مردم در انتخابات شورایاری بسیار موثر باشد.

وی با اشاره به تعامل مناسب شهرداری با سمن ها در برنامه ها گفت: باید در برنامه ها از مشارکت واقعی مردم استفاده کنیم، شهر بدون مشارکت شهروندان، غیرقابل اداره نیست وقطعاً اداره کل سلامت در این حوزه
می تواند بسیار موثر باشد.همچنین استفاده از ظرفیت پارک های جنگلی اطراف تهران به منظور ارتقاء سلامت روانی و اجتماعی شهروندان بالاخص شهروندان کمتر برخوردار، از موضوعاتی است که ضروری است مورد توجه قرار گیرد.

عباسی معاون اداره کل سلامت شهرداری تهران در خصوص برنامه های حوزه سلامت روان اظهار کرد که سلامت روان موضوع تخصصی است و نیاز به نظارت عالیه دارد و در این میان اداره کل سلامت تنها بخشی است که صلاحیت انجام این کار را دارد. وی اذعان داشت که در برنامه 5 ساله دوم موضوع «ساماندهی و توسعه بخشهای آموزش و مشاوره روان شناسی در تمامی خانه های سلامت و سراهای محلات، فرهنگسراها و خانه های فرهنگ و نظارت بر ارائه خدمات استاندارد در واحدهای مشاوره و روان شناسی» به عنوان وظیفه اداره کل سلامت مطرح شده است که ضروری است تمامی سازمانهای زیر مجموعه شهرداری تهران در راستای سیاستهای این اداره کل اقدام و مورد ارزیابی قرار گیرند.

در ادامه مدیران سلامت مناطق 12-11-5-20 و17 به نمایندگی از مناطق به ایراد سخن پرداختند که تغییر رویکرد به صورت مداخله در حوزه سلامت روانی و اجتماعی، اجرای برنامه های منسجم تر و همگن تر، استفاده از ظرفیتهای فضای مجازی در ارائه آموزش و آگاه سازی مردم، حمایت از مراکز فرآموز و لزوم آموزش از سنین کودکی و بهره گیری از NGOها در بحث نگهداشت این مراکز و آموزش در حوزه سلامت از جمله نکات مورد تاکید مدیران سلامت مناطق در این نشست بود print