منطقه یک: همایش روز جهانی نجوم

مرکز علوم و ستاره شناسی تهران، از برگزاری نشست های علمی در روز جهانی نجوم 98 خبر داد.  

به گزارش روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک، به نقل از امیرحسین چیذری مدیر مرکز علوم و ستاره شناسی تهران ، همایش علمیِ ويژه برنامه هفته جهانی نجوم ، عصر جمعه 20 اردیبهشت98 از ساعت 17:30 الی21 با حضور اساتید و شخصیتهای علمی کشور و جمعی از خانواده های علاقمند به علم ستاره شناسی در تالار کهکشان مرکز علوم و ستاره شناسی تهران برگزار شد.

 اولین سخنران برنامه استاد کاظم کوکرم(سردبیر مجله نجوم و مدرس نجوم) سخنرانی خود را با موضوع« چرا میلیاردها دلار خرج اکتشافات علمی می کنند »به علاقه مندان ارائه دادند.

وی در سخنرانی خود پیرامون اکتشافات و تسخیر، نقشه‌ کامل جهان در سال ۱۴۵۹ میلادی، واقعه بنیادی انقلاب علمی در غرب، سفرهای اکتشافی کریستف کلمب و کشف قاره امریکا در ۱۲ اکتبر ۱۴۹۲، نقشه سیاسی جهان در سال ۱۷۰۰ میلادی، نقشه‌ جهانی که باید کامل بشود! ، ارتباط با اروپاییان در دوره صفویه، چرا ارتباط و مباحثه علمی با اروپاییان ایجاد نمی‌شد؟ و رمزگشایی از زبان و فرهنگ‌های باستانی مطالبی را بیان کردند.

دومین سخنران برنامه استاد یاشار بهمند(کارشناس ارشد اختر فیزیک و مدرس نجوم) سخنرانی خود را با موضوع «در جست و جوی سیاهچاله» ارائه کردند.

در پایان برنامه سرکار خانم کتایون ریاضی(کارشناس ارشد فیزیک و مدرس نجوم کودکان) مطالبی را پیرامون« مباحث نجوم و ستاره شناسی به روش  کند وکاو » بیان کردند. « ارائه مباحث نجوم و ستاره شناسی به روش  کند وکاو جهت آشنا شدن خردسالان، کودکان و نوجوانان با مفاهیم اولیه و اصلی جهان اطراف ماست. در این روش که دانش آموزمحور است ،مبانی نجوم همراه با انواع تصاویر، فیلم، نرم افزارهای نجومی مرتبط، انواع بازی ها و نمایش های نجومی که توسط کودکان انجام می پذیرد آموزش داده می شود. »

در کنار برپایی نشست های علمی کارگاه آزمایشهای فیزیک، برگزاری مسابقه، اهداء جوایز به نفرات برتر و اجرای سالن کهکشان، سالن نمایش لیزری و ترازوهای فضایی برای شهروندان از دیگر برنامه های روز جهانی نجوم بود.

در پایان برنامه از اساتید و شخصیتهای نجومی و علمی چون استاد احمد دالکی(پدر نجوم آماتوری ایران) و دکتر علی میثمی(پدر زمین شناسی ایران) تجلیل شد.

در این برنامه پروفسور حسین باهر، استاد سپهر اربابی و چندین اساتید بنام به صورت میهمان ویژه نیز حضور داشتند.

print