تهران یک ایران کوچک است/ ضرورت توجه به حجم تنوع فرهنگی شهر تهران

سید محمد بهشتی عضو پیوسته فرهنگستان هنر در اولین جلسه از شورای راهبردی راسته‌های فرهنگی شهر تهران در سال 98 بر لزوم توجه ویژه به تنوع و تکثر فرهنگی در طراحی و اجرای پهنه های فرهنگی سطح شهر تاکید کرد.
به گزارش روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران به نقل از شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران، سیدمحمد بهشتی عضو پیوسته فرهنگستان هنر به عنوان یکی از اعضای شورای راهبردی پروژه پهنه های فرهنگی پایتخت در اولین جلسه از این شورا در سال 98 که با حضور جمعی از معاونان و کارشناسان شرکت توسعه و مشاوران طرح پهنه های فرهنگی صنایع دستی و راسته کتاب فروشان برگزار  شد، با اشاره به حضور اقوام مختلف ایران در شهر تهران گفت: از هر قوم ایرانی یک جمعیت قابل توجهی در شهر تهران بعنوان نماینده آن قومیت و فرهنگ خاص حضور دارد و به همین دلیل می توان ادعا کرد که تهران یک ایران کوچک است.

بهشتی همچنین بر ظرفیت های منحصربفرد خیابان نجات الهی (ویلا) اشاره کرد و گفت: با توجه به تصویب طرح تبدیل این خیابان به راسته صنایع دستی انتظار می رود ضمن ساماندهی پیاده‌راه ها جهت اجرای بهتر این طرح ، جایی برای کارگاه‌های کوچک و نمادین ساخت این محصولات فرهنگی نیز برای نمایش در نظر گرفته شود.

وی افزود: خیابان نجات الهی یا همان ویلای سابق می تواند یک ویترین خوب برای معرفی فرهنگ اقوام بطور عام و صنایع دستی و غذاهای محلی بطور خاص باشد.

در ادامه این جلسه اسکندر مختاری پژوهشگر و عضو دیگر این شورا نیز ضمن اشاره به سبقه محله بهجت آباد و ارزش معنوی این محله ها گفت: در اجرای طرح پهنه های فرهنگی بیش از هر چیز باید به یکدستی و یکپارچگی فضای حاکم بر این پهنه ها و سادگی و اجتناب از امور فانتزی توجه کرد.

مختاری همچنین بر لزوم توجه به کلان نگری در اجرای طرح راسته صنایع دستی خیابان ویلا تاکید کرد و افزود: در انجام پروژه فقط نباید یک خیابان مورد توجه قرار گیرد بلکه خیابانهای اطراف از ایرانشهر تا بهجت آباد دارای ارزش فرهنگی ویژه هستند و ظرفیت های آنها نیز باید در نظر گرفته شود.

رضا شکوری مدرس دانشگاه و عضو شورای راهبردی راسته‌های فرهنگی نیز در این جلسه با تایید نکاتی که دو عضو دیگر در جلسه مطرح کردند بر لزوم توجه به آینده پژوهی در اجرای طرح پهنه‌های فرهنگی بویژه راسته صنایع دستی تاکید کرد و گفت: با توجه به تجربیات شهرداری تهران در برخی از پیاده‌راه سازی ها در مناطق مختلف شهر دارد، لازم است قبل از هرگونه برنامه ریزی عملیاتی برای اجرای طرح هایی از این دست، به ظرفیت پرسه زنی و پیاده روی در خیابان مورد نظر توجه کرد.

شکوری افزود: نظرسنجی و جلب رضایت کسبه خیابان ویلا برای اجرای این طرح نیز از امور ضروری است.

در ادامه جلسه شورای راهبردی راسته های فرهنگی شهر تهران مشاور طرح راسته کتاب فروشان نیز به ارائه نتایج تحقیقات جهت اجرای طرح توسعه و رونق راسته کتابفروشان پرداخت.

در پایان جلسه مقرر شد مشاوران طرح بعد از اعمال و توجه به نکات مطروحه موارد تکمیلی را در جلسه بعدی این شورا عنوان کنند. 

print