شهرداری تهران به «کمپین بسیج ملی کنترل فشارخون» پیوست

مدیرکل سلامت شهرداری تهران از همکاری مشترک با وزارت بهداشت برای اجرای بسیج ملی کنترل فشارخون در پایتخت خبر داد.به گزارش روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، زینب نصیری در نشست هماهنگی اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در شهر تهران که با حضور مدیران وزارت بهداشت  برگزار شد؛ گفت: اداره کل سلامت شهرداری تهران و شرکت شهرسالم می تواند ظرفیت های خود را برای اجرای هرچه بهتر این طرح در اختیار وزارت بهداشت قرار دهد که این ظرفیت ها شامل 18 درمانگاه شرکت شهر سالم و 352 خانه سلامت و سراهای محله شهر تهران است.

وی تاکید کرد: شهرداری تهران در حوزه زیرساخت ها و هماهنگی های لازم جهت ایجاد ایستگاه های سیار در معابر و محل های پر رفت و آمد مانند ایستگاه های مترو، پایانه ها، میادین میوه و تره بار، فروشگاه های شهروند و پارک ها می تواند به بسیج ملی کنترل فشارخون کمک کند اما پشتیبانی نیروی انسانی مورد نیاز باید توسط دانشگاه های علوم پزشکی استان تهران انجام شود.

مدیر کل سلامت شهرداری تهران طبق توافق صورت گرفته شرگت شهر سالم خاطرنشان کرد: در این کمپین پایش فشارخون بیش از 60 هزار کارکنان شهرداری را طبق پروتکل کمپین بسیج فشارخون انجام خواهد داد.

نصیری با اشاره به نقش مهم شهرداری تهران در افزایش آگاهی و اطلاع رسانی شهروندان نسبت به فشارخون بالا و مشارکت در این طرح ملی، یادآور شد: شهرداری تهران می تواند با استفاده از ظرفیت معابر، سراهای محله، فضای ایستگاه های مترو اتوبوسرانی، تاکسیرانی و خانه های سلامت نسبت به انتقال پیام به شهروندان موثر باشد و قدمی در این طرح بزرگ ملی بردارد.

همچنین علی اصغر فرشاد رئیس دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در این نشست ضمن تاکید بر نقش مهم شهرداری تهران در اجرای بسیج ملی کنترل فشارخون در سطح شهر تهران، گفت: اگر این طرح در تهران با موفقیت همراه باشد، به الگویی برای شهرستان های کشور تبدیل می شود و خوشبختانه این نشست با حضور اداره کل سلامت، شرکت شهر سالم، مدیران سلامت مناطق 22 گانه و و نمایندگانی از مرکز بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت و سه دانشگاه علوم پزشکی تهران، ایران و شهید بهشتی نویدبخش انجام این اقدام مهم است.

وی با اشاره به چگونگی اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در سطح تهران یادآور شد: خوشبختانه شهرداری تهران اعلام آمادگی کرده است که خانه های سلامت، 18 درمانگاه و کلینیک تخصصی شهرداری تهران، میادین تره بار، مراکز پرتردد تهران مانند فروشگاه های بزرگ، پایانه ها و مترو برای استقرار ایستگاه های سیار طرح بسیج ملی کنترل فشارخون برای سنجش فشارخون در اختیار نیروهای داوطلب تحت نظارت دانشگاه های علوم پزشکی قرار گیرد.

 فرشاد ابراز امیدواری کرد که با کمک شهرداری در سطح شهر تهران شاهد بسیج ملی همه جانبه برای کنترل فشارخون باشیم.

گفتنی است؛ کمپین فشارخون شامل دو مرحله است که مرحله اول اطلاع رسانی   از 27 اردیبهشت آغاز و تا پایان ماه رمضان ادامه دارد و مرحله دوم که مرحله سنجش فشار خون گروه هدف، از طریق پایگاههای سیار و ثابت است، از عید فطر آغاز و به مدت 4 هفته ادامه خواهد داشت. این کمپین با ابلاغ ریییس جمهور مبنی بر همکاری تمام دستگاه های اجرایی کشور آغاز شده است و انتظار می رود امکان پایش فشارخون تمامی شهروندان بالای 30 سال و زنان باردار محقق شود.


 

print
rating
نظرات

print