منطقه یک: هفته ملی بدون دخانیات (25خرداد الی 31خرداد ماه ) در شمال تهران

سوداگر رئیس اداره سلامت منطقه یک از برنامه های اجرایی کمپین تهران شهر بدون دخانیات به مناسبت هفته ملی بدون دخانیات ، خبر داد.  

به گزارش روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه یک، سوداگر با اعلام این خبر افزود ؛ طبق آمار موجود یک نفر از هر 10 نفر در جهان در اثر مصرف دخانیات جان خود را از دست می دهد و پیش بینی ها حاکی از این است که تا سال 2030 و شاید هم زودتر ، این نسبت به یک نفر از هر شش نفر یعنی 10 میلیون مرگ در سال برسد بر همین اساس با توجه به اهمیت موضوع، who و سازمان های مرتبط از سال 1987 به بعد تاریخ 31 ماه می را روز جهانی بدون دخانیات نامگذاری کردند، تا توجه جهانی را به اپیدمی مصرف دخانیات جلب نمایند . در همین راستا وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی کشور در سال 1398 ، 25 الی 31 خرداد ماه را به عنوان هفته ملی بدون دخانیات نام گذاری نموده است .

سوداگر در ادامه  افزود ؛ اداره سلامت منطقه یک ،  با مشارکت دبیر و اعضای فعال کانون پاد ( پیشگیری از دخانیات ) و شرکای اجتماعی در نظر دارد نسبت به ارائه خدماتی نظیر میز خدمت در تمامی بوستانهای بی دود سطح محلات منطقه و همچنین بصورت متمرکز در طول هفته ملی بدون دخانیات در بوستان نیاوران ، خدماتی همچون اطلاع رسانی ، توزیع بروشور ، مشاوره وگفتگو در شهر را با حضور تسهیلگران و اعضای کانون پاد به شهروندان ارائه نماید .

همچنین با هماهنگی خانه های سلامت و اداره آموزش های شهروندی ، کارگاه های آموزشی با عناوین آموزشی مرتبط با دخانیات ویژه افراد در معرض دود دست دوم ، نوجوانان و جوانان و با مشارکت سازمان های غیر دولتی (NGO) ها ، پایگاههای بهداشت ،  مربیان آموزشی متخصص و داوطلب، در سطح محلات و خانه های کودک برگزار خواهد شد .

شایان ذکر است در نظر است ضمن شناسایی کسبه های پایبند به عدم فروش مواد دخانی با لوح تقدیری از ایشان تقدیر گردد .

print