عزم جدی شهرداری تهران در تحقق شهری عاری از دخانیات

مدیرکل سلامت شهرداری تهران از برپایی کمپین «تهران شهر بدون دخانیات» خبر داد و گفت: این برنامه ها به مناسبت هفته  ملی بدون دخانیات با شعار ملی« اماکن عمومی بدون دخانیات، حق شهروندی» از  25 الی 31 خرداد سال جاری در بوستان های بدون دخانیات و معابر پرتردد شهر تهران و اماکن شهرداری تهران برگزار می شود.به گزارش روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، زینب نصیری با اشاره به شعار جهانی «اجازه ندهید دخانیات، نفس شما را بگیرد» و اهمیت برنامه ریزی برای پیشگیری از شیوع مصرف دخانیات اظهار داشت: بر اساس آمار موجود، يک نفر از هر 10 نفر در جهان در اثر دخانيات جان خود را از دست می دهد و پيش‌بيني مي‌شود که تا سال 2030 و شايد هم زودتر، اين نسبت به يک نفر در هر شش نفر يعني 10 ميليون مرگ در سال برسد. علاوه بر آن سازمان جهانی بهداشت پیش بینی کرده است که درصورت عدم برنامه ریزی و پیشگیری لازم در مهار اپیدمی دخانیات، کشورهای ایران، مصر و پاکستان تا 40 سال آینده بیشترین میزان مصرف دخانیات را خواهند داشت بنابراین باید برای پیشگیری از این روند تصاعدی گام های جدی برداشته شود.

وی با اشاره به برنامه های درنظر گرفته شده به مناسبت این هفته گفت: با توجه به مصوبه تهران شهر بدون دخانیات و تشکیل منظم کمیته شهر بدون دخانیات به اهتمام کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران  امسال تمامی واحدهای تابعه شهرداری تهران ظرفیت هایشان را با هدف تحقق شعار تهران شهر بدون دخانيات و به منظور تلاش در راستاي آگاه‌سازي و حساس‌سازي جامعه درخصوص مضرّات ناشي از استعمال دخانيات در قالب، کمپین #تهران_شهر_بدون_دخانیات در کنار سایر سازمان ‌های دولتی و غیردولتی حوزه دخانیات قرار دارند.

 

اعلام روزشمار هفته ملی بدون دخانیات

وی با اشاره به روزشمار هفته ملی بدون دخانیات سال 98 گفت: به این مناسبت شنبه 25 خرداد روز «نمایندگان مجلس، حامی قوانین کنترل دخانیات»، یکشنبه 26 خرداد روز « مطالبه گری مردم برای جامعه عاری از دخانیات»، دوشنبه 27 خرداد روز «ورزش و تفریحات سالم برای دوری از دخانیات»، سه شنبه 28 خرداد روز «ریه سالم با دوری از دخانیات»، چهارشنبه 29 خرداد روز «نقش رسانه در ترویج فرهنگ کنترل دخانیات»، پنجشنبه 30 خرداد روز «ساماندهی عرضه مواد دخانی ضامن اجرای قوانین» و جمعه 31 خرداد روز «آموزه های دینی در برابر دخانیات» نامگذاری شده است.

نصیری با بیان اینکه بر اساس تعریف سازمان جهانی بهداشت در شهر بدون دخانیات توسط قانون، مصرف دخانیات (سیگار ، قلیان، پیپ) در تمامی محیط‌های عمومی آن شهر از جمله محیط‌های کاری و وسایل نقلیه عمومی ممنوع شده است و هیچ استثنائی نیز وجود ندارد؛ افزود: این تعریف در راستای شعار مدیریت جدید شهری نیز هست و همه ما باید برای ساخت «تهران، شهری برای همه» تلاش کنیم.

نصیری، ارتقای سطح آگاهی وحساس سازی شهروندان نسبت به حقوق شهروندی خود در حوزه استعمال دخانیات، اطلاع رسانی درخصوص مضرات ناشی از استعمال دخانیات، ارتقای سواد شهروندان نسبت به دود تحمیلی یا دود دست دوم، کاهش استعمال دخانیات در اماکن عمومی، مطالبه گری و جلب مشارکت شهروندان در حوزه مبارزه با استعمال دخانیات در بوستان ها و اماکن عمومی را از اهداف برنامه های اجرایی هفته بدون دخانیات برشمرد.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران یادآور شد: در اجرای برنامه های هفته پیشگیری از دخانیات، ادارات سلامت مناطق22گانه، واحدهای تابعه شهرداری تهران، سازمانهای دولتی فعال در حوزه سلامت، سازمان های غیردولتی فعال در حوزه دخانیات بالاخص جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران، انجمن نیکوتینی های گمنام، انجمن چترا، انجمن زندگی بدون دخانیات، موسسه حامی آرامش آرایی، خانه های سلامت محلات شهر تهران، کانون های پاد، جوانان و کودک محلات شهر تهران همکاری دارند.

 

اجرای برنامه های هنری سلامت محور در بوستانهای بدون دخانیات

نصیری با اشاره به ویژه برنامه های اجرایی در  بوستان بدون دخانیات سطح شهر تهران افزود: علیرغم نصب تابلوهای بوستان های بدون دخانیات طی سالهای گذشته، متاسفانه شاهد حجم بالای مصرف دخانیات بالاخص قلیان در سطح بوستانها هستیم که ضمن تحمیل دود دست دوم به شهروندانی که برای گذران اوقات فراغت به این بوستانها آمده اند و آلودگی های محیط زیستی، کارکرد اصلی این  بوستانها نیز دچار خلل های جدی شده است. در همین راستا در طول این هفته در سطح 144 بوستان بدون دخانیات، برنامه بوستان بی دود با محوریت کانون های پاد (پیشگیری از دخانیات) انجام خواهد گرفت.

وی در ادامه افزود: اجرای روزانه یک نشست گفتگو در شهر با محوریت انجمن نیکوتینی های گمنام ایران، ارائه خدمات سلامت محور شامل مشاوره، آموزش، تست اسپیومتری ...، جمع آوری فیلتر سیگار از سطح بوستانها با مشارکت ادارات فضای سبز و پسماند منطقه و اجرای تئاترهای تعاملی با موضوع دخانیات از اهم برنامه های اجرایی در بوستانهای مذکور خواهد بود.

 

برپایی کارگاه های آموزشی ویژه مسئولین فضای سبز بوستانها، رانندگان اتوبوس و تاکسی

مدیرکل سلامت شهرداری تهران اعلام کرد: با توجه به اهمیت آشنایی مسئولین فضای سبز شاغل در بوستانهای بدون دخانیات با مضرات مصرف سیگار، روشهای پیشگیرانه و نحوه تعاملی موثر با شهروندان با آغاز هفته ملی دخانیات، کارگاههای آموزشی مرتبط تشکیل می شود. همچنین طی هماهنگی صورت گرفته با سازمان اتوبوسرانی و تاکسیرانی، دوره های آموزشی پیشگیری از مصرف دخانیات ویژه رانندگان اتوبوس و تاکسی برگزار می شود.

به گفته نصیری، طبق برنامه ریزی صورت گرفته کارگاههای مذکور تا پایان سال با هدف پوشش صددرصدی رانندگان اتوبوس، تاکسی و مسئولین فضای سبز بوستانها ادامه خواهد داشت و این کارگاهها با بهره گیری از ظرفیت دانشگاههای علوم پزشکی تهران، ایران و شهید بهشتی و سازمانهای غیر دولتی برگزار می شود.

 

شناسایی و تقدیر از کسبه پایبند به عدم فروش مواد دخانی

وی اتخاذ سیاست های تشویقی را یکی از راهکارهای کاهش مصرف مواددخانی دانست و افزود: ضروری است افراد مسئولیت پذیر شناسایی و توسط مدیران شهری مورد تقدیر قرار گیرند. در همین راستا در طول این هفته ادارات سلامت مناطق نسبت به شناسایی کسبه ی پایبند به عدم فروش مواد دخانی اقدام و شهرداران محترم مناطق از کسبه تقدیر می کنند.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران از نصب و احیای تابلوهای بوستانهای بدون دخانیات خبر داد و گفت: با توجه به گذشت چندین سال از طراحی و نصب تابلوبوستانهای بدون دخانیات و لزوم بازپیرایی مجدد آنها، با همکاری ادارات زیباسازی با فضای سبز و پشتیبانی مناطق، نسبت به ارزیابی وضعیت تابلوهای موجود، بازطراحی و نصب مجدد تابلوها در فضاهای پرتردد و در معرض دید بوستانهای بدون دخانیات و همچنین ساختمانهای اصلی شهرداری مناطق اقدام می شود.

 

نصب تابلوهای راهنمای ممنوعیت های دخانی در دکه های مطبوعاتی

وی افزود: همچنین در طول این هفته شرکت ساماندهی مشاغل نسبت به نظارت بر عدم عرضه دخانیات در پیشخوان کیوسک های مطبوعاتی، هم چنین نصب پوسترهای راهنمای ممنوعیت های دخانی برای دکه داران طبق قانون جامع کنترل دخانیات اقدام خواهد کرد.

نصیری با اشاره به درج یکپارچه پیام های هفته ملی دخانیات گفت: به همت شرکت خدماتی کالای شهروند و سازمان میادین میوه و تره بار، پیام های هفته ملی دخانیات برروی قبوض فروش کالا و کیسه های پلاستیکی عرضه محصول درج خواهد شد.همچنین ضمن درج پیامهای این هفته در تابلوهای نوشتاری LED شرکت واحد اتوبوسرانی، بدنه 25 اتوبوس فعال در خطوط اتوبوسرانی شعارهای هفته ملی دخانیات را انعکاس خواهد داد.

وی خاطرنشان کرد: کلیپ و تیزرهای آموزشی هفته ملی دخانیات در نمایشگرهای ایستگاهها و قطارهای شهری شرکت بهره برداری مترو اکران خواهد شد.

 

 

print