ضرورت اصلاح قوانین برای حمایت از کودکان/ بهره گیری از تجارب موفق دنیا برای ساماندهی کودکان کار

نشست تخصصی «تهران شهری برای همه کودکان» به همت اداره کل مطالعات اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با حضور جامعه شناسان و پژوهشگران حوزه کودک در سالن اشراق ساختمان معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، آرش نصراصفهانی سرپرست دفتر مطالعات معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در این نشست اظهار داشت: در زمینه کودکان خیابانی همه مسئله فضای شهری را در نظر می‌گیرند و نه وضعیت کودکان را بر همین اساس در تقسیم‌بندی‌های مختلف برای ساماندهی این مسئله کودکان بر اساس محل اقامت خود به طور مثال به افغانستان برگردانده می‌شوند و سیاست‌های این چنینی که برگرفته از این مسئله است، راه‌حل را حذف کودکان کار می‌دانند.

وی افزود: باید موضوع کودکان کار را به صورت بنیادی حل کرد و اصلاح قوانین برای حمایت از کودکان ضرروت دارد و تنها پاک کردن کودکان از فضای عمومی نباید مدنظر باشد.

 سرپرست دفتر مطالعات معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران خاطرنشان کرد: توجه به پیامدها و علت‌های بروز کودکان کار و نقش سازمان‌ها و نهادها و مردم در پیشگیری از آن بسیار حائز اهمیت است.

نصراصفهانی گفت:‌ در شهر تهران آنچه از سال‌های پیش مدنظر قرار گرفته این بوده که به جای تمرکز بر روی اقدامات قهری موضوعات دیگری را مدنظر قرار دهند که تغییر نظام جمع‌آوری و تفکیک پسماند از جمله راهکارهایی است که شرایط مولد کار کودکان را تغییر می‌دهد.

وی تأکید کرد: باید کانون توجه بر روی اصلاح بخش‌ها مقابله با شبکه‌های فساد و تغییر در موضوعاتی همچون نظام جمع‌آوری و تفکیک پسماند باشد.

 

اجرای طرح‌های ساماندهی کودکان کار نوعی سرگرمی است

در ادامه این نشست، شری نجفی رییس هیئت مدیره انجمن‌یاری کودکان گفت: کار کودک ارزان و درآمدزا است بدون اینکه هیچ دغدغه و مشکل سازمانی داشته باشد و اجرای طرح‌های ساماندهی کودکان کار نوعی بازی و سرگرمی به شمار می‌رود.

وی اظهار داشت:‌ طرح‌های ساماندهی کودکان کار تاکنون بیشتر به طرح‌های بی‌سر و سامان شباهت داشته و عملاً مشکلی را برای این افراد حل نکرده است و می‌توان گفت که حتی شرایط بدتری را برای آنها به همراه داشته است.

رییس هیئت مدیره انجمن‌یاری کودکان افزود: علت اینکه طرح‌ها تاکنون ناموفق بوده و نتیجه‌ای جزء رشد فزاینده کودکان کار نداشته است این است که کار کودک یک سیاست است که متأسفانه به عرف تبدیل شده و این سیاستی به شمار می‌رود که در دنیا منافع کلان دارد.

نجفی ادامه داد:کار کودک ارزان و درآمدزا است بدون اینکه هیچ دغدغه و مشکل سازمانی داشته باشد و اجرای طرح‌های ساماندهی کودکان کار نوعی بازی و سرگرمی به شمار می‌رود.

وی با اشاره به اینکه کودک با کارش در واقع کودکی‌اش را می‌فروشد، بیان داشت: سال 81 اولین ساماندهی کودکان خیابانی انجام گرفت و تا کنون بارها این طرح‌ها اجرایی شده است ولی هیچکدام نتیجه ریشه‌ای به همراه نداشته است.

رییس هیئت مدیره انجمن‌یاری کودکان با بیان اینکه اجرای این طرح‌ها باید پشتوانه علمی،‌اخلاقی و انسانی داشته باشد، تصریح کرد: دولت‌ها نباید این موضوع را نادیده گرفته و سهل‌انگاری کنند؛ ساماندهی کار کودک بدون رهایی او از فقر خانواده‌اش امکانپذیر نیست و باید به اصل موضوع پرداخت.

به گفته رییس هیئت مدیره انجمن‌یاری کودکان، جزیره‌ای کار کردن سازمان‌ها مشکلی حل نمی‌کند و باید همه ما مطالبه‌گر باشیم و دولت را وادار به برنامه‌ریزی اقتصادی کنیم شهرداری و سازمان‌های دیگر باید بررسی کنند که واقعا چرا اجرای طر‌ح‌های ساماندهی کودکان کار نتیجه‌ای نداشته است.

 

باید از تجربه موفق کشورها برای ساماندهی وضعیت کودکان کار استفاده کنیم

در ادامه این جلسه، پیام روشنفکر جامعه‌شناس و پژوهشگر حوزه کودک نیز با اشاره به تجربه‌های بین‌المللی در زمینه ساماندهی کودکان کار گفت: 85 کشور دنیا تجربه‌های موفقی در این زمینه دارند و گفتمان و نگاه پاتولوژیک و راه‌حل اساسی در این زمینه ضرورت دارد.

وی افزود: سازمان بین‌المللی کار تلاش کرده که شرایط کار را بررسی و از این طریق مسئله کودکان کار را سر و سامان دهد و با توجه به این مسئله 100 میلیون کار کودک با برنامه در 85 کشور دنیا حذف شد و این نشان می‌دهد که موضوع در کشور ما نیز انجام شدنی است ولی ائتلاف بین دولت،‌ مجلس، بخش خصوصی، دانشگاه و ... را می‌طلبد.

وی با اشاره به اینکه برخی از کشورهای ضعیف‌تر از ما توانسته‌اند با برنامه‌های درست اقدامات مؤثری را انجام دهند،‌گفت:‌در حال حاضر بیش از هر موقع نیاز به تعهد در این زمینه داریم و به جای حذف صورت‌مسئله باید راهکار ارائه داد.

وی بیان داشت:‌ وضعیت کنونی ما چرخیدن دور خود است در حالی که باید قدم به قدم گام برداشت و از تجربه‌های موفق بین‌المللی استفاده کرد، همچنین ظرفیت‌سنجی و ابتکار عمل در این راستا حائز اهمیت است. 


 


 


 


 


 


 

print