پیاده سازی دیدگاه «انسان محور» شهرداری تهران در حوزه سلامت ستودنی است

هیئت بلندپایه از کشور عمان ضمن بازدید از فعالیت های سلامت محور محلات با تاکید بر ضرورت ایجاد همکاری های مشترک دو جانبه، اتخاذ دیدگاه انسان محور شهرداری تهران در حوزه سلامت را قابل ستایش دانستند.به گزارش روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، هیئت بلندپایه از کشور عمان شامل شهرداران شهرهای ضنک، مصیره، الرستاق، سمائل و صحار، دبیر بخش CBI در استان ظهیرا، مدیرکل همکاری های خدمات سلامت استان ظفار، دبیر بخش CBI در استان مسقط و هماهنگ‌ کننده شهر سالم در استان صور، به میزبانی شهرداری تهران با حضور در سرای محله سازمان برنامه جنوبی از فعالیت های خانه سلامت بازدید کردند.

زینب نصیری مدیرکل سلامت شهرداری تهران ضمن خیرمقدم به هیئت عمانی، با اشاره به تاریخچه تاسیس خانه های سلامت در محلات گفت: سراهای محله تشکیل شده است تا به ارتقای مشارکت های اجتماعی مردم در سطح محلات منجر شود که درصد بالایی از افرادی که در سراهای محله فعالیت می کنند جزو داوطلبان محلی هستند که به واسطه علاقه مندی ها و دغدغه هایشان خدمات مختلفی را به شهروندان بر اساس نیازهای محلی ارائه می کنند.

وی  ارائه خدمت در حوزه سلامت را در سه بخش روانی، اجتماعی و جسمی برشمرد و افزود: این خدمات با توجه به ظرفیت های محلی و از طریق کانون های اجتماع محور در اختیار شهروندان محلات قرار می گیرد.

نصیری، برپایی کارگاه های آموزشی در موضوعات مختلف سلامت، ارائه خدمات مشاوره ای و روان شناختی، بهبود کالبد و فضای محلات، تشکیل شورای سلامت محلی و تلاش داوطلبانه گروه های محلی برای کمک به ارتقای سلامت در هر محله را از جمله فعالیت های سلامت محور خانه های محلات برشمرد.

فریدون حیدری شهردار منطقه 5 نیز ضمن خوشامدگویی به هیئت عمانی با اشاره به 29 سرای محله در این منطقه گفت: خانه های مختلفی در این سراها فعالیت دارند که خانه های سلامت از فعال ترین آنها به شمار می رود و خدمات مختلفی را به شهروندان ارائه می کند.

 وی اظهار امیدواری کرد که تبادل تجربیات بین دو کشور عمان و ایران، به ارتقای سطح سلامت شهروندان دو کشور منجر شود.

همچنین، مشاور وزارت بهداشت نیز از راه اندازی مرکز مشارکت های مردمی در ایران یا عمان خبر داد و گفت: داوطلبین با تجربه در حوزه سلامت محلات می توانند به عنوان مربیان این مرکز با سازمان جهانی بهداشت همکاری کنند.

همچنین در این نشست، یاوری دبیر شورایاران سازمان برنامه جنوبی، ایروانی دبیرکانون سالمندان و مهرجویی دبیر کانون معلولان منطقه پنج نیز در حوزه کاری خود به بیان توضیحات پرداختند.

در ادامه، خالد المشیخی رئیس هیات عمانی و مدیر کل همکاری های خدمات سلامت استان ظفار، با اظهار شگفتی از نحوه اقدامات شهرداری تهران در حوزه سلامت اذعان داشت که توجه به سلامت شهروندان و به ویژه مشارکت مردمی و نقش گروه های داوطلب در این محور تجربه مهمی است که شایستگی بررسی بیشتر دارد تا بتوان در کشور عمان نیز آن را به کار گرفت.

المشیخی افزود: در حوزه سلامت همه ما به نوعی شریک هستیم و اقدامات ما اثرگذار در سایر نقاط نیز هست بنابراین به فعالیت‌های مشترک در حوزه سلامت و خدمات بهداشتی نیاز داریم.

رئیس هیات عمانی اظهار امیدواری کرد که همکاری‌های خوبی در جهت دستیابی به شهر سالم و شهروند سالم بین دو کشور ایجاد شود.

سعود الحینانی شهردار ضنک نیز ضمن ابراز خشنودی از حضور در این برنامه اظهار داشت که طی چهار روز گذشته در ایران حوزه های مختلف به خصوص بهداشت و سلامت را رصد کرده ایم و درصد مشارکت مردمی در پیشبرد برنامه ها برای ما قابل توجه است.

حلیل الحبسی، شهردار الرستاق عمان نیز توجه به افراد دارای نیازمندی های ویژه چون افراد دارای معلولیت در کنار افراد سالم را از جمله محاسن و ویژگی های مثبت برنامه های شهرداری تهران دانست و گفت: خوشبختانه نوع نگاه مجموعه مدیریت شهری تهران به حوزه بهداشت و سلامت انسان محور است بر این اساس همه افراد فارغ از توانمندی هایشان می توانند دست به دست هم دهند و وضعیت سلامت منطقه را بهبود ببخشند.

گفتنی است؛ پس از پایان این نشست هیئت عمانی با همراهی مدیرکل سلامت شهرداری تهران، شهردار منطقه 5 ، نماینده وزارت بهداشت کشور، معاون اجتماعی و فرهنگی و مدیران اجتماعی منطقه پنج از بخش های مختلف محله سازمان برنامه جنوبی بازدید کردند و از نزدیک فعالیت های خانه سلامت را مورد بررسی قرار دادند.


print