دولت و مجلس باید جدی تر به مقابله با دخانیات بپردازند

شهرنوشت: امروز دوازدهم تیرماه مراسم تجلیل و قدردانی از مشارکت کنندگان فعال در اجرای «کمپین تهران شهر بدون دخانیات» با حضور اعضای شورای شهر، مدیران شهری حوزه سلامت و انجمن‌های فعال برگزار شد.به گزارش خبرنگار شهرنوشت، در ابتدای این برنامه، مدیرکل اداره سلامت شهرداری تهران با تشکر از کمیته سلامت شورای شهر تهران بابت پیگیری تشکیل ستاد شهر بدون دخانیات، گفت: همه‌ی دستگاه‌ها باید در کنار یکدیگر قرار گیرند تا گامی موثر در این راه (شهر بدون دخانیات) برداشته شود. هر خدمتی که به ساکنان محلات ارائه شده توسط سازمان‌های مردم نهادی بوده که در کنار اداره کل سلامت قرار داشتند. همچنین تابلوهای بوستان‌های بدون دخانیات درحال بازبینی است و شهرداران مناطق هم‌افزایی بسیاری در این خصوص داشتند.
وی با بیان اینکه مصرف دخانیات یکی از چالش‌های اصلی کلانشهرها در ایران و دیگر کشورها است، عنوان کرد: تبلیغات مافیای دخانیات موجب کاهش سن مصرف دخانیات و آمار بالای استفاده زنان از آن شده است. آنچکه شهرداری تهران را موظف می‌کند در این راه تلاش کند، مصوبه‌ای است که در شورای شهر تهران تصوب شده و ذیل آن مصوبه ستادی تشکیل شده که تلاش می کند محیط‌های عاری از دخانیات را برای شهروندان دنبال کند؛ محیط‌هایی که سلامت و کیفیت زندگی شهروندان را تضمین می‌کند. همه‌ی مجموعه‌های اداری شهرداری تهران محیط‌هایی عاری از مصرف دخانیات خواهد بود.
زینب نصیری با اشاره به اینکه اتفاق بسیار خوبی که در این هفته رقم خورد موضوع جمع آوری فیلترهای سیگار بود، اظهار داشت: گازهای سمی بسیار جدی داخل این فیلترها است که تخریب محیط زیستی بالایی در پی دارد. جمع آوری فیلترهای سیگار با مشارکت و خلاقیت شهروندان در محلات مختلف اتفاق افتاد و درخواست میکنم که این اتفاق تداوم داشته باشد.
دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران با بیان این مسئله که زمانی که شهردار اسبق، تهران را شهری بدون دخانیات نامگذاری کرد، اقداماتی آهسته آهسته صورت گرفت، گفت: اما این اقدامات برای شهر تهران کافی نیست. شورای شهر گذشته و فعلی، مصوبه‌ی شهری بدون دخانیات را تصویب کرد و اداره‌ی سلامت شهرداری باید این موضوع را بصورت جدی پیگیری کند.
محمدرضا مسجدی در ادامه افزود: نابسامانی جدی در خصوص عدم مصرف دخانیات وجود دارد. دولت در برنامه‌های کلان دغدغه دخانیات را ندارد و به این موضوع  به عنوان یک سرفصل جدی نگاه نمی‌شود؛ مجلس شورای اسلامی نیز از این مورد مبرا نیست.
وی با اعلام اینکه پنج سال گذشته طرح پاد در ورامین برای دختران دبیرستانی اجرا شد، گفت: درحال حاضر همه‌ی مدارس این شهرستان تحت پوشش طرح پاد هستند و پادیارهای بسیاری تربیت شده‌اند. امام جمعه شهرستان ورامین تمام قد در حمایت از این طرح ایستاده است و در سال ۹۸ از سطح مدارس به سطح محلات آمده‌ایم.
دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران با اشاره به اینکه استعمال قلیان یک هشدار جدی است که کنترل و نظارت دقیقی روی آن وجود ندارد، عنوان کرد: در شهر استکهلم هیچ فردی حق سیگار کشیدن ندارد و شهروندان نیز از این اقدام حمایت می‌کنند. انگلستان اعلام کرده تا پنج سال آینده کشیدن سیگار ممنوع خواهد بود. آمار فوتی های ناشی از بیماری‌های تنفسی سه ماهه اول سال جاری از بیماران قلبی بیشتر بوده است. سرفصل مهمترین علائم مرگ و میر در کشور به مصرف دخانیات برمی‌گردد. خانواده شهرداری تهران در این اقدام مبارکی که آغاز کرده به صورت جدی و فعالانه باید گام بردارد.
مسجدی در پایان تصریح کرد: دولت برای کاغذ سیگار ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص داده است. چگونه است که مدام مرگ بر امریکا می‌گوییم و در این شرایط تحریم یک شرکت امریکایی سیگار سه سال پیش در اشتهارد کارخانه ایجاد کرده و ارز ۴۲۰۰‌تومانی می‌گیرد؟ کمتر از ده درصد مراکزی که قلیان عرضه می‌کنند مجوز دارند. شهرداری در این خصوص باید پیگیری داشته باشد.
مسجدی تصریح کرد: بیش از بیست میلیارد در روز هزینه مصرف قلیان می شود. آیا شهرداری از کافه قلیان‌های لوکس عوارض و مالیات دریافت می‌کند؟
 در ادامه مديران شهري از دبيران کانون‌های پاد مناطق ۲۲ گانه شهر تهران تشكر و لوحي به يادبود تقديم كردند. print