آغاز جریان سازی سازنده در حوزه سالمندی / پدربزرگ ها، مادربزرگ ها و نوه ها مخاطبان اصلی رقابت های نشاط سالمندی هستند

مدیر کل سلامت شهرداری تهران در تشریح  دومین دوره مسابقات نشاط سالمندی که در بوستان سمیه منطقه ۱۴ برگزار شد اعلام کرد: این دوره از رقابت ها به شکل محلی و با تاکید بر اعضای خانواده برگزار شده است.به گزارش روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی، زینب نصیری با بیان اینکه پیش از آغاز این دوره از مسابقات در تمامی ۳۵۲ محله تهران و در تمام سرای محلات آموزش های لازم به شرکت کنندگان داده شده و اطلاع رسانی ها صورت گرفته است تصریح کرد: در این دوره تیم ها به صورت محلی انتخاب و در هر محله بین سه تا پنج تیم شش نفره تشکیل شدند. تیم ها متشکل از پنج پدربزرگ و مادربزرگ و یک نوه بودند تا ارتباط بین نسلی خانواده ها تقویت شود.

وی با اشاره به اینکه رقابت ها به صورت منطقه‌ای با پنج بازی طراحی شده است ادامه داد: بازی‌ها از ابتدای رقابت ها تکرار می‌شوند تا افراد حرفه‌ای و آماده‌تر به سطوح بالاتر صعود کنند.

نصیری با اعلام اینکه در این دوره از مسابقات نشاط سالمندی برخی مناطق به دلیل تمرین و تلاش بیشتر توانستند تیم‌های بیشتری داشته باشند و برخی مناطق همچون منطقه ۱۷ و ۱۸ بدون نماینده ماندند خاطر نشان کرد: بسیاری از شهروندان تا قبل از برگزاری این مسابقات کانون‌های سالمندان را نمی‌شناختند که با این بازی‌ها و اطلاع‌رسانی در سطح محلات فرصت آشنایی هر چه بیشتر و بهتر با خانه های سلامت در محلات شکل گرفت.

مدیرکل سلامت با بیان اینکه بازی‌های این دوره بسیار فشرده و سخت در طول حدود دو ماه در بوستان های مختلف تهران برگزار شدند افزود: در دوره نخست مسابقات نشاط سالمندی بازی‌ها در مجموعه های ورزشی انجام شدند و مردم نیز هیچ ارتباطی با این بازی‌ها نداشتند و تنها شرکت کنندگان درگیر بازی ها بودند. اما با آمدن مسابقات به سطح بوستان ها و پارک ها و اطلاع شهروندان تهرانی از این مسابقات، بسیاری از جوانان نیز تلاش کردند پدربزرگ ها و مادربزرگ هایشان درگیر رقابت ها شده و با نشاط بیشتری به بازی ها بپردازند. از همین رو است که اعلام می کنم این رقابت ها منجر به جریان سازی خوبی در حوزه سالمندی شده است.

به گفته نصیری یکی از اقدامات مهمی که برای دوره های بعد باید مد نظر مدیران قرار بگیرد این است که درصد قابل توجهی از سالمندان در سطح محلات و شهر تهران در مسابقات شرکت کنند تا ضریب نفوذ سرای محلات به نسبت جمعیت سالمندی محلات افزایش یابد.

گفتنی است، پس از اتمام دومین دوره رقابت های سالمندی تیم بهشتی منطقه 20 به عنوان تیم منتخب این دوره از مسابقت معرفی شد و 4 تیم دیگر نیز در رده برگزیده ها قرار گرفتند. بر این اساس پس از تیم بهشتی منطقه بیست که مقام نخست را دریافت کرد، تیم کوهک منطقه 22  مقام دوم، تیم توحید منطقه 2 مقام سوم، تیم شریعتی جنوبی منطقه 19 مقام چهارم و تیم ابوذر منطقه 15 مقام پنجم را کسب کردند. همچنین در حضور سخنگوی شورای شهر مشعل سومین دوره رقابت های نشاط سالمندی روشن شد. 


 

print