منطقه 15 : آغاز به کار رسمی شورایاران محلات بیستگانه منطقه 15

نخستین نشست شورایاران منطقه 15 با حضور حقانی مشاور عالی ریاست شورای شهر تهران در امور شورایاران، محمدی شهردار منطقه 15 و دبیران و اعضای شورایاری محلات بیستگانه این منطقه .نخستین نشست شورایاران منطقه 15 با حضور حقانی مشاور عالی ریاست شورای شهر تهران در امور شورایاران، محمدی شهردار منطقه 15 و دبیران و اعضای شورایاری محلات بیستگانه این منطقه برگزار و شورایاران دوره پنجم فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز کردند.

 

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه 15، محمدی شهردار منطقه در این نشست ضمن تبریک آغاز هفته دفاع مقدس اظهار امیدواری کرد: بتوانیم راه شهدا و یاد شهدا را گرامی بداریم.

 

وی در ادامه در ارائه گزارشی از عملکرد منطقه طی دو سال گذشته به موقعیت جغرافیایی منطقه اشاره کرد و افزود: منطقه 15 به نسبت دیگر مناطق مشکلات زیادی را دارد و علیرغم خدمات خوبی که توسط مدیریت شهری در این منطقه ارائه شده، باز هم مشکلاتی وجود دارد که امیدوارم با تلاش و همراهی شورایاران بتوانیم کیفیت زندگی را ارتقاء دهیم.

 

شهردار منطقه در ادامه یادآور شد: همزمان با دهه فجر بیش از 40 پروژه در این منطقه توسط شهردار تهران افتتاح شد که از نظر عمرانی و ترافیکی بسیار تاثیرگذار بود. امسال نیز شروع خوبی داشتیم و بعد از 20 سال از راه اندازی مترو در تهران، اولین ایستگاه مترو به منطقه 15 رسید و مردم این منطقه نیز از این موهبت شهرداری بهره مند شدند. تیر امسال نیز 15 پروژه دیگر از سوی شهردار تهران افتتاح و به بهره برداری رسید که مجموعه ورزشی آبی افسریه، مجموعه اشتغال و آموزش شکوفا و همچنین باغچه حواس از جمله آنها بود که امیدوارم با تکمیل سایر پروژه ها در منطقه 15 کارنامه مدیریت شهری را به کارنامه درخشانی برسانیم.

 

وی با اشاره به اینکه عملیات پروژه بزرگراهی شهید نجفی رستگار از 12 سال پیش آغاز شده است، افزود: علیرغم وضعیت اقتصادی نامناسب شهرداری تهران، امیدوارم با حمایتهای شورای شهر و شهرداری تهران و همچنین پی گیری های شورایاران این پروژه را که به عنوان یکی از پروژه های فاخر شهر تهران و اولویت دارترین آنهاست؛ اجرایی کنیم.

 

شهردار منطقه در ادامه اظهار کرد: با بهره برداری از این پروژه، معضل ترافیکی بزرگراه بسیج رفع می شود، حریم شرق تهران هویت می گیرد و رینگ کمربندی شرق تهران نیز تکمیل خواهد شد و به این ترتیب شاهد ارتقای کیفیت زندگی می شویم.

 

وی تصریح کرد: ماه گذشته نیز با اقدام خوب حوزه ترافیک لوپ شماره 4 بسیج تعریض شد که این امر تاثیر خوبی در کاهش ترافیک این محور و رضایتمندی شهروندان داشت.

 

محمدی سپس با اشاره به اینکه برای اداره مطلوب شهر نیاز به مشارکت شهروندان داریم، گفت: همه ما تلاشمان بر این است که با همراهی و همدلی شورایاران بتوانیم پروژه های اثرگذاری را به شهروندان این منطقه تحویل دهیم .

 

شهردار منطقه با اشاره به برگزاری انتخابات شورایاری در منطقه گفت: علیرغم مشکلات موجود، انتخابات طبق تقویم زمانی شهرداری تهران در 352 محله شهر تهران برگزار شد که 19 محله آن سهم شهرداری منطقه 15 بود و با استقبال خوبی روبروشد. بیش از 602 نفر ثبت نام کرده بودند که از این آمار، 21 درصد خانم و 79 درصد آقایان بودند و محله های ابوذر و افسریه بیشترین مشارکت را داشتند. در مجموع بالغ بر 40 هزار نفر از شهروندان منطقه در این انتخابات شرکت کردند که نشان دهنده این است که شورایاران منطقه تعصب خاصی به محله خود دارند .

 

وی افزود: این انتخابات برای اولین بار به صورت الکترونیکی برگزار شد که تجربه خوبی بود تا انتخابات بعدی نیز به این شکل که انتخابات بسیار سالمی است، برگزار شود.

 

شهردار منطقه با اشاره به موضوعات متعدد منطقه 15 نظیر بافت فرسوده، مداخلات مستقیم در این بافت در سنوات گذشته و ایجاد فضای بی دفاع شهری گفت: کارهای خوبی در منطقه در حال اجراست؛ به طوریکه در سال گذشته منطقه 15 طبق آمار شهرداری تهران بیشترین آمار صدور پروانه را بین مناطق داشت و این نشان دهنده تسهیل در منطقه است.

 

وی افزود: با اینکه سرانه  فضای سبز و بوستان منطقه در حد مطلوب است، اما در سایر سرانه ها نیاز داریم که تلاش بیشتری داشته باشیم. در موضوعات فرهنگی نیز باید متولیان کمک کنند تا وضعیت منطقه در حد شهروندان بهبود یابد.

 

محمدی اظهار امیدواری کرد: با همراهی شورایاران که حلقه واسط شهرداری و مردم هستند و تشکیل کارگروههای تخصصی و کمک سایر نهادهای ذیربط بتوانیم نیازها را احصا و در قالب بسته محلات و تدوین سند توسعه محلی ؛ مشکلات را حل کرده و اعتبارات را در مسیر ارتقای کیفیت زندگی به پیش ببریم.

 

بنابراین گزارش، در ادامه حقانی مشاور عالی ریاست شورای شهر تهران در امور شورایاران نیز با اشاره به پیشینه شهروندان منطقه در مشارکت در امور نظیر ساخت فرهنگسرای خاوران که از طراحی تا اجرای آن توسط بچه های جبهه و جنگ انجام شد و شهرداری تنها نقش پشتیبانی داشت، گفت: روحیه ایثارگری شهروندان برخی مناطق مثل منطقه 15 بسیار بالا و توقع آنها خیلی پایین است و چه در دوران دفاع مقدس وچه اکنون همواره پیشتاز بوده و بار مشکلات انقلاب نیز همچنان برروی این مناطق است.

 

وی با اشاره به روحیه پاکدستی مدیران شهری در این دوره افزود: علیرغم همه مشکلات، امروز مدیران شهری ما به خوبی شهر را اداره می کنند. شهردار تهران، شهرداران مناطق و نواحی همه مصمم هستند کاری برای مردم انجام داده و گره ای از مشکلات آنان باز کنند.

 

حقانی در ادامه ضمن تبریک به شورایاران منطقه به جهت انتخابشان از سوی مردم اظهار کرد: شورایاران نماینده واقعی مردم هستند و علیرغم صحبت هایی که می شود؛ امروز ستاد شورایاری ها واقعا مصمم هستند جایگاه واقعی به شورایاران محلات به عنوان نمایندگان مردم بدهند.

 

وی در ادامه با تاکید براینکه شورایاری ها زیرساخت شورای شهر هستند، افزود: اگر شورایاری ها دوام و بقا بگیرند و به وظایف خود عمل کنند ، شورای شهر مستحکم می شود.

 

حقانی در ادامه تصریح کرد: اکنون انتخابات به پایان رسیده و همه باید با کنار گذاشتن مسایل حاشیه ای ، برای پی گیری کار مردم و رفع مشکلات محله دست در دست هم دهند. درب اتاق شهردار منطقه و دیگر مسئولین هم به روی شورایاران باز است. هم مسئولین باید قدر شما را بدانند و هم شما قدر مسئولینی که صادقانه خدمت می کنند بدانید و کمکشان کنید. شما ابزار نظارتی شورای شهر هستید و باید کمک حال شهرداران مناطق باشید.

 

وی سپس با اشاره به اینکه مردم ما از قدیم روحیه و فرهنگ کدخدامنشی داشتند و کارها را به صورت مشارکتی انجام می دادند، یادآور شد: امروزه از این فرهنگ به عنوان تشکل مردمی، سمن وNGO  یاد می شود. بنابراین لازم است به همین فرهنگ و روحیه ای که از گذشته داشتیم برگردیم.

 

حقانی در پایان برای شورایاران منطقه در مسئولیتهایی که برعهده گرفتند، آرزوی موفقیت کرد تا بتوانند پیگیر کارهای مردم بوده و مشکلی از آنها حل کنند.

print