تاریخ ایران از تهران جدا نیست

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران همزمان با فرا رسیدن روز تهران گفت: هفته تهران فرصت مغتنمی است برای یادآوری نقش و جایگاه کلان شهر تهران در رویدادهای تاریخی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی از زمان مشروطه تاکنون است، به طوریکه امروز اسم تهران به خودی خود هویت واحدی یافته و به عنوان یک اسم، قهرمان بسیاری از وقایع بوده است.به گزارش روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، محمدرضا جوادی یگانه در نشست تخصصی تهران پژوهان ضمن گرامیداشت چهاردهم مهرماه به عنوان روز رسمی قانونی شدن تهران به عنوان پایتخت تصریح کرد: قبل از دوران مشروطه مناطق متکثری در ایران به عنوان مراکز فرهنگی، اجتماعی و سیاسی نقش داشته اند اما بعد از دوران مشروطه تاریخ ایران از تهران جدا نیست.

وی با بیان اینکه اگر بنا باشد هویت اجتماعی و فرهنگی تهران را بازیابی کنیم باید بخش قابل توجهی از تاریخ ایران را مورد پژوهش قرار دهیم، ادامه داد: امروز به دلیل همه مسائلی که با آن روبرو هستیم، بخشی ازگذشته را فراموش کرده ایم، اما آنچه مهم است نقش تهران در شکل گیری ایران امروز است.

جوادی یگانه در بازخوانی جایگاه تهران در زندگی شهروندان، به نقاشی های کودکان پایتخت نشین که به تازگی در نمایشگاه «شهری که دوست دارم» اکران شده اند اشاره کرد و افزود: به 140 اثر منتخب این نمایشگاه که نگاه می کنیم می بینیم که کودکان تهرانی شهرشان را رنگی و کمتر با ساختمان و ماشین می بینند. آنها شهر را با حیوانات و درختان می بینند. شهری مملو از انسان ها. برج میلاد و دیگر نمادهایی را که ما بزرگترها نماد تهران می بینیم، نماد اصلی شهر این کودکان نیستند.

وی یادآوری کرد که تهران برای تبدیل شده به شهری دلپذیر برای شهروندان و نسل های بعد باید بر حس تعلق شهروندان به این کلانشهر تاکید داشته باشد در این راستا لازم و ضروری است که گام های موثری برداشته شود.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران افزود: متاسفانه امروز بار سنگین مشکلات نمی گذارد این تعلقات دیده و پررنگ شوند. در حالیکه برای تقویت حس تعلق شهروندان به پایتخت باید ابعاد مختلف این کلانشهر و تاریخ قدیم و معاصر تهران بازنمایی و بسط داده شود.

جوادی یگانه یکی از اهداف اصلی شهرداری تهران در دوره جدید مدیریت شهری را تقویت حس تعلق پایتخت نشینان به محل سکونت شان دانست و عنوان کرد: معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران تلاش دارد در جهت افزایش تعلقات روحی به ویژه نوجوانان به تهران بخش های مختلف کلانشهر را از ابعاد مختلف مورد پژوهش قرار دهد و این مهم مقدمه ای برای همکاری دوجانبه اساتید تهران پژوه و شهرداری تهران است.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در پایان خاطر نشان کردکه زمان آن رسیده تهران از اسم به ابعاد و اجزای مختلف جامعه تسری یابد و شکل گیری این اجزا در ذهن نسل بعدی محصول پژوهشی است که امید است با گام های موثر اساتید تهران پژوه برداشته شود.

print