جشن بزرگ «همراز یاس» با تجلیل از مقام بانوان در ایوان شمس برگزار شد

همزمان با روز زن و ترویج سبک زندگی اسلامی ایرانی، جشن بزرگ همراز یاس با رویکرد الگوقراردادن زندگی حضرت فاطمه (س) در زمینه های مختلف از جمله اهمیت نقش زن در ترویج سبک زندگی اسلامی ایرانی، مدیریت اقتصادی و قناعت و ساده زیستی به همت اداره کل امور بانوان شهرداری تهران در تالار ایوان شمس برگزار شد.به گزارش روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، در این جشن نرگس معدنی پور مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران، فهیمه فیروزفر مدیر ستاد توانمندسازی بانوان سرپرست خانوار و جمعی از بانوان مسئول در شهرداری از جمله معاونین حوزه های تابعه شهرداری تهران، مشاورین شهرداران مناطق، مدیران امور بانوان مناطق، سازمان ها، شرکت ها و حوزه های تابعه شهرداری تهران و کارکنان حوزه معاونت امور اجتماعی شهرداری تهران حضور داشتند.

 

نقش کلیدی و موثر زنان در نهادینه سازی فرهنگ سبک زندگی اسلامی ایرانی

طی این مراسم نرگس معدنی پور مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران ضمن تبریک میلاد حضرت فاطمه (س) و گرامیداشت مقام زن و مادر اظهار داشت: آغاز سال 1394 با نام مبارک حضرت فاطمه زهرا(س) فرصت ارزشمندی است که در ذیل توجهات آن حضرت، علاوه بر کوشش برای اعتلاء فرهنگ و سیره فاطمی، زمینه ای برای پرداختن ویژه به موضوع زن و جایگاه آن در جامعه فراهم آوریم.


معدنی پور با اشاره به اینکه برنامه های اداره کل امور بانوان در هفته زن با شعار « فاطمی زندگی کنیم» آغاز شده است، افزود: امسال بناداریم در راستای ترویج سبک زندگی حضرت زهرا (س)، در راستای ترویج سبک زندگی ایرانی و اسلامی در جهت افزایش قابلیت ها و توانمندی های زنان در شهر تهران و با هدف افزایش آگاهی های جامعه نسبت به نقش های چندگانه، پویا و فعال زنان در جامعه و نقش های کلیدی زنان در مدیریت و تحکیم بنیان خانواده، مدیریت اقتصاد خانواده و نیز ترویج فرهنگ سیره فاطمی و در جهت بهبود زندگی زنان در شهر تهران با تاکید ویژه به ترویج مقام مادر، مهارت های مادری و همسری و نیز توجه به فرزندان دختر تلاش کنیم.

وی رویکرد برنامه های اجرایی اداره کل امور بانوان را الگو قراردادن زندگی حضرت فاطمه (س) عنوان و اعلام کرد: این رویکرد در تمام زمینه های مختلف شامل مدیریت، تقویت فرهنگ حجاب و عفاف، ترویج فرهنگ مهربانی، ترویج نقش زن به عنوان نماد عطوفت، ایثار، صبر و شکیبایی و به عنوان مدیر خانواده و ... در برنامه های ترویجی و آموزشی مدنظر قرار می گیرد.


مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران به نقش کلیدی زنان در تحکیم بنیان خانواده اشاره کرد و گفت: نقشی که زنان درترویج سبک زندگی اسلامی دارند باید برگرفته از سبک زندگی حضرت فاطمه(س) و توجه به ویژگی هایی همچون قناعت، ساده زیستی،صرفه جویی، همسرداری، فرزند پروری، خانواده داری و در نهایت مهربانی آن حضرت باشد و با تاسی از آن حضرت الگوهای سبک زندگی مورد توجه قرار گیرد .


وی خاطرنشان ساخت: همزمان با میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) برنامه هایی ویژه بانوان شهروند و شاغل در قالب های جشن، نشست، نمایشگاه، کارگاه آموزشی، جشنواره، اجرای برنامه های نمادین، معرفی و تجلیل از چهره های شاخص، رونمایی از آثار و دستاوردهای حوزه زنان و ... همراه با اجرای برنامه های شاد فرهنگی، مسابقه، موسیقی سنتی، مولودی خوانی و اهدای بسته های فرهنگی در سطح مناطق، سازمان ها و شرکت های شهرداری تهران و محلات پایتخت  در حال برگزاری است.


معدنی پور در ادامه با اشاره به اجراي برنامه هاي "نگين آفرينش" در سطح محلات، گفت: در محتواي این برنامه ها با تاكيد بر منويات مقام معظم رهبري به ضرورت مديريت اقتصادي در زندگي و توجه به الگوي صحيح خريد و مصرف و به موضوعات فرهنگي از جمله ترويج فرهنگ عفاف، پاكدامني، نجابت، حجاب و تحكيم بنيان خانواده با الگو قرار دادن زندگي حضرت فاطمه(س) و توجه همه جانبه به همه‏ي ‏نقش هاي زن در خانواده،پرداخته می شود.


وی افزود: همچنین برنامه هایی تحت عناوین مختلف چون «مادران آسمانی» ویژه تجلیل از مقام مادران، همسران و دختران معظم شهدا، جانبازان و ایثارگران نیز در سطح پایتخت طی این هفته برگزار می شود.


معدنی پور با اشاره به نامگذاری روزهای هفته زن گفت: روز اول هفته زن همزمان با میلاد حضرت فاطمه (س) با عنوان «زن، سیره فاطمی، فرهنگ ولایت»، روز دوم با عنوان «زن و تکریم مقام مادری و همسری»، روز سوم با عنوان زن و تحکیم بنیان خانواده، روز چهارم با عنوان روز «زن و ترویج فرهنگ ایثار و همدلی»، روزپنجم با عنوان «زن و ترویج سبک زندگی اسلامی ایرانی»، روز ششم با عنوان «زن، مشارکت و سرمایه اجتماعی» و در نهایت در روز هفتم با نام «زن ، مدیریت شهری و ارتقای کیفیت زندگی» نام گذاری شده است.


وی افزود. امروز با شعار «زن و ترویج سبک زندگی اسلامی ایرانی»، برنامه های متعددی در زمینه تقویت حجاب و عفاف، مدیریت اوقات فراغت، روابط صحیح خانوادگی، قناعت و ساده زیستی در سطح شهر اجرا می شود زیرا زنان، نقش موثری در نهادینه کردن و ترویج فرهنگ اسلامی ایرانی دارند.


مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران ادامه داد: روز ششم با شعار «زن و مشارکت و سرمایه اجتماعی» ضمن تجلیل از همیاران و کانون های فعال زنان، نمایشگاه هایی برای ارائه دستاوردهای گروه ها و کانون های همیاران اجتماعی زنان برپا می شود.


وی یادآور شد: درآخرین روز هفته زن با شعار «زن، مدیریت شهری و ارتقای کیفیت زندگی» نیز، نشست های تخصصی در زمینه ارتقاء کیفیت زندگی کودکان و زنان به همراه نمایشگاه های ارائه توانمندی ها و قابلیت های مختلف زنان برگزار می شود.


بر اساس این گزارش، از میان برنامه های این جشن می توان به سخنرانی خانم دکتر محمدزاده در خصوص نقش اجتماعی حضرت زهرا (س)، اجرای برنامه طنز توسط حسن ریوندی، اجرای موسیقی پاپ توسط گروه میثم ابراهیمی اشاره کرد.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

print