افتتاح دومین دارالقرآن مرکزی تهران و نخستین مجموعه شهربانو در شمال غرب پایتخت

دومین مرکز تخصصی دارالقرآن پایتخت به منظور توسعه و ترویج فرهنگ قرآنی و نخستین مجموعه فرهنگی ورزشی تفریحی شهربانو ویژه بانوان در منطقه دو تهران با حضور حجت الاسلام امرودی معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران به بهره برداری رسید.به گزارش روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، دو پروژه فرهنگی، اجتماعی در منطقه دو تهران با حضور حجت الاسلام والمسلمین میثم امرودی، معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران، حجت الاسلام کوششی دبیر شورای عالی قرآنی، عابد ملکی شهردار منطقه دو و جمعی از مدیران شهری به بهره برداری رسیدکه طی آن نخستین دارالقرآن منطقه 2 که دومین دارالقرآن مرکزی تهران است به دست مادر شهیدان حشمتی در خیابان اقبال آشتیانی افتتاح شد.

 

ترويج فرهنگ قرآن و عترت يكي از محورهاي مصوبات شوراي شهر دوم پايتخت بود كه در سال‌هاي اخير موجب شد برنامه‌ريزي براي ترويج سبك زندگي قرآني و در 4محور آموزش، تبليغ، ترويج، حمايت و مساعدت از سال 88آغاز شود. در اين زمينه، احداث و تجهيز بيش از 374خانه قرآن در محله‌هاي شهر تهران با هدف توسعه فضاهاي كالبدي صورت گرفته است. مديريت شهري در اين گام علاوه بر ايجاد دارالقرآن‌ها در سراهاي محله تلاش كرده با احداث دارالقرآن‌هاي تخصصي مجهزتر، حمايت از فعاليت‌هاي قرآني پايتخت را گسترش دهد. پيش از اين دارالقرآن منطقه 17در دي‌ماه سال گذشته در خيابان ابوذر به بهره‌برداري رسيده بود اما دومين دارالقرآن مركزي تهران و نخستين مجموعه شهربانوي شمال غرب پايتخت به بهره‌برداري رسيد.

 

امرودی: راه اندازی مرکز قرآنی خانواده محور برای تربیت معلمان قرآنی و آموزش به شهروندان

حجت‌الاسلام والمسلمین امرودي معاون فرهنگي اجتماعي شهردار تهران در مراسم بهره‌برداري از اين دو فضاي فرهنگي اظهار داشت: دومين دارالقرآن علاوه بر اينكه آموزش‌هاي قرآني را به مردم خواهد داد محلي براي تربيت معلمان قرآني است.


وي با تأكيد بر اينكه رويكرد فعاليت‌هاي شهرداري تهران رويكردي ديني و قرآني است، تصريح كرد: تهران بايد شهري قرآني باشد. پيش از اين نخستين دارالقرآن در منطقه 17به بهره‌برداري رسيده بود و این مرکز دومین دارالقرآن شهر تهران است.


 به گفته امرودي، نقطه تمايز مجموعه جديد با مجموعه‌هاي ديگر در اين است كه اين مركز خانواده محور است و قرار است در تمام سطوح آموزش‌هاي قرآني اعم از حفظ، تجويد، قرائت، تفسير، مشاوره قرآني، پژوهش قرآني و... ارائه شود.


امرودي با بيان اينكه 374خانه قرآن در سطح محلات تهران در حال فعاليت هستند، اضافه كرد: فعاليت در اين دارالقرآن‌ها موازي با فعاليت خانه‌هاي قرآن نيست و ما در حال تلاش براي شناسايي مراكز، هيأت‌ها و مؤسسات براي گسترش فعاليت‌هاي قرآني هستيم.


وي با بيان اينكه ما در اين مجموعه به‌دنبال گل نيستيم بلكه به‌دنبال تربيت باغبان هستيم، تصريح كرد: مربي قرآني بايد تربيت شده اين مكتب باشد.


امرودي همچنين به برنامه‌هاي تابستان اشاره و اظهار كرد: در تابستان امسال 100روز قرآني و 30 نمايشگاه قرآني در شهر برگزار خواهد شد. همچنين نمايشگاه قرآن در تپه‌هاي عباس آباد برپا مي‌شود.

 

کوششی: پرورش نیروهای انسانی در حوزه قرآن از اهداف ایجاد دارالقرآن است


حجت الاسلام کوششی، دبیر شورای عالی قرآنی شهرداری تهران نیز در این مراسم گفت: دارالقرآن مرکزی منطقه دو قرار است که فعالیت تمام مجموعه های قرآنی منطقه را با خود هماهنگ کرده و الگوسازی کند.


وی به 4 هدف ایجاد دارالقرآن مرکزی در منطقه دو اشاره و بیان کرد: پرورش نیروی انسانی در حوزه قرآن، آموزش به کودکان از دوره پیش دبستانی، آموزش های سبک زندگی در قالب کارگاه های آموزشی، آموزش های تخصصی و عمومی به تمامی اقشار جامعه از جمله فعالیت هایی است که در این مرکز دنبال خواهد شد.


کوششی از راه اندازی کتابخانه تخصصی قرآن در این مرکز خبر داد و گفت: به زودی این کتابخانه با کتاب هایی تخصصی در حوزه علوم قرآنی در دارالقرآن مرکزی منطقه دو ایجاد می شود.

 

معدنی پور: سال 95 تمامی مناطق شهر تهران دارای مجموعه شهربانو می شوند


مرکز فرهنگی آموزشی ورزشی هنری و خدماتی شهربانو نیز در منطقه دو تهران با حضور حجت الاسلام امرودی،معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، نرگس معدنی پور مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران، فهیمه فیروزفر، رییس ستاد توانمندسازی بانوان سرپرست خانوار،عابد ملکی شهردار منطقه دو و جمعی از مدیران شهری و بانوان این منطقه افتتاح شد.


نرگس معدنی پور ، مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران در حاشیه این مراسم با بیان اینکه مجموعه شهربانوی منطقه دو دوازدهمین مجموعه شهربانوی ساخته شده در شهرتهران است، گفت: بنابر برنامه ریزی انجام شده قرار است که هر منطقه از شهر تهران دارای دو مجموعه شهربانو شوند این امر تا سال 97 محقق خواهد شد.

 

 فعاليت 18شهربانو تا پايان سال


وی با اشاره به اینکه در سال 95 تمامی مناطق شهر تهران دارای حداقل یک مجموعه شهربانو خواهند بود، افزود: تا پایان امسال تعداد مجموعه های شهربانوی پایتخت به 18 عدد خواهد رسید.


بر اساس این گزارش، مجموعه شهربانوی منطقه دو با هدف توانمند سازی و غنی سازی اوقات فراغت بانوان ساخته شده و فضایی امن، آرام و آزاد را برای فعالیتهای فرهنگی ، هنری و تفریحی بانوان فراهم می کند.


در این ساختمان 6 طبقه شهربانو تمام امکانات از قبیل آموزش های هنری، کارگاه های خیاطی، سالن بدنسازی، خانه اسباب بازی برای کودکان، مزون لباس، مرکز طراحی لباس های اسلامی و ایرانی، مشاوره های سلامت، زیبایی، روانشناسی در راستای تحکیم خانواده، امکان دسترسی به 4 هزار جلد کتاب در کتابخانه و 20 هزار جلد کتاب در کتابخانه مجازی و ... فراهم شده است.

 

گام‌هاي توسعه و ترویج فرهنگ قرآنی پايتخت


غير از آنچه مطرح شد از ديگر رويكردهاي توسعه فعاليت‌هاي قرآني مي‌توان به توليد محصولات فرهنگي قرآني، برگزاري كلاس‌هاي آموزشي قرائت، حفظ و تفسير در دارالقرآن‌هاي تابعه، تبليغ مفاهيم و پيام‌هاي قرآني اشاره كرد. اين فعاليت‌ها در ظرفيت‌هاي فرهنگي شهر تهران ازجمله مترو، اتوبوس، تاكسي و تابلوهاي شهري و برپايي بيش از 4500محفل انس با قرآن اجرايي مي‌شود كه ذيل آن براي توسعه مفاهيم و آموزه‌هاي قرآني در شهر تلاش شده است.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

print