جشنواره مشکات فرهنگ‌سازی در ابعاد مختلف سبک زندگی است

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در اختتامیه سومین جشنواره مشکات محیط زیست که با تجلیل از 29 اثر برتر برگزار شد؛ با تاکید بر لزوم جذب مشارکت‌های شهروندی در حل معضلات شهری، جشنواره مشکات را زمینه‌ساز فرهنگ در ابعاد مختلف زندگی مردم معرفی کرد.به گزارش روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، مراسم اختتامیه سومین دوره جشنواره مشکات محیط زیست باحضور حجت‌الاسلام والمسلمین امرودی معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، علی محمد نائینی قائم مقام معاونت اجتماعی فرهنگی شهرداری تهران، مهدی چمران رییس شورای اسلامی شهر تهران، ابوالفضل رفیع مدیرکل آموزش‌های شهروندی شهرداری تهران، رییس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، جعفری رییس سازمان پسماند و برگزیدگان محورهای مختلف بخش محیط زیست این جشنواره در ایوان شمس برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین امرودی در این مراسم با تاکید بر جذب مشارکت‌های اجتماعی در حوزه مدیریت شهری گفت: شهروندان باید در تمامی حوزه های شهری از جمله ایمنی، حمل و نقل، رفتارهای ترافیکی ، ساخت و ساز، پسماند و... از دانش کافی برخوردار و توان مقابله با بحران و وقایع غیرقابل پیش بینی را داشته باشند.

وی تصریح کرد: امروز در شهر تهران در هنگام وقوع آتش‌سوزی شاهد هستیم که با آموزش‌هایی که داده شده، تلفات به نسبت سنوات گذشته کاهش پیدا کرده است. بی‌شک برگزاری جشنواره‌ای مانند مشکات زمینه این آموزش‌ها را فراهم می‌کند.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران گفت: براساس مطالعات انجام شده، رفتارهای اجتماعی مردم را می توان براساس رفتارهای ترافیکی آنها سنجید، بنابراین اگر بخواهند در مورد ما قضاوت کنند به رفتارهای ترافیکی ما نگاه خواهند کرد.

وی با تاکید بر لزوم اصلاح رفتار ترافیکی در پایتخت گفت: باید در جذب مشارکت شهروندی و گرفتن ایده‌ ازمردم این رفتارها را اصلاح کنیم.

وی با اشاره به اینکه حل مشکلات حمل و نقل عمومی در گرو همکاری و مشارکت شهروندان است خاطرنشان کرد: هر شهروند زمانی که از حمل و نقل عمومی استفاده می کند باید از آداب اولیه آن آگاهی داشته باشد.

امرودی تاکید کرد: شایسته نیست در شهری مانند تهران شاهد حجم انبوهی از زباله و شیرآبه که به محیط زیست آسیب می‌زند، باشیم. راهکارهای بسیار مفیدی در این جشنواره مطرح می‌شود که باید این راهکارها در سطح میلیونی در کشور اطلاع‌رسانی و اجرا شود.

 

چمران: مسائل محیط زیست شهر و کشور ما خوب نیست

مهدی چمران رییس شورای اسلامی شهر تهران نیز در این مراسم با بیان اینکه در یک روستای کوچک به تجهیزات شهری احتیاج نیست زیرا خودشان محیط زیست خود را حفظ می کنند، گفت: هر چقدر توسعه شهرها افزایش یابد با مشکلات عدیده ای روبرو می شویم. در شهر تهران روزانه بیش از 10میلیون نفر زندگی می کنند و تنها 8 میلیون و 600 هزار نفر در شب ها ساکن شهرتهران هستند. پس باید سرانه ها را بر مبنای این میزان جمعیت  محاسبه کنیم.به گونه ای که به فضای سبز 10 میلیونی نیازمند بوده و پسماند تولیدی ما نیز 10 میلیون نفر را شامل می شود.

چمران ادامه داد: در برخی شهرهای اروپا 2 تا 3 بار در هفته به جمع آوری زباله می پردازند. این در حالی است که متاسفانه درشهر تهران 3سه بار در روز زباله ها را جمع می کنند.در فرهنگ  و سنت ما تولید زباله و اسراف زیاد ناشایست است.

رییس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه صنایع و مشاغل مزاحم در محلات شهر تهران حضور دارند، خاطرنشان کرد: قاعدتا باید برنامه های آموزشی را از مدارس و خانه ها آغاز کنیم تا به یک حد نرمال جهانی برسیم.

 

رفیع: ضرورت مشارکت شهروندی در حل مشکلات و معضلات کلانشهر تهران

ابوالفضل رفیع مدیرکل آموزش‌های شهروندی شهرداری تهران با تاکید بر مشارکت شهروندی در حل مشکلات و معضلات کلانشهر تهران، گفت: جشنواره مشکات یک جریان ترویجی و آموزشی برای بهبود زندگی در کلانشهر تهران است.

وی با اشاره به حضور شهروندان در این جشنواره، حل مشکلات و معضلات شهر تهران در حوزه مدیریت شهری را منوط به مشارکت‌های شهروندی دانست و گفت: قطعا حضور مردم در جشنواره‌هایی مانند جشنواره مشکات ایده و راهکارهای مناسب برای مجموعه مدیریت شهری فراهم می‌کند.

مدیرکل آموزش های شهروندی شهرداری تهران با بیان اینکه مشکات برای بهبود وضعیت کلانشهر تهران مهم است، گفت: جشنواره مشکات در 3 دوره برگزاری با مشارکت شهروندان گامی درجهت رفع مشکلات شهر تهران برداشته است. به گونه ای که امسال این جشنواره در 6 محور و با مشارکت 20سازمان شهرداری تهران، شهرداری های مناطق و نواحی و 700 هزار شهروند برگزار شد.

وی سومین دوره جشنواره مشکات را گام موثری در جذب مشارکت‌های شهروندی دانست و افزود: در حقیقت در این جشنواره از سطح محله تا شهر توانستیم معضلاتی که مردم با آنها روبه‌رو هستند را از طریق خود آنها متوجه شویم. قطعا ایده‌های ارسال باتوجه به اینکه از همه گروه‌های سنی به این جشنواره ارسال شده می‌تواند ضمن معرفی دغدغه شهروندان، مدیریت شهری را برای حل این دغدغه‌ها یاری دهد.

مدیرکل آموزش‌های شهروندی شهرداری تهران تاکید کرد: بیش از 47 درصد آثار ارسالی، در حوزه محیط زیست بود که نشان از اهمیت و وجود دغدغه‌های شهروندان در این حوزه دارد.

وی با بیان اینکه جشنواره مشکات از برگزاری در سطح محله ای به سطح شهری رسیده است، خاطرنشان کرد: درجشنواره مشکات در محور محیط زیست به رفع مشکلات شهروندان اقدام کردیم زیرا شهروندان محور هستند و براساس  فکر و اندیشه شهروندان باید چاره اندیشی کنیم.

رفیع با بیان اینکه مدیریت شهری اهتمام جدی برای رفع مشکلات دارد، یادآورشد: در این بین حضور و مشارکت شهروندان مهم است. این در حالی است که در شورای شهر مهم زمینه های حضور و مشارکت های حداکثری شهروندان است که در جهت فراهم کردن آنها گام برداشته ایم.

 

شاعری: محیط زیست اولویت اول شهروندان تهرانی است

علی محمد شاعری، رییس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با بیان اینکه براساس آمار از 580 هزار اثر ارسالی به جشنواره مشکات 50 درصد این آثار مربوط به محیط زیست شهرتهران بود، ادامه داد: از نظر شهروندان محیط زیست اولویت اول و مهمترین مشکل شهروندان تهرانی است که به آب و هوا، ترافیک، فضای سبز و منابع طبیعی که در معرض تخریب هستند می توان اشاره کرد .

وی با بیان اینکه ما با محیط زیست شهرمان رفتار مناسبی نداشته ایم، گفت: این موضوع یک چالش  و معضل جهانی است . در20 سال گذشته درخصوص آب و هوا و آلودگی ها دستورالعملی بیان شد تا این مسائل را کاهش دهیم اما با گذشت 20 سال هنوز شاهد افزایش این معضلات در شهر تهران هستیم.

شاعری با بیان اینکه مردم تنها از دولت خواستار کاهش این معضلات هستند، اشاره کرد: اقدامات زیست محیطی باید از سوی دولت و مردم رعایت شود. از سال 1346قرار شد در شهر تهران هیچ صنعتی مستقر نباشد اما هنوز شاهد فعالیت این صنایع درپایتخت هستیم.

رییس ستاد محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران یادآورشد: در شهر تهران 320 لیتر آب و در کشورهای اروپایی 150 لیتر آب مصرف می شود. این در حالی است که بارندگی ها در اروپا 3 برابر ایران است. همچنین 100 میلیون لیتر مصرف سوخت در شهر تهران است و شاهد 7 هزار تن زباله، 50 هزار تن نخاله ساختمانی و 700 میلیون مکعب فاضلاب آلوده هستیم. پس باید در کشور اساس توسعه و تحول را بر مبنای اقتصاد و نگرش مادی و کمی است که باید این موضوع تغییر پیدا کند.

 

تجلیل از 29 اثر برتر در سومین جشنواره مشکات محیط زیست

سومین جشنواره مشکات محیط زیست با تجلیل از 29 اثر برتر در تهران پایان یافت. طی این جشنواره در سه بخش کودکان، نوجوانان و بزرگسالان 361 هزار و 761 اثر در حوزه های پسماند، ساماندهی صنایع و مشاغل و فضای سبز به دبیرخانه این جشنواره ارسال شده است که از این تعداد 29 اثر به عنوان آثار برتر انتخاب شد.

این آثار در قالب نقاشی، خاطره نویسی، داستان کوتاه، عکاسی، تصویر برداری، کاریکاتور، پوستر، ایده خلاقانه و نقاشی ارائه شد که در سه مرحله میزان انتقال پیام آموزشی، قابلیت های هنری و زیباشناسی، ارزیابی و در پایان هفت اثر اول، هشت اثر دوم، 9 اثر سوم و پنج اثر هم به عنوان شایسته تقدیر، انتخاب و از برگزیدگان آن تجلیل شد.

 

 

 

 

 


 


print