بسیج ظرفیت های حوزه اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران برای اجرای طرح جهادی در منطقه 12 با تاکید بر محله هرندی

نشست تدوین برنامه های تابستانی منطقه 12 به ریاست حجت الاسلام والمسلمين امرودي با تاکید بر اجرای هماهنگ برنامه های اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در طرح جهادی ارتقاء وضعیت منطقه 12 بویژه محله هرندی برگزار و برنامه های پیشنهادی حوزه اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در این زمینه ارائه شد.به گزارش روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، نشست تدوین برنامه های تابستانی منطقه 12 با حضور مدیران کل ادارات مطالعات اجتماعی و فرهنگی، سلامت، فرهنگی، بانوان، آموزش های شهروندی و برنامه ریزی و توسعه شهری، روسای سازمان های ورزش و رفاه و خدمات اجتماعی، معاون امور اجتماعی منطقه 12 و نماینده مرکز فعالیت های دینی شهرداری تهران در سالن کنفرانس ساختمان معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران برگزار شد.

در این نشست حجت الاسلام والمسلمين امرودي معاون امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران در سخنانی اظهار داشت: توجه به مناطق جنوبی پایتخت از برنامه های مدیریت شهری  به شمار می رود که شهرداری تهران به عنوان یک نهاد اجتماعی، توجه به موضوعات فرهنگی، آموزشی و تربیتی با اولویت مناطق محروم و آسیب زا و مناطق کم برخوردار به لحاظ موضوعات فرهنگی و اجتماعی را در دستورکار قرار داده است.

وی با بیان اینکه شهرداری تهران به تازگی مجموعه برنامه هایی را در 3 حوزه انضباط شهری، آسیب های اجتماعی و کالبد شهری در منطقه 12 تدارک دیده است، افزود: در اجرای برنامه های حوزه اجتماعی در صورتی که برنامه ها از جنس تربیتی و با تاکید بر هویت ملی، محله ای، دینی و انقلابی طراحی و تدوین شود می توانیم انتظار ایجاد تغییرات فرهنگی و اجتماعی در محله های آسیب زا را داشته باشیم.

امرودی تاکید کرد: مسجد، مدرسه و محله سه رکن اصلی ایجاد تغییرات فرهنگی در سطح تهران به ویژه محلات آسیب زا به شمار می رود که باید با برنامه ریزی صحیح و پویا و بر اساس ظرفیت های هر محله برنامه های ویژه را اجرا کنیم.

وی با تاکید بر استفاده از ظرفیت های مذهبی این منطقه همچون امامزاده سید اسماعیل و امامزاده یحیی گفت: امیدوار هستیم تا با استفاده از ظرفیت های مذهبی این منطقه بتوانیم این مراکز را به مهم ترین پاتوق های فرهنگی برای تغییرات محله تبدیل کنیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران تصریح کرد: منطقه 12 باید فضایی مستعد برای عبادت و پربار کردن اوقات فراغت باشد. بر همین اساس، برنامه هایی را برای تقویت پایگاه تابستانی مدارس در نظر گرفته ایم.

 

لزوم بهره گیری از ظرفیت خیرین منطقه 12 در راستای ارتقاء وضعیت محلات آسیب پذیر

علی محمد نائینی مشاور شهردار و قائم مقام معاونت امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري تهران نیز بر لزوم فعال سازی خیرین منطقه 12 تاکید کرد و افزود: باید از ظرفیت های خیرین برای ارتقای وضعیت سطح زندگی مردم محلات آسیب پذیر منطقه 12 بویژه محله هرندی در حوزه های سلامت و فرهنگی و ورزشی استفاده و تمام توان شهرداری تهران را در برای همکاری با خیرین بسیج کنیم.

مشاور فرهنگی اجتماعی شهردار تهران کار در حوزه های فرهنگی، ورزش و سلامت را از پرنفوذترین و بی آسیب ترین اقدامات برای شهروندان محلات آسیب پذیر دانست و تاکید کرد: برنامه های فرهنگی می تواند فضای اجتماعی جامعه را تغییر دهد و باید تلاش کنیم برنامه های فرهنگی ما مستمر و موثر باشد تا به تغییر رفتار اجتماعی شهروندان منجر شود.

نائینی بر برگزاری اردوهای جهادی برای کودکان محلات آسیب پذیر منطقه 12 بویژه محله هرندی تاکید کرد و گفت: باید از توانمندی های متخصصین حوزه کودک در قالب تیم های ویژه استفاده کنیم و اقدامات حرفه ای تربیتی برای آموزش این قشر آسیب پذیر انجام دهیم.

 

ارائه برنامه های پیشنهادی در حوزه های مختلف اجتماعی و فرهنگی برای محله هرندی

طی این نشست برنامه های پیشنهادی حوزه های سلامت، فرهنگی، آموزش های شهروندی، بانوان، رفاه و خدمات اجتماعی، ورزش و حوزه ارتباطات برای منطقه 12 با تاکید بر محله هرندی ارائه شد و مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

سمانه زمانی در این نشست به تشریح برنامه های پیشنهادی در حوزه سلامت جسمی، روحی، اجتماعی، معنوی، فرزاد هوشیار برنامه های سازمان رفاه و خدمات اجتماعی در حوزه کاهش "آسیب های اجتماعی، کارآفرینی و توانمندسازی و گردشگری  را ارائه داد. عبادلله رمضانی نیز به تشریح برنامه های حوزه فرهنگی پرداخت و محمد امینی نیز اقدامات مدنظر در حوزه ارتباطات و تبلیغات را مطرح کرد.

 همچنین ابوالفضل رفیع مدیرکل آموزش های شهروندی برنامه های آموزشی تدارک دیده شده را  عنوان کرد که قرار شد با رویکرد جدید و اقدامات ویژه برای کودکان و نوجوانان محله هرندی بازنگری شود.

همچنین محمد باصری معاون امور اجتماعی و فرهنگی منطقه 12 شهرداری تهران نیز با اشاره به آسیب های اجتماعی موجود در برخی محلات این منطقه یکپارچگی حوزه اجتماعی و فرهنگی و همکاری سایر نهادها با شهرداری تهران را برای اجرای موفق این برنامه ها خواستار شد.

در این نشست بر نکاتی چون لزوم هماهنگی تمام زیرمجموعه های حوزه اجتماعی و فرهنگی با یکدیگر برای اجرای طرح جهادی منطقه 12 ، اجرای اردوهای جهادی برای کودکان محله هرندی، تقویت امنیت وکاهش پرخاشگری ها در محله، شادکردن کودکان و تزریق روحیه امید، اعتماد به نفس و خودباوری به آنان، توجه بیشتر به بحث آموزشی، دینی و مسائل فرهنگی از طریق پربارسازی اوقات فراغت نوجوانان، ایجاد فضاهای سالم و آموزشی و ارتقاء فرهنگ شهرنشینی مردم را تاکید شد. 

 

 

 

 

 

 

 

 

print