سومین «بوستان ویژه معلولان» در منطقه 14 افتتاح شد
تعداد مشاهده:29
ایجاد شده توسط : mehravar-m در 04/12/2018 01:12:07 ب.ظ

سومین بوستان ویژه معلولان با حضور شجاع پوریان معاون اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران، شهربانو امانی و حجت نظری از اعضای شورای اسلامی شهر تهران، مدیرکل سلامت شهرداری، شهردار منطقه 14، نمایندگانی از پلیس راهور و نیروی انتظامی، دبیرکانون معلولان و دبیرشورایاری منطقه وجمعی از معلولان و سایر شهروندان دارالمومنین شهر تهران در منطقه 14 افتتاح شدبه گزارش روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، در این مراسم شهربانو امانی عضو شورای اسلامی شهر تهران طی سخنانی تقارن روز مجلس شورای اسلامی با روز جهانی معلولان را به فال نیک گرفت و گفت: قانون حمایت از جامعه معلولان در 50 ماده مصوب شده اما نظارت بر حسن اجرای قانون بسیار مهم است و امروز از زبان شما معلولان از نهادهای مجری قانون این پرسش را دارم که برای اجرای این 50 ماده قانونی چه اقدامی صورت گرفته است.

وی با اشاره به آمار 17 هزار کشته در اثر تصادفات در کشور گفت: معادل سه برابر این آمار، معلول ناشی از تصادف داریم پس باید بوستان ها، معابر، پیاده روها و امکانات مناسب سازی شده را برای معلولین به ویژه ویلچرنشین ها فراهم کنیم.

عضو کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران با تقدیر از راه اندازی بوستان ویژه معلولان گفت: این اقدام به عنوان الگو و نمونه برای سایر بوستان های مناطق می تواند مدنظر قرار گیرد و باید شهری بسازیم که تمام آحاد جامعه بتوانند بدون کمک در سطح شهر حضور یابند و از امکانات آن استفاده کنند.

 

ضرورت همکاری بین بخشی قوای سه گانه و مدیریت شهری برای رفع مسائل توان یابان

حجت نظری عضو شورای اسلامی شهر تهران راه اندازی بوستان های مناسب سازی شده را اقدامی ارزشمند و قابل ستایش دانست و افزود: امروز بسیاری از توان یابان ما برای حضور در جامعه و تردد در سطح شهر دچار مشکل هستند و این موضوع را ما باید در مدیریت شهری پیگیری کنیم.

وی با اشاره به «شهری برای همه» به عنوان شعار شهردار جدید تهران، گفت: دکتر حناچی برای ایجاد عدالت در حوزه های مختلف بر سر کار آمده و مطمئنم طی دو و نیم سال آینده اقدامات شگرفی را در شهر تهران در این زمینه شاهد خواهیم بود.

نظری با اشاره به برنامه های شورای شهر پنجم در حوزه رسیدگی به معلولین، تصریح کرد: مدیریت شهری متاسفانه زمان زیادی را برای انتخاب شهرداران از دست داد و با وجود اقدامات مختلف در حوزه مناسب سازی و ... نتوانسته حق مطلب را آنن گونه که شایسته این قشر توانمند است؛ به خوبی ادا کند.

وی با تاکید بر تبدیل تهران از شهر «خودرو محور» به شهر «انسان محور» گفت: تا چند روز گذشته معبر غیر زیرگذر چهارراه ولیعصر که برای عبور و مرور افراد دارای شرایط خاص باز بود اما اکنون این معبر بسته شده  و برای افراد دارای ویلچر که امکان استفاده از پله برقی زیرگذر را ندارند هیچ امکانی برای عبور از خیابان وجود ندارد و باید برای آن و سایر معابر این چنینی چاره اندیشی شود.

عضوکمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر فعالیت جدی ستاد مناسب سازی شهرداری تهران در مناطق 22گانه گفت: پخش زیرنویس فیلم ها در سینما برای ناشنوایان، مناسب سازی تمام فروشگاه ها، معابر، مکانیزه کردن پل های عابر پیاده برای تردد توان یابان به ویژه افراد دارای ولیچر، بخشی از اقداماتی است که باید در حوزه مناسب سازی شهر ویژه توان یابان صورت پذیرد.

همکاری بین بخشی قوای سه گانه مجریه، مقننه و قضائیه و مدیریت شهری برای رفع مسائل توان یابان و فرهنگ سازی صدا و سیما برای توجه به اقشار معلول به عنوان افراد توانمند، خوشبخت و موفق از دیگر نکات مورد تاکید حجت نظری بود.

 

معلولیت در کالبد شهر است نه در ذهن و جسم افراد توان یاب

زینب نصیری مدیرکل سلامت شهرداری تهران نیز قطعا مجموعه مدیریت شهری با مشارکت فکری و اجرایی کانون های اجتماع محور و موسسات مردم نهاد حوزه معلولین، شاهد تغییرات اساسی تری در این حوزه خواهد بود.

وی با اشاره به شعار شهردار جدید تهران مبنی بر «تهران، شهری برای همه»، گفت: با اتخاذ این رویکرد، شهر برای تمام افراد شرایطی را فراهم می کند که فارغ از محدودیت ها و نیازهای خاص آنان شامل افراد دارای معلولیت، ویلچرنشین ها، مادران دارای فرزند خردسال در کالسکه، بتوانند از وسایل حمل و نقل عمومی، بوستان ها، معابر و سایر امکانات شهری به راحتی استفاده کنند.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران واژه معلولیت را برای کالبد شهر و اذهان افرادی که توان یابان را ناقص قلمداد می کنند؛ دانست و تصریح کرد: شاید نیاز باشد همه ما چشم های خود را بشوییم و با دیدگاهی نو به مقوله توان یابی بنگریم. توانمندی های افراد دچار سندروم داون یا اوتیسم را مشاهده کنیم و برای آن ارزش قائل باشیم.

وی با انتقاد از نوع آموزش ناصحیح در جامعه در خصوص نگرش به توان یابان گفت: این اشتباهات ساختاری و سیاستی است که موجب شده افراد این آموزش را فرا نگرفته اند که قرار نیست بین توان یابان و سایر افراد جامعه جداسازی صورت گیرد. بلکه باید در کنار هم و باهم در اجتماع زیست جمعی داشته باشیم.

نصیری با اشاره به تعریف کنوانسیون حقوق معلولین از اذعان داشت: بر این اساس واژه معلول به افرادی اطلاق می شود که امکان مشارکت موثر در شهر را ندارند. در واقع ساختار شهر معلول است و معلولیت در کالبد است نه در ذهن و جسم افراد توان یاب. بنابراین این نقیصه به شهر باز می گردد و باید شرایط و بسترهای لازم برای مشارکت این افراد توانمند در جامعه فراهم شود.

وی ضمن تقدیر از شهرداری منطقه 14 در خصوص مناسب سازی، گفت:  هر چه شهر را دسترس پذیر تر و محدودیت ها و موانع را رفع کنیم؛ امکان مشارکت تمام افراد مهیا می شود.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران همچنین بر لزوم پیگیری ضمانت اجرایی قانون جامع معلولان در برنامه بودجه سال جاری دولت، بهبود وضعیت شهری و دسترس پذیری شهر در برنامه سوم شهرداری تاکید کرد.

 

5 محور از معابر منطقه 14 طی سال آینده مناسب سازی می شود

حسین بحیرائی شهردار منطقه 14 ضمن خیرمقدم به حاضرین با اشاره به تاکید دین مبین اسلام بر رعایت عدالت در جامعه اظهار داشت: ما بناداریم در شهرداری تهران در راستای تحقق عدالت اجتماعی، فرصت های برابر را برای تمام شهروندان فراهم کنیم که یکی از این اقشار معلولین عزیز ما هستند که باید به طور ویژه مورد توجه قرار گیرند.

وی با تاکید بر لزوم عبور از شهر خودرومحور افزود: امیدوارم بر اساس رویکرد جدید شهرداری و با حمایت شورای شهر شهری عاری از آلودگی بسازیم تا انسان ها برای زیست شهری احساس آرامش داشته باشند. تحقق شهر انسان محور در گرو توجه به اقشار مختلف جامعه با تاکید بر احقاق حقوق معلولین شهر است.

بحیرائی با اعلام اینکه ابیانه سومین بوستانی است که در منطقه 14 ویژه معلولین مناسب سازی شده است؛ افزود: بناداریم سایر بوستان های منطقه را نیز در سال های آتی مناسب سازی کنیم تا معلولین عزیز ما بدون کمترین اختلال و مشکل بتوانند اوقات فراغت خود را سپری کنند.

شهردار منطقه 14 همچنین قول مساعد داد؛ در سال 98 معابر حداقل 5 محور این منطقه به طول 6 کیلومتر در حد ایده آل جهت تسهیل در تردد و زیست افراد دارای معلولیت مناسب سازی شود.

 

قرائت پیام محسن هاشمی رفسنجانی

در این مراسم پیام محسن هاشمی رفسنجانی درخصوص جامعه معلولان قرائت شد که بر اساس آن رییس شورای اسلامی شهر تهران قول داده تا دوازدهم آذر سال آینده موضوع تجهیز آسانسورهای معلولین را در مترو پیگیری کرده تا امکان ورود معلولین از خیابان به سکوی سوار شدن به قطار مستقیما بدون هیچ مانع و پله فراهم شود.

 

تجلیل از فعالان سازمان های مردم نهاد حوزه معلولین

همچنین، قرائت دل نوشته از سوی یکی از معلولین، اجرای موسیقی و سرود توسط گروه دختران توان یاب، اجرای تئاتر توسط بازیگران توان یاب  از میان برنامه های این مراسم بود که مورد استقبال حضار قرار گرفت.

در پایان این مراسم از فعالان سمن ها، موسسات و کانون های اجتماع محور حوزه معلولین با اهدای لوح سپاس و تندیس تقدیر شد.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

print
rating
  نظرات