آموزش و فرهنگ سازی در حوزه تفکیک و کاهش تولید زباله باید به خانواده های تهرانی ضروری است
تعداد مشاهده:60
ایجاد شده توسط : mehravar-m در 11/07/2019 09:54:47 ب.ظ

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران گفت: کاهش تولید و تفکیک زباله شهری نیازمند تولید پیام های مفید آموزشی برای شهروندان در قالب تولیدات محتوایی و رسانه ای مختلف است تا فرهنگ سازی در این حوزه ها صورت گیرد.
به گزارش روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، محمدرضا جوادی یگانه در بازدید از سازمان مدیریت پسماند بر ضرورت آموزش به شهروندان تاکید کرد و گفت: در حوزه کاهش تولید زباله و تفکیک زباله خشک و تر باید خانواده ها آموزش ببینند. به ویژه برای کودکان و نوجوانان باید نهادینه شود.

وی با اشاره به چهار معضل اساسی داریم در زمینه پسماند گفت: رفع حجم بالای تولید زباله، شیرابه، عدم تفکیک از مبدا و عدم تحویل زباله در شب مستلزم سیاستگذاری، برنامه ریزی و آموزش و فرهنگ سازی برای تمام اقشار شهروندی است.

جوادی یگانه ، کاهش تولید زباله را در زیبایی چهره شهر موثر دانست و افزود: نقش زنان در خانواده در این زمینه هم برای رعایت موارد لازم و هم آموزش به فرزندانشان بسیار مؤثر است.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با اشاره به درنظر گرفتن پیام های آموزشی روشن برای گروه های هدف اظهار داشت: اینکه پسماند تر تبدیل به شیرابه می شود که آلودگی بیشتر زیست محیطی ایجاد می کند باید در قالب تولیدات محتوایی و رسانه ای مختلف و به ویژه از رسانه ملی فرهنگ سازی شود.

جوادی یگانه، رفع معضلاتی چون جمع آوری و فروش زباله ها از سوی کودکان کار و... را نیازمند برنامه ریزی در سطح کلان دانست و همکاری همه نهادهای متولی در این خصوص خواستار شد.

 

تولید بیش از 5 هزار تن زباله شهری در تهران به صورت روزانه

همچنین رضا عبدلی مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران نیز از جمع آوری ۴۱ درصد زباله ها به صورت روزانه در شهر تهران خبر داد و افزود: 211 تن زباله های اطراف شهر تهران و 100 تن زباله پزشکی داریم. 800 تن زباله حجیم مثل ضایعات پلاستیکی و چوبی و الکترونیکی است که در سطح مناطق پردازش و فروخته می شود و در مجموع 5 هزار و 600 تن زباله شهری در روز تولید می شود.

وی با اشاره به آمار 1000 تا 1200 تن زباله ارزشمند گفت: این نوع زباله ها قبل از اینکه به چرخه جمع آوری منتقل شود توسط پیمانکاران خشک مناطق و زباله گردها از مخازن تعبیه شده در سطح شهر جمع آوزی می شود و به چرخه جمع آوری نمی رسد.

عبدلی با تاکید بر لزوم همکاری سایر نهادهای مسئول در موضوع کاهش تولید پسماند خاطرنشان کرد: بر اساس آیین نامه اجرایی ابلاغ شده سال 84 حدود 20 دستگاه و وزارتخانه در موضوع پسماند نقش دارند. به ویژه وزارت صنعت و معدن مسئول شده به نحوی عمل کند که کالای تولیدی پسماند کمتری تولید کند.
 

print
rating
  نظرات