آغاز فراخوان ثبت نام شهروندان جهت انتخاب مدیران محله‌های تهران
تعداد مشاهده:794
ایجاد شده توسط : mehravar-m در 01/12/2019 09:13:45 ق.ظ

نشست خبری سرپرست دبیرخانه ستاد ساماندهی مشارکت‌های اجتماعی در محلات شهر تهران با حضور اصحاب رسانه و خبرنگاران، در محل معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران برگزار شد.به گزارش روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، در ابتدای این نشست مهدی شیرزاد سرپرست دبیرخانه ستاد مدیریت محله به تشریح نکاتی در مورد جایگاه نهاد مدیریت محله و نیز فراخوانی پرداخت که از سوی این ستاد برای انتخاب مدیران محله‌های شهر تهران اجرا خواهد شد.

وی با تاکید بر این که محله‌محوری یکی از سیاست‌های اصلی مورد تاکید شهردار تهران است تاکید کرد: پس از تشکیل شورایاری‌ها، نهاد مدیریت محله به عنوان بازوی اجرایی سیاست محله محوری در سطح محله‌های شهر تهران ایجاد شد.

سرپرست ستاد مدیریت محله با اشاره به اینکه شورای اسلامی شهر تهران نیز بر نقش شورایاری‌ها در اداره امور محله‌ها تاکید داشته و این تاکید به خصوص پس از برگزاری موفق انتخابات دوره پنجم شورایاری‌ها افزایش یافته است، توضیح داد: هیئت امنای محله‌ها یکی از ارکان نهاد مدیریت محله است که اکثریت آن را اعضای شورایاری هر محله تشکیل می‌دهند و نمایندگان برخی دیگر از نهادهای محله مانند مساجد، مدارس، سمن‌ها و بسیج نیز در آن حضور دارند. وظیفه انتخابات مدیر محله نیز بر عهده نهاد هیئت امنا است. پیش از این رویه انتخاب مدیر محله به این شکل بود که افرادی از سوی شهرداری هر منطقه برای تصدی سمت مدیریت محله‌ها به دبیرخانه ستاد مدیریت محله معرفی می‌شد و این ستاد پس از بررسی توانمندی و صلاحیت این افراد دو نفر را برای انتخاب نهایی به هیئت امنای محله‌ها معرفی می‌کرد و از میان آنها یک نفر در نهایت به عنوان مدیر محله انتخاب می گردید.

وی ادامه داد: در این دوره برای افزایش شفافیت و مشارکت هر چه بیشتر شهروندان در نهاد مدیریت محله تغییراتی در این رویه داده شده است. به این ترتیب که در فراخوانی که از سوی ستاد به عموم شهروندان داده می شود، شهروندان واجد شرایط می توانند از روز 12 تا 22 آذر ماه سال جاری به مدت 10 روز در سایتی به نشانی www.mahalle.tehran.ir  ثبت نام کرده و داوطلب سمت مدیریت محله‌های مختلف شوند. پس از این مرحله شهرداری هر منطقه بر اساس یک جدول به ارزیابی امتیازات افراد پرداخته و برای هر محله 10 نفر از کسانی را که دارای بیشترین امتیازات باشند، برای ارزیابی تخصصی به دبیرخانه ستاد مدیریت محله معرفی خواهد کرد. این دبیرخانه هم پس از دریافت این اسامی، با دعوت از این افراد اقدام به برگزاری کانون ارزیابی اولیه برای این داوطلبان خواهد نمود و 5 نفر از آن‌ها را که بالاترین نمرات را در این کانون ارزیابی اولیه کسب نمایند، در دو مرحله به هیئت امنای هر مرحله معرفی خواهد کرد. در مرحله اول 3 نفر حائز بیشترین امتیازات به هیئت امنا معرفی خواهند شد تا مدیر محله از میان آن‌ها برگزیده شود. در صورتی که هیئت امنا هیچ کدام از این افراد را انتخاب نکرد، در مرحله بعد 2 نفر باقی مانده به هیئت امنای محله معرفی خواهند شد تا مدیر محله از بین آن‌ها برگزیده شود. مدیران محله برای یک دوره 2 ساله انتخاب خواهند شد و حقوق و مزایای آن‌ها از محل درآمد سرای محله پرداخت شده و هیچ گونه رابطه استخدامی با شهرداری تهران نخواهند داشت.

شیرزاد تاکید دارد: امید آن می‌رود که رویه جدید در انتخاب مدیران محله‌ها با ارتقاء شفافیت و فراهم کردن زمینه برای حضور تعداد بیشتری از شهروندان واجد شرایط در فرایند انتخاب مدیر محله؛ زمینه را برای افزایش کمی و کیفی مشارکت شهروندان در اداره امور محله‌ها فراهم سازد.

سرپرست ستاد مدیریت محله در ادامه نشست و در پاسخ به سوال خبرنگاران به تشریح برخی دیگر از اقدامات صورت گرفته توسط دبیرخانه ستاد مدیریت محله در حوزه مسائل مالی سراهای محله پرداخت و توضیح داد: با مصوبه شورای شهر تهران، شورایاری‌ها از هرگونه مداخله در امور مالی سراهای محله منع شده‌اند و جهت ارتقاء شفافیت مالی در سراهای محله، دبیرخانه ستاد مدیریت محله هم در پی ایجاد یک سامانه مالی واحد برای سراهای محله است و امید می‌رود با این اقدام بسیاری از ابهامات در مورد مسائل مالی در سراهای محله مرتفع شود.

شیرزاد ادامه داد: واقعیت این است که بحث خودگردانی و لزوم درآمدزایی سراهای محله مسائل و مشکلاتی را در سراهای محله به وجود آورده است و گاه موجب انجام برخی فعالیت‌های اقتصادی ناسازگار با رنگ و بوی فرهنگی سراهای محله شده است.

سرپرست دبیرخانه ستاد مدیریت محله در مورد مشکلات مربوط به حقوق و مسائل شغلی مدیران محله فعلی هم توضیح داد : برای حل این مشکلات دبیرخانه ستاد مدیریت محله سناریوهای حقوقی مختلفی را تدارک و تبعات حقوقی آن‌ها را بررسی کارشناسی کرده است و تصمیم گیری نهایی در این مورد بر عهده اعضای شورای شهر و مدیران ارشد شهرداری تهران است.

سرپرست ستاد مدیریت محله در پایان با تاکید مجدد بر اهمیت فراخوان ثبت نام داوطلبان مدیریت محله‌های تهران خواستار کمک و یاری اصحاب رسانه برای برگزاری هر چه بهتر و مشارکت گسترده‌تر شهروندان در این فراخوان گردید. 

 

 

print
rating
  نظرات