«تفریحات سالم» و «سامانه های نشاط» باید برای کاهش مصرف دخانیات در جامعه گسترش یابد

: salamat در 03/06/2018 02:48:33 ب.ظ
ایجاد شده توسط

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران راهکار کاهش مصرف دخانیات در جامعه را گسترش«تفریحات سالم» و «سامانه های نشاط» دانست و گفت: در زمینه آموزش های همگانی نیز ما تلاش می کنیم وارد فاز عملیاتی شویم. در این راستا با مدیران آموزش و پرورش نیز در حال آماده سازی تفاهم نامه هستیم تا از تمام ظرفیت هایمان به ویژه در مدارس برای مبارزه با دخانیات استفاده کنیم.به گزارش روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، همایش روز جهانی بدون دخانیات با حضور معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، مدیرکل سلامت شهرداری تهران، نماینده سازمان جهانی بهداشت، معاون بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، معاون وزارت ورزش و جوانان، رییس مرکز تحقیقات سرطان، اساتید دانشگاه های علوم پزشکی، روسای انجمن های مبارزه با دخانیات، مدیران سلامت مناطق 22گانه، مسئولان خانه های سلامت محلات تهران و کانون های محلی پاد (پیشگیری از دخانیات) نهم خرداد در ایوان شمس برگزار شد.

در این مراسم ولی الله شجاع پوریان معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، مبارزه با دخانیات را امری جهانی و بین المللی دانست و افزود: متاسفانه مصرف دخانیات به ویژه قلیان که ضررهای بیشتری برای سلامت افراد دارد در جامعه ما روبه افزایش است.همچنین سن روی آوردن به دخانیات در کشور ما کاهش یافته و بین دختران و پسران نوجوان و جوان ما رواج پیدا کرده است. در گذشته استعمال دخانیات دارای قبح و دور از نگاه و آگاهی خانواده ها بود اما متاسفانه شاهد هستیم اکنون تبدیل له تفریح و تفرج عمومی شده است که باید برای آن تدبیری بیندیشیم.

وی با انتقاد از طرح استفساریه مجلس شورای اسلامی مبنی بر مستثنی کردن قهوه خانه ها از فهرست اماکن عمومی اظهار داشت: بر اساس قانون در اماکن عمومی نظارت می تواند صورت گیرد که مستثنی کردن قهوه خانه ها از این امر   اقدام خطرناکی است و باید تلاش کنیم علاوه بر قانع سازی نمایندگان مجلس را برای پیشگیری از تصویب آن، پویش های اجتماعی و شبکه ها و فضاهای اجتماعی را  در این زمینه فعال کنیم.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، با بیان اینکه مبارزه با دخانیات کار یک دستگاه، نهاد یا وزارتخانه نیست، خاطرنشان کرد: این مبارزه عزم عمومی و ملی را می طلبد و همه افرادی که به نوعی تریبون در اختیار دارند از جمله خطیبان نمازجمعه، امامان جماعت مساجد، اساتید و ... باید مردم را برای ترک سیگار و دخانیات و مبارزه با آن تشویق کنند.

 

ضرورت آموزش های همگانی به دانش آموزان برای پیشگیری از مصرف دخانیات

وی با تاکید بر لزوم فرهنگ سازی برای کاهش روی آوردن نوجوانان و جوانان به مصرف دخانیات گفت: صدا و سیما و سایر رسانه ها، جریان های اجتماعی، نهادها، انجیوها و موسسات باید در این زمینه هم افزایی داشته باشند.

شجاع پوریان، آموزش های همگانی را از جمله راهکارهای مبارزه با دخانیات عنوان کرد و گفت: ما در معاونت اجتماعی تلاش می کنیم در این زمینه وارد فاز عملیاتی شویم. در این راستا با مدیران آموزش و پرورش نیز در حال آماده سازی تفاهم نامه هستیم تا از تمام ظرفیت هایمان به ویژه در مدارس استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه فعالیت های سلبی و ایجابی در کنار هم باید به کمک مبارزه با دخانیات انجام گیرد، افزود: اگر جوانان را از تفریحات ناسالم منع می کنیم باید تفریحات سالم را جایگزین آن کنیم. بنابراین باید تفریحات سالم و سامانه های نشاط را در جامعه گسترش دهیم.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، ادامه داد: درخواست پخش مسابقات جام جهانی فوتبال را با نیروی انتظامی مطرح کرده ایم تا بتوانیم این بازی ها را در بوستانهایی که امکان پخش دارند، برای عموم مردم اکران کنیم.  

وی بر توسعه نهادهای مردمی و پویش های اجتماعی برای مبارزه با معضل عمومی افزایش مصرف دخانیات تاکید کرد و افزود: معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با تمام توان و ظرفیت برای همکاری با وزارت بهداشت و سایر نهادهای دولتی و مردم نهاد در این زمینه اعلام آمادگی می کند.

 

نصیری: ماتریس همکاری اداره کل سلامت شهرداری تهران با سایر دستگاه های مرتبط ترسیم می شود

زینب نصیری مدیرکل سلامت شهرداری تهران در خصوص نقش کانون های سلامت محلات در آگاه سازی مردم برای مبارزه با دخانیات اظهار داشت: کانون های پاد (پیشگیری از دخانیات) در تمام محلات 354گانه شهر تهران وجود دارد که در حال تلاش برای جذب بیشتر شهروندان به این کانون هستند تا با ظرفیتهایی که در سطح محله وجود دارد اقدامات اجتماع محوری را در راستای کاهش مصرف دخانیات انجام دهند.

وی مسله اساسی در این حوزه را به غیر از مباحث ساختاری و قوانین و مالیات هایی که باید پیش بینی شود ، تغییر سبک زندگی مردم به سمت استفاده از دخانیات دانست و افزود: عدم وجود پاتوق های نشاط آفرین و شادی آور و غنی سازی اوقات فراغت به شکل صحیح باعث می شود جوان ما که فضایی برای گپ و گفت اجتماعی نداشته باشد  به قلیان روی آورد و مشکلات این چنینی را رقم بزند.

نصیری افزود: مجموعه شهرداری تهران و سایر دستگاه ها باید کمک کنند فضاهای نشاط آور پاتوق های اجتماعی و فرهنگی در سطح محلات ایجاد شود تا افراد حتی بتوانند به این موضوع که چرا استفاده از دخانیات رواج یافته و تبدیل به ژست اجتماعی آنان شده است صحبت کنند که رد و بدل مباحث اجتماعی در کنار موضوعات پزشکی می تواند به جریان سازی در سطح محلات برای پیشگیری از مصرف دخانیات منجر شود.

مدیرکل سلامت شهرداری تهران با تاکید بر اینکه ما باور داریم هیچ مجموعه ای به طور مجزا قادر به انجام فعالیت های مهم و اثرگذار اجتماعی نیست، خاطرنشان کرد: قطعا ما در کنار آموزش و پرورش، بهزیستی، وزارت بهداشت و همه دستگاه ی متولی این حوزه قارر  می گیریم. در ماه های اخیر ترسیم ماتریس همکاری مشترک با تمامی سازمان های مرتبط با اداره کل سلامت را در دستور کار قرار داده ایم و در پیش بینی ها در هر بخش که بتوانیم کمک کنیم حتما در کنار سایر نهادها قرار می گیریم تا بتوانیم شاهد تغییری در سطح شهر تهران باشیم.

 

رسانه ها باید برای کاهش مصرف دخانیات یاری رسان باشند

علیرضا رئیسی معاون بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این همایش راهکار پیشگیری از استعامل دخانیات را رجوع به مردم عنوان کرد و گفت: سالانه 55 میلیارد نخ سیگار در ایران با گردش مالی 10 هزار میلیارد توام در سال از سوی 10 میلیون نفر مصرف می شود که هزینه سلامت این افراد (معادل 20 تا 30 هزار میلیارد تومان در سال) را 70 میلیون نفر غیرسیگاری پرداخت می کنند. بنابراین از یک سو باید خلاهای قانونی مرتفع شود و از سوی دیگر به مردم پناه ببریم و رسانه ها نیز ما را در این مسیر یاری دهند.

محمد اسماعیل اکبری رییس مرکز تحقیقات سرطان و رییس هیئت مدیره انجمن زندگی بدون دخانیات ایران نیز جهالت و تجارت را دو دشمن سلامت انسان ها یاد کرد و توانمندسازی افراد جامعه و آگاهی بخشی به آنان که دخانیات تنها ماده فاید سود و سراسر ضرر است را تنها راهکار اصلی مبارزه با دخانیات دانست.

کریستف هاملمان نماینده سازمان جهانی بهداشت نیز پیام سرپرست دفتر مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت را قرائت کرد و در ادامه معاون فرهنگی و آموزش وزارت ورزش و جوانان سخنانی را در زمینه مبارزه با دخانیات در کشور بویژه در قشر جوان بیان نمود.

در پایان پنل های تخصصی در خصوص ارتباط مصرف دخانیات با سبک زندگی و بررسی طرح استفساریه مستثنی کردن قهوه خانه ها از فهرست اماکن عمومی قانون برگزار و جایزه روز جهانی بدون دخانیات به دکتر مسجدی اهدا شد. 

print
rating
نظرات

print
rating
  نظرات