«حرکت، برای سلامت زنان» در مناطق 22گانه پایتخت

: salamat در 17/10/2018 09:26:38 ق.ظ
ایجاد شده توسط

مدیرکل سلامت شهرداری تهران گفت: ویژه برنامه های هفته ملی سلامت بانوان ایرانی(سبا) با شعار «حرکت، برای سلامت زنان» از 24 الی سی ام مهر ماه سال جاری در تمامی مناطق 22گانه شهر تهران برگزار می شود.


دیرکل سلامت شهرداری تهران گفت: ویژه برنامه های هفته ملی سلامت بانوان ایرانی(سبا) با شعار «حرکت، برای سلامت زنان» از 24 الی سی ام مهر ماه سال جاری در تمامی مناطق 22گانه شهر تهران برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، زینب نصیری ضمن تشریح برنامه های هفته ملی سلامت بانوان ایرانی با بیان اینکه زنان به عنوان نیمی از افراد جامعه نقش محوري در حفظ و ارتقاي سلامت اعضاي خانواده دارند، افزود: سلامت زنان با توجه به جايگاه والاي زنان در جوهره خلقت به ويژه در حفظ و ارتقاي سلامت خانواده و جامعه داراي نقش تعيين كننده ای است و در مقوله خودمراقبتی، زنان نه تنها مسئول سلامت خودشان هستند بلکه بیشترین بار مراقبت از سلامت یکایک اعضای خانواده نیز به عهده آنهاست.
وی با اشاره به اینکه همه ساله هفته آخر مهرماه به عنوان هفته ملی سلامت بانوان ایرانی (سبا) با هدف حساس سازی و اطلاع رسانی در خصوص مهمترین اولویت های سلامت زنان برگزار می شود؛ افزود: امسال نیز اداره کل سلامت شهرداری تهران با توجه به نگاه مدیریت شهری برای تبدیل تهران به شهری زیست پذیر با شهروندان مشارکت پذیر و با همکاری اداره کل بانوان و با استفاده از ظرفیتهای مردمی و سازمان های مردم نهاد به اجرای برنامه های هفته ملی سلامت بانوان در سطح مناطق 22گانه می پردازد.

اعلام محورهای 4گانه برنامه های هفته ملی سلامت زنان

نصیری با اعلام محورهای 4گانه برنامه های هفته ملی سلامت زنان، خاطرنشان کرد: این برنامه ها در قالب «گفت وگو درشهر»، «پایگاه سنجش سلامت بانوان»،«طرح پویش ملی سرطان پستان»و«آموزش و توانمندسازی بانوان» از سوی اداره کل سلامت شهرداری تهران با همکاری اداره کل بانوان، ادارات سلامت و بانوان مناطق 22گانه، سازمانها، نهادها و انجمن های مرتبط در دست اجراست.
مدیرکل سلامت شهرداری تهران با اشاره به روزشمار هفته ملی سلامت بانوان ایرانی گفت: سه شنبه24 مهرماه به عنوان روز «فعالیت جسمانی زنان، در هر زمان و هر مکان»، چهارشنبه 25مهرماه به عنوان روز «قلیان پدیده ای تلخ و زیانبار در زندگی زنان»، پنجشنبه26 مهر به عنوان روز «زنان مدیران تغذیه خانواده از مزرعه تا سفره»، جمعه 27 مهر به عنوان روز «استفاده بهینه از شبکه های اجتماعی و کاهش آسیب های آن»، شنبه 28 مهر به عنوان روز «سرطان های زنان قابل پیشگیری و درمان»، یکشنبه 29 مهربه عنوان روز «تامین حقوق سلامت زنان، ضامن سلامت خانواده» و دوشنبه 30 مهرماه به عنوان روز «پیشگیری از رفتارهای پرخطر و عفونتهای آمیزشی» نامگذاری شده است.

«گفت و گو در شهر» با موضوع زنان در بوستانهای منتخب پایتخت
وی از اجرای گفت و گو  در شهر به مناسبت هفته ملی سلامت بانوان ایرانی خبر داد و افزود: این برنامه با هدف انتقال تجارب زیسته بانوان از طریق جلب مشارکت مردمی، افزایش سرمایه اجتماعی و توسعه فضاهای گفتمانی عمومی در قالب 7 پاتوق گفتگوی اجتماعی و در هر روز یک برنامه برگزار می شود که  در این برنامه بناداریم از ظرفیت حداکثری کانونهای اجتماع محور سلامت و سازمانهای مردم نهاد مرتبط استفاده کنیم.
به گفته نصیری، زنان و فعالیت جسمانی، زنان و استعمال دخانیات(سیگار و قلیان) ، نقش زنان در مدیریت تغذیه خانواده، زنان و شبکه های اجتماعی، سرطان های زنان ، سلامت زنان و سلامت خانواده و زنان و رفتارهای پرخطر از موضوعات گفت و گو در شهر به شمار می روند.

راه اندازی پایگاه های سنجش سلامت بانوان در 22 خانه سلامت سرای محلات
وی از استقرار پایگاه های سنجش سلامت بانوان در 22 خانه سلامت منتخب سرای محلات خبر داد و گفت: زنان می توانند با مراجعه به 22 خانه سلامت منتخب سطح شهر تهران، خدماتی چون مشاوره مامایی، مشاوره بلوغ و مشاوره قبل از ازدواج و بهداشت مادر و کودک و توزیع بروشور و تراکت های آموزشی را دریافت کنند.
مدیرکل سلامت شهرداری تهران افزود: این برنامه به همت اداره کل سلامت با همکاری کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران و دفتر مشاور امور مامایی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با استفاده از ظرفیت دانشجویان دانشگاههای علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی و ایران پایگاه های سنجش سلامت بانوان سه روز متوالی در روزهای 24، 25 و 28 مهرماه از ساعت 9 تا 12 در یکی از خانه های سلامت منتخب سطح هر یک از مناطق 22گانه شهر تهران اجرا می شود.

آموزش و مشاوره به بانوان در مترو، شهربانو و بوستان های منتخب
وی با اعلام راه اندازی پایگاه سلامت بانوان در 6 ایستگاه مترو گفت: خدمات مشاوره مامایی، مشاوره بلوغ و مشاوره قبل از ازدواج و بهداشت مادر و کودک و توزیع بروشور و تراکت های آموزشی طی پنج روز از 24 الی 28 مهرماه (به جر روز جمعه 27 مهر) از ساعت 9 تا 12 در ایستگاه های تجریش، امام خمینی(ره)، صادقیه، نیروی هوایی، شهید بهشتی و شهرری ارائه می شود.
مدیرکل سلامت شهرداری تهران از راه اندازی پایگاه سنجش سلامت بانوان در 2 بوستان منتخب بانوان و 2 شهربانو خبر داد و گفت: ضمن توزیع بروشور و تراکت های آموزشی در بوستان های پردیس بانوان منطقه 15  و بهشت مادران منطقه 3، بانوان در شهربانوهای مناطق7 و 19 نیز می توانند طی پنج روز از 24 الی 28 مهرماه (به جر روز جمعه 27 مهر) از ساعت 9 تا 12 از مشاوره مامای، مشاوره بلوغ و مشاوره قبل از ازدواج و بهداشت مادر و کودک بهره مند شوند.

آموزش و توانمندسازی زنان برای ارتقای سلامت خانواده
نصیری، آموزش و توانمندسازی  را از دیگر برنامه های این اداره در حوزه سلامت زنان عنوان کرد و گفت: آموزش، توانمندسازي و افزايش آگاهي زنان تأثیر به سزایی در ارتقای سلامت خانواده و جامعه و پيشگيري و كنترل آسيب هاي اجتماعي دارد و  ادارات سلامت مناطق به صورت مستمر آموزشها را در سطح خانه های سلامت اجرا می نمایند که در این هفته خاص نیز  به طور ویژه با سرفصل های مرتبط با روزشمار در دستور کار قرار دارد.
وی برگزاری کلاس های آموزشی با استفاده از ظرفیت کانون های اجتماعی سلامت محور و انجمن های فعال در حوزه سلامت بانوان در سرای محلات، مساجد، مدارس و... برپایی کلاس آموزشی ویژه پرسنل خانم شهرداری تهران را نیز از جمله برنامه های آموزشی هفته ملی سلامت زنان عنوان کرد.

اجرای طرح پویش ملی پیشگیری از سرطان پستان در بوستان ملت
وی با اشاره به راه اندازی طرح پویش ملی پیشگیری از سرطان پستان گفت: این طرح با همکاری شبکه ملی تشکل های مردمی و مؤسسات خیریه حوزه سرطان و اداره سلامت منطقه سه در راستای هدف فرهنگ سازی و ارائه خدمات و آموزش شهروندان و با ارائه خدمات مشاوره روانشناسی، پزشکی، مامایی، ژنتیک، پوست، توزیع بروشورهای آموزشی و... در روزهای پنجشنبه و جمعه 26 و 27 مهر ماه از ساعت 10تا 22 در بوستان ملت  برگزار می شود.
مدیرکل سلامت شهرداری تهران، حفظ و ارتقای سلامت زنان در ابعاد جسمي، رواني، اجتماعي ومعنوي در دوره هاي مختلف زندگي، پيشگيري از بيماريها وكاهش خطر زايل كننده سلامت زنان و فرهنگ سازی در خصوص توجه جامعه به سلامت زنان را از اهداف برنامه های هفته ملی سلامت زنان برشمرد.
نصیری خاطرنشان کرد: شهری که زنان در آن به خدمات بهداشتی، درمانی، آموزشی و...، فرصت‌های شغلی، تسهیلات و امکانات شهری با کیفیت و کامل و همچنین تسهیلات و امکاناتی که حقوق آنها را در شرایط خشونت تضمین کند، دسترسی دارند به عنوان یک شهر زیست‌پذیر برای بانوان محسوب می‌شود که در اینگونه شهرها مسائل زنان و نظرات آن‌ها در فرایندهای برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری در نظر گرفته شده و آنها برای مشارکت در تمام عرصه‌های زندگی شهری در شرایطی کاملا برابر با مردان، حمایت و تشویق می‌شوند.
print
rating
  نظرات