ایجاد دبیرخانه دائمی جشنواره شمسه/ آثار معتبر جشنواره شمسه منتشر می شود

: ravabetomumi در 09/10/2012 03:08:44 ب.ظ
ایجاد شده توسط

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران از ایجاد دبیرخانه دائمی جشنواره شمسه در سطح مناطق تهران خبر داد و گفت: سازو کار جدیدی برای انتشار آثار معتبر جشنواره شمسه طراحی می شود.


به گزارش خبرنگار ستاد خبری جشنواره شمسه، دکتر محمد هادی ایازی در جلسه هماهنگی دومین مجموعه جشنواره شمسه که با حضور شهرداران و معاونین اجتماعی 12 منطقه مسئول برگزاری جشنواره شمسه و دبیران تخصصی این جشنواره برگزار شد؛ با اشاره به برگزاری  جشنواره شمسه در سال گذشته، گفت: جشنواره شمسه در موضوعات فرهنگی و حجم گسترده ای با مشارکت مردم و با صرف حداقل هزینه اجرا شد تا علاوه بر نهادینه سازی در سطح محلات روز به روز نیز توسعه یابد.

وی تاکید کرد: تجربه سال گذشته ما را برآن داشت تا علاوه بر کمیت به کیفیت برگزاری جشنواره نیز توجه داشته باشیم و از ظرفیت ایجاد شده برای عمق بخشی به حوزه های این جشنواره استفاده کنیم.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با اعلام اینکه جشنواره شمسه امسال از8 رشته به 12 رشته افزایش یافته است؛ افزود: امسال حوزه های دعا و نیایش، کاریکاتور، گرافیک و خوشنویسی به مجموعه شمسه افزوده شده است که امیدواریم افزایش ظرفیت ها به ارتقای کیفیت برگزاری جشنواره منجر شود.

 وی با اشاره به عظمت برگزاری جشنواره شمسه، تصریح کرد: سال گذشته اقدامات بسیار ارزشمندی در حوزه های قرآن، نهج البلاغه، موسیقی و شعر، نقاشی و تندیس، عکس، فیلم ونمایش انجام شد که نقش شهرداران مناطق به عنوان مدیران فرهنگی شهر تهران انکارناپذیراست و جای تقدیر دارد.

به گفته معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، علاوه بر شمسه و شکوفا جشنواره های مشکات در حوزه آموزش شهروندی، جشنواره تسنیم در حوزه فعالیتهای فرهنگی بانوان، جشنواره پویا در حوزه ورزشی شهرداری و جشنواره سلامت در 10 رشته نیزبرای شهروندان تهرانی برگزار می شود.

ایازی در بخش دیگر سخنان خود افزایش زمینه مشارکت شهروندان تهرانی در بحث هویت شهری را از اهداف جشنواره شمسه عنوان کرد و افزود: جشنواره شمسه سال گذشته نشان داد بسیاری از آثار شهروندان قابلیت انتشار دارد و بنابراین باید سازو کاری طراحی شود تا از ظرفیت محلات درزمینه های مختلف استفاده شود.

وی با تاکید بر لزوم استمرارجشنواره شمسه، افزود: دبیرخانه دائمی این جشنواره و کانون های 14 گانه در سطح محلات به ویژه خانه فرهنگ و هنربرای مراجعه جوانان فعال می شود.

واگذاری حوزه های جشنواره شمسه به 12 منطقه شهرداری

در این جلسه عبادالله رمضانی، مدیر کل فرهنگی نیز گزارشی از نحوه برگزاری اولین جشنواره شمسه در سال 90 را ارائه داد و گفت: شمسه به صورت 8 جشنواره و با 20 اختتامیه با استقبال بی نظیر مردم برگزار شد و مانند یک جریان فرهنگی در شهر تهران عمل کرد به گونه ای که در سطح محلات و در فضای خانواد ها نیز ورورد پیدا کرد.

وی افزود: بنا داریم امسال امکاناتی را فراهم کنیم تا مشارکت حقیقی مردم در مدیریت شهری را شاهد باشیم.

رمضانی با اشاره به شاخص های مدنظر برای مناطق برگزارکننده جشنواره شمس، گفت: میزان موفقیت مناطق در مدیریت و نحوه تعامل و ارتباط با مجموعه شهروندان نشانگر تحقق اهداف جشنواره شمسه است.

وی افزود: امسال 12 حوزه جشنواره شمسه به 12 منطقه شهرداری سپرده شده است و معاونت امور اجتماعی به عنوان مشاور و همکار، دبیران را در برگزاری هرچه بهتر این جشنواره یاری می کند.

مدیر کل فرهنگی با اعلام اینکه امسال 4 دبیر نیز به دبیران تخصصی مجموعه شمسه افزوده شده است؛ تصریح کرد: دبیران تخصصی وظیفه راهبری مبانی فنی و تاکتیکی  جشنواره شمسه را برعهده دارند.

لزوم شناسایی و حفظ استعدادهای مناطق در حوزه های مختلف شمسه

در ادامه مرادخانی، دبیر تخصصی سرود وموسیقی جشنواره شمسه با اشاره به افزایش تعداد شرت کنندگان در حوزه موسیقی، افزود: گستره جشنواره شهری شمسه در سال گذشته با دربرگیری تمام مصادیق موسیقی از حد تصور ما خارج بود به طوری که 7 هزار نفر هنرمند در زمینه سرود داشتیم. بنابراین شناسایی استعدادهای مناطق و حفظ آن باید در سیاستگذاری ها مورد توجه قرار گیرد.

همچنین عبدالملکیان، دبیر تخصصی شعر جشنواره شمسه نیز با تاکید بر لزوم اطلاع رسانی مناسب و استفاده از ظرفیت های رسانه ها، پیشنهاد داد: افراد و گروه های شرکت کننده در رشته های مختلف شمسه ساماندهی شوند و با ترتیب دادن سفرهای فرهنگی یک روزه تعامل گروه ها با یکدیگر و با مناطق ایجاد شود.

 سلگی، دبیر تخصصی نهج البلاغه جشنواره شمسه نیز خواستار پشتیبانی های مالی و معنوی معاونت اجتماعی و همکاری شهردران مناطق برای برگزاری هرچه بهتر این جشنواره شد.

خسروی، دبیر تخصصی فیلم جشنواره شمسه نیز به برگزاری جلسات هماهنگی، توجیهی و برنامه ریزی با دبیران تخصصی و لزوم حضور در فضای مجازی جهت اطلاع رسانی جشنواره تاکید کرد.

همچنین پیشنهاد استفاده از ظرفیت برخی از حوزه های جشنواره شمسه مانند سرود یا گرافیک برای اطلاع رسانی اقدامات شهرداری ، افزایش ظرفیت اطلاع رسانی و تشکیل ستاد خبری ویژه جشنواره شمسه از سوی عظیمی، شهردار منطقه 10 مطرح شد.

کفایتمندی، شهردار منطقه 11 نیز پیشنهاد انتشار ماهنامه یا فصلنامه شمسه  را مطرح کرد.

در پایان این نشست منطقه 4 در حوزه نمایش، منطقه 16 در حوزه دعا و نیایش، منطقه 10 در حوزه گرافیک، منطقه 11 در حوزه خوشنویسی، منطقه 7 در حوزه عکس و منطقه 6 در حوزه کاریکاتور به عنوان دبیرخانه های تخصصی برگزار کننده جشنواره شمسه اعلام شدند و قرار شد سازمان تاکسیرانی نیز در برگزاری این جشنواره مشارکت داشته باشد.


print
rating
  نظرات