دکتر ایازی عنوان کرد: الگوسازی جشنواره شمسه با معرفی مفاخر عرصه فرهنگ، هنر و ادبیات به جوانان

: ravabetomumi در 03/03/2013 10:55:12 ق.ظ
ایجاد شده توسط

معاون اجتماعی وفرهنگی  شهرداری تهران با اعلام شرکت  8300 شاعرو نویسنده در جشنواره شمسه، تاکیدکرد: با اجرای طرح شمسه بناداریم مفاخر عرصه فرهنگ، هنر و ادبیات را به عنوان الگو به جوانان معرفی کنیم تا ادامه دهنده مسیر رشد و پیشرفت ایران اسلامی باشند.


به گزارش خبرنگار ستاد خبری جشنواره شمسه ، دکتر محمدهادی ایازی در آیین اختتامیه دومین جشنواره شعرو ادب شمسه که شنبه 12 اسفند ماه با حضور اساتيد، شاعران و علاقه‌مندان به حوزه شعر و ادب در تالار ايوان شمس برگزار شد، به قابليت‌های بسيار كشور در عرصه شعر و ادب اشاره و عنوان كرد: در دوره پيش كه شاهد حضور گسترده علاقه‌مندان به اين عرصه بوديم، پيش‌بينی می‌شد كه اين دوره نيز از لحاظ كمی و كيفی از پيشرفت بسيار بالايی برخوردار باشد.

وی با اشاره به ترويج فرهنگ و ادب عمومی به عنوان رويكرد اصلی شهرداری، بيان كرد: اگر به قابليت‌های فرهنگی ملت بزرگ ايران اعتماد كنيم، می‌توانيم زمينه‌های توسعه كشور در اين راستا را فراهم كرده و خانواده را به پُر كردن اوقات فراغت فرزندان خود با استفاده از الگوهای فرهنگی ترغیب و تشویق كنيم.

دکتر ايازی ادامه داد: در اين راستا می‌توان با برگزاری همايش‌ها، جشنواره‌ها، كلاس‌ها و كارگاه‌های آموزشی، سطح فرهنگی جامعه را بالا برده و با تجليل از مفاخر و بزرگان عرصه شعر و ادب، زمينه الگوبرداری جوانان از اين عزيزان را فراهم كنيم.

وی ادامه داد: هر چند در حوزه فرهنگی به توفيقاتی دست يافته‌ايم، اما نياز آن احساس می‌شود كه با همكاری اقشار مختلف مردم و دست به دست هم دادن نهادها و سازمان‌های مربوطه، به پيشرفت‌های قابل تامل و در شأن ملت ايران دست يابيم.

در ادامه نيز محمدرضا عبدالملكيان، دبیر تخصصی جشنواره شعر و ادب شمسه، با ارائه گزارشی، اقدام به تشريح چگونگی برگزاری جشنواره كرد.

وی درباره اجرای جشنواره شمسه در مقوله شعر و ادب اظهار كرد: دومين دوره آن از پيشرفت چشمگيری از لحاظ كمی و هم از لحاظ كيفی نسبت به دوره پيشين برخوردار بود. اين دوره در 9 شاخه متنوع و مختلف با استقبال علاقه‌مندان به شعر و ادب برگزار شد و نفرات برتر آن توسط داوران وكارشناسان معرفی شدند.

دبیر تخصصی جشنواره شعر و ادب شمسه، ويژگی بارز اين دوره را رونمايی از بخش‌های جديد همانند متون فارسی، نقالی و شاهنامه‌خوانی نام برد و اعلام كرد: بيش 8300 شاعر، نويسنده و نقال در اين دوره به رقابت و خلق آثار بديع پرداختند.

عبدالملكيان درباره كيفيت اين دوره عنوان كرد: حاضران در اين دوره از سطح بالايی برخوردار بودند، به طوری كه 20 كارشناس با همكاری داوران، اقدام به شناسايی 150 اثر برگزيده از مناطق 20گانه تهران بزرگ كردند.

وی اظهار كرد: منطقه 5 تهران بيشترين برگزيده را به خود اختصاص داده است. كشف استعدادهای نو در زمينه شعر و ادب را می‌توان از ويژگی ديگر اين دوره ارزيابی كرد.

اجرای موسيقی «شمسه» كاری از گروه نريمان، سروده محمدرضا عبدالملكيان، موسیقی علی پژوهشگر و خوانندگی مهیار شادروان از جمله بخش های ویژه این مراسم بود که با استقبال مواجه شد.

اين مراسم اجرای نقالی توسط استاد شاكر و دختر پنج ساله‌ای به نام ويانا پرويزيان و شعرخوانی علی سليمانی به عنوان برگزيده شعر كلاسيك و يزدان تورانی به عنوان برگزيده شعر نو به كار خود ادامه داد.

در ادامه نيز با حضور سيدمحمدهادی ايازی، معاونت امور اجتماعی شهرداری و پژمان پشمچی‌زاده، شهردار منطقه 3 و دو نفر از شاعران معاصر، از پيشكسوتان عرصه شعر و ادب كشورمان، استاد علی معلم، مصطفی رحماندوست، ژاله صادقيان، مرشد ولی‌الله ترابی با اهدای لوح، تجليل به عمل آمد.

اجرای موسيقی زنده توسط گروه راز و نياز به خوانندگی سالار عقيلی و تجليل از برگزيدگان و معرفی نفرات برتر در 9 رشته شعر کلاسیک، شعر نو، شعر کودک، داستان کوتاه، مقاله، قرائت متون کهن، نقالی، شاهنامه خوانی و فن بیان پايان‌بخش اين مراسم بود.

نكته قابل تامل در اين مراسم حضور گسترده و چشمگير علاقه‌مندان به عرصه شعر و ادب بود به طوری كه در همان ابتدای آغاز مراسم، سالن اصلی پُر شد و مراجعان به سالن مجاور (اشراق) هدايت شدند كه بعد از اندك زمانی ظرفيت اين سالن نيز تكميل و علاقه‌مندان بسياری پشت درهای بسته ماندند.   

در اين مراسم دکتر محمدهادی ايازی، معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران، پژمان پشمچی‌زاده، شهردار منطقه سه تهران، عبادالله رمضانی، مدير كل امور فرهنگی شهرداری تهران،حسن خوشنویس مشاور راهبردی شمسه، محمد ثابت ایمان دبیر مجموعه جشنواره های شمسه، تعدادی از معاونین اجتماعی و مدیران فرهنگی مناطق مختلف شهرداری و همچنين جمعی از شاعران، نویسندگان و مردم شعردوست تهران حضور داشتند.

قرار است سه نفر از برگزیدگان شهر تهران در رشته های مختلف جشنواره شمسه در جشن جشنواره ها معرفی وتقدیر شوند.
print
rating
  نظرات