سال 92 سومین سال برگزاری جشنواره شمسه در 372 محله پایتخت

: ravabetomumi در 16/03/2013 10:58:53 ق.ظ
ایجاد شده توسط

معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در مراسم اختتامیه جشنواره کاریکاتور شمسه گفت: سال 92 سومین جشنواره شمسه در محله های تهران کلید می خورد و تمام تلاشمان می کنیم که سال به سال بر وسعت و کیفیت اجرای آن افزوده شود.


به گزارش خبرنگار ستاد خبری جشنواره شمسه، آیین اختتامیه جشنواره کاریکاتور شمسه با حضور معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، شهردار و معاون اجتماعی منطقه 6 تهران، مدير كل امور فرهنگی شهرداری تهران، مشاور راهبردی شمسه، دبیر مجموعه جشنواره های شمسه، تعدادی از معاونین اجتماعی و مدیران فرهنگی مناطق مختلف شهرداری و همچنين جمعی از اساتید، هنرمندان و شهروندان تهرانی و با تجلیل از مفاخر و چهره‌‌های نام آشنای گرافیک کشور پنج شنبه 23 اسفند در تالار ایوان شمس برگزار شد.

این مراسم با خیرمقدم فخرالدین سلیمانی شهردار منطقه 6 تهران آغاز شد. وی در سخنانی از تلاش تمام دست اندرکاران رشته های 12 گانه شمسه بویژه منطقه شش به عنوان میزبان بخش کاریکاتور طی 5 ماه گذشته در راستای اطلاع رسانی، جذب شرکت کنندگان و اجرای این جشنواره قدردانی کرد.

*ایجاد هویت و تعلق محله ای در بین شهروندان؛ از اهداف برپایی جشنواره شمسه

دکتر سید محمدهادی ایازی معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران نیز در بخشی از مراسم اختتامیه ضمن تشکر از شهرداری منطقه 6 به عنوان دبیرخانه کاریکاتور شمسه و هنرمندان شرکت کننده در جشنواره گفت: شمسه متعلق به مردم مناطق شهر تهران است. حدود 1800 اثر برای جشنواره کاریکاتور شمسه ارسال شده و این نشان دهنده علاقه مردم به محله هایشان است. 

ما در شهرداری به دنبال این هستیم که در اقصی نقاط کلانشهر تهران برنامه های متنوع فرهنگی هنری  داشته باشیم که متناسب با سلیقه همه هنرمندان همچنین شهروندان باشد. فعالیت در زمینه فیلم، عکس، موسیقی، کاریکاتور، گرافیک، قرآن، نهج البلاغه و ... از جمله موضوعاتی است که در قالب جشنواره شمسه در تهران صورت می گیرد و خوشبختانه با استقبال زیادی از سوی شهروندان مواجه بوده است.

دکتر ایازی با تاکید بر هویت محله ها، گفت: اکنون با اجرای جشنواره شمسه شعر و سرود ویژه محله در بسیاری از محله های تهران سروده و اجرا شده که این امر به ایجاد تعلق محلی کمک خواهد کرد.

وی با اعلام اینکه سال 92 سومین برگزاری جشنواره شمسه در مناطق و محله های تهران خواهد بود، خاطرنشان کرد: این بسیار مهم است که ما بتوانیم با استفاده از این جشنواره ها، هم هویت محله ای ایجاد کنیم و هم برای گذران اوقات فراغت فرزندانمان برنامه داشته باشیم.

ارسال 1800 اثر کاریکاتوری به جشنواره شمسه

در ادامه بهمن عبدی دبیر تخصصی جشنواره کاریکاتور شمسه تصریح کرد: در این بخش از جشنواره یک هزارو 872 اثر ارسال که بین آنها 700 اثر منتخب و نهایتا 150 نفر به عنوان برگزیده در سطح مناطق 22 گانه معرفی و تقدیر می شوند.

وی اظهار داشت: رشته کاریکاتور جشنواره شمسه در دو بخش نوجوانان و بزرگسالان بالای 15 سال و در دو بخش آماتور و حرفه ای برگزار شد که این آثار در دو حوزه معضلات شهری نظیر ترافیک، آلودگی و بخش موضوع‌ آزاد به جشنواره ارسال شد.

عبدی با اشاره به اهداف این جشنواره عنوان داشت:  مجموعه جشنواره های شمسه در پی آن است که با استفاده از امکانات فرهنگی و هنری به شناسایی و فعال سازی استعداد های شهروندان، احیای حس تعلق شهروندان به محل زندگی و جلب مشارکت آگاهانه شهروندان در اداره امور شهر و محله بپردازد.

*تجلیل از نخبگان و پیشکسوتان کاریکاتور ایران

اجرای موسیقی از سوی گروه های صحرا روشن و عاشقباز، پخش کلیپ آثار کاریکاتوری شایسته تقدیر و خلق زنده آثار از سوی اساتید خوشنویسی از جمله میان برنامه های این مراسم بود.

در پایان این مراسم نیز از 13 پیشکسوت کاریکاتور ایران اعم ازکامبیز درم بخش، جواد علیزاده، حسین رحیم خانی، ناصر پاک شیر، احمد عبداللهی نیا، غلامعلی لطیفی، بهمن عبدی، مسعود شجاعی طباطبایی، بهرام عظیمی، احمد عربانی، رفیع ضیائی، داوود شهیدی، اسماعیل تقدیر به عمل آمد.

همچنین با حضور رمضانی مدير كل امور فرهنگی شهرداری تهران، ثابت ایمان دبیر مجموعه جشنواره های شمسه، موسوی مدیر فرهنگی منطقه شش و عبدی دبیر تخصصی این بخش، از 150 تن از نخبگان کاریکاتور شمسه و23 دبیرهادی کاریکاتور جشنواره شمسه در مناطق تهران و بخش تاکسیرانی، با اهدای لوح سپاس و هدایایی تقدیر شد.

 

 
print
rating
  نظرات