سند هویت محله ها هدیه ای که برای آیندگان به یادگار می ماند/ تقدیر از شورایاران برای همکاری در تدوین مجموعه

: ravabetomumi در 29/10/2013 12:08:17 ب.ظ
ایجاد شده توسط

دکتر سید محمدهادی ایازی معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در مراسم رونمایی از کتابچه هویت محله های منطقه 19 گفت: این سند در واقع هدیه ای با ارزش است که برای آیندگان به یادگار می ماند و باید در جهت هرچه پربارتر کردن آن کوشید.


به گزارش روابط عمومی معاونت اموراجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، دکتر " سید محمدهادی ایازی " معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران نیز ضمن تشکر از تلاشهای شهردار منطقه و مسئولین شهری در راستای این اقدام ارزشمند گفت: هر روز شاهد پیشرفت در حوزه فرهنگی و اجتماعی هستیم و موضوعاتی که به عنوان رویکردهای ما در این حوزه معرفی شده اند با اهتمام ویژه ای پیگیری می شود.
وی افزود: محله محوری و هویت محلات از مسائل مورد تأُکید این حوزه است و در این زمینه اقدامات خوبی همچون تهیه سند مکتوب محلات صورت گرفته است.
به گفته ایازی هویت محلات به شرطی می تواند محقق شود که به پیشینه محلات، جغرافیای محله، مردم شناسی و مسائل اجتماعی محله نیز پرداخته شود.
معاون شهردار تهران خاطرنشان کرد: شهر تهران در گذشته دارای پاتوق و میدان محله به عنوان جایی برای تجمع مردم و شناخت آنها از یکدیگر بود و درحقیقت کتابچه هویت محلات می تواند به عنوان گامی برای احیای این کار خوب محسوب شود.
وی در پایان از مؤسسه میراث فردا و همکاری شورایاران در تهیه کتابچه محلات تشکر و ابراز امیدواری کرد این سند روز به روز برای بهره برداری آیندگان کامل تر شود.
تدوین کتابچه هویت محله ها یک فعالیت فرهنگی بود
عباداله فتح الهی شهردار منطقه 19  به اهمیت برخورداری محلات از کتابچه هویتی اشاره کرد وگفت: در این کتابها به نحوه شکل گیری محله، مهاجرت ها و علل آنها، اقوام موجود و شناسایی نقاط ضعف و قوت محله پرداخته شده است به گونه ای که مدیریت شهری بتواند با تکیه بر فرصتها و زیبایی های موجود، به نارسایی ها و نقاط ضعف از بعد اجتماعی بپردازد و با همکاری ریش سفیدان و پیشکسوتان قدم های مؤثری را برای رفع آنها بردارد.
وی تغییر حاشیه به متن و توسعه فرهنگی و اجتماعی محلات 13 گانه را از دغدغه های شهردار تهران برشمرد و افزود:کتابچه هویت محلات در راستای پرداختن به این موضوع با مشارکت مؤسسه میراث فردا تهیه شده که برای گردآوری مطالب آن، 63 مؤلف و استاد دانشگاه نزدیک به 28 ماه وقت صرف کردند تا توانستند 13 کتاب 300 صفحه ای را برای نخستین بار به شکل مکتوب گردآوری و ارائه کنند.
شهردار منطقه تصریح کرد: در تهیه محتوای این کتاب از نسل های قدیمی و شهرستان های منبع نیز استفاده شده تا دورنمایی عمیق از ریشه یابی مهاجرت های دسته جمعی، گرایشات توسعه ای و رشد و ترقی که در مبدأ وجود داشته ارائه شود و امید است این کتاب با نقد و پردازش به یک کتاب نفیس تبدیل و به عنوان یک سرفصل در آینده غنی تر شود.
به گفته فتح الهی، منطقه 19 تنوع قومی زیادی دارد که 82 درصد آن را قوم آذری تشکیل می دهند و در بحث تهرانشناسی به لحاظ شناسایی بنیان های شهری حائز اهیمت است که با تکیه بر هویت تاریخی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی محلات انجام شده است.
وی در ادامه به ارائه توضیحاتی درخصوص تاریخچه محلات منطقه پرداخت و بیان کرد: نتایج این مطالعات کمک زیادی در کنترل ساخت و سازهای غیرمجاز کرده و منجر به یک روابط عمیق تر بین اقوام شده است.
فتح الهی ابراز امیدواری کرد تهیه این کتابچه به عنوان یک گام فرهنگی با ارشاد علما و شورایاران بتواند به کارهای بیشتری در توسعه و ارتباط با اقوام بیانجامد.
حمایت های شهردار تهران از شورای محلات جای تقدیر دارد
این مراسم در ادامه با سخنرانی حجت الاسلام عبدالمقیم ناصحی رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران درخصوص نقش و اهمیت شورای محلات همراه بود.
وی گفت: شورایاری محلات نه تنها برای شهرداری بلکه برای کل امور شهری است  اما تنها ارگانی که همواره از این مصوبه شهرتهران استقبال و حمایت کرده دکتر قالیباف شهردار تهران است که جای تقدیر دارد.
ناصحی خاطرنشان کرد: شورایاران محلات عمدتا با معاونان اجتماعی نیز همکاری می کنند و دکتر ایازی نیز همواره حمایت های خود را از شورایاران محلات داشته اند که از ایشان سپاسگزارم.
وی در بخشی دیگر از سخنان خود به ماه محرم و ارتباط آن با عید غدیر اشاره کرد و افزود: همه مناسبت هایی که به گونه ای برای اسلام و دین برگزار می شود باید به نحوی به غدیر ربط دهیم چراکه غدیر در جهان اسلام و بویژه دنیای تشیع روزی خاص و بسیار مهم و اساسی است.
براساس این گزارش حجت الاسلام و المسلمین میثم امرودی قائم مقام معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران و حجه الاسلام موسوی هشترودی از عالمان منطقه 19 و مدیران کل ستادی،  معاونان اجتماعی و فرهنگی مناطق 22 گانه از دیگر مهمانان این مراسم بودند. همچنین شورایاران محلات و مدیران سراها باحضور در این مراسم از 13 کتابچه هویت محلات رونمایی کردند.
7/8/92

print
rating
  نظرات