ورود به فضای دانش بنیان جهت ارتقای کیفیت زندگی شهروندان و افزایش نشاط اجتماعی

: salamat در 28/04/2018 03:45:13 ب.ظ
ایجاد شده توسط

نشست تخصصی استارتاپ های حوزه سلامت با تاکید بر لزوم ورود به فضای دانش بنیان جهت ارتقای سلامت، افزایش کیفیت زندگی شهروندان، نشاط اجتماعی و سرمایه اجتماعی حضور مدیرکل سلامت شهرداری تهران، جمعی از نمایندگان مراکز رشد، شرکت های دانش بنیان، مراکز علمی و کارآفرینی دانشگاه ها و گروه های استارتاپی حوزه سلامت برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، زینب نصیری سرپرست اداره کل سلامت شهرداری تهراندر این نشست اظهار داشت: استارتاپ های حوزه سلامت، مراکز رشد، مراکز علمی کارآفرینی و شرکت های دانش بنیان به عنوان جدی ترین ذینفعان حوزه سلامت می توانند در زمینه ترسیم نقشه راه و اصلاح برنامه ها و فرآیند های موجود برای ارتقای سلامت شهروندان به ما کمک کننده باشند.

وی تاکید کرد: در اصلاح فرآیندها باور داریم که با شعار «سلامت برای همه و همه برای سلامت» باید با توجه به اولویت ها و نیازهای ذینفعان حوزه سلامت و نقش آنان در حل مسائل اجتماعی تلاش کنیم تا اتفاقات خوبی را در این حوزه رقم بزنیم.

نصیری با اشاره به مولفه های اجتماعی سلامت و تعیین کننده های موثر بر سلامت افزود: بناداریم از دیدگاه های خلاقانه، نوآورانه و مبتکرانه گروه های استارتاپی حوزه سلامت، مراکز رشد و شرکت های دانش بنیان برای ارتقای سطح سلامت شهری استفاده کنیم که یکی از ابزارهای آن در بستر آی تی است.

سرپرست اداره کل سلامت شهرداری تهران تصریح کرد: جای خالی خدمات سلامت و بسترسازی ارائه خدمات سلامتی در موضوعات کسب و کار نوین مشاهده می شود. تحقق این نیازها در بستر رویکردهای نوین و خدمات نوآورانه می تواند به تسهیل دسترسی عموم شهروندان و گروه های خاصی که از عدالت در سلامت مغفول می مانند؛ کمک کند.

وی با تاکید بر ضرورت اجتماعی شدن حوزه سلامت خاطرنشان کرد: مجموعه وزارت بهداشت و درمان کشور نیز به این نتیجه رسیده که درمان موضوعات سلامت، در اجتماعی شدن تمامی سازمان ها و دستگاه های دولتی و غیر دولتی است و در حال حاضر به عنوان یکی از موضوعات جدی این وزارتخانه در حال پیگیری است.

نصیری اذعان داشت: ما بر این باوریم که فصل جدید در فعالیت های مدیریت شهری در حوزه سلامت با رویکرد کاملا اجتماعی و بر اساس توجه به تمامی ذینفعان این حوزه و مشارکت آنان در تصمیم گیری، برنامه ریزی و تعیین اولویت های حوزه سلامت رقم خورده است.

وی خاطرنشان کرد: در این راستا فرصت هایی هم در مجموعه حوزه سلامت وجود دارد که باید از ظرفیت فکری و توان موجود در بخش های مختلف درون و بیرون شهرداری تهران استفاده شود.

در ادامه نمایندگان مجموعه های شرکت های دانش بنیان، مراکز رشد و استارتاپ های حوزه سلامت از جمله حوزه های پارک علم و فناوری پزشکی، تولید محصولات ارگانیک و تغذیه سالم، سلامت روان، مراکز رشد دانشگاهی سلامت فردی و خانواده، محیط زیست، پایش سلامت، کارآفرینی اجتماعی، مشاوره و... ضمن بیان دغدغه ها و نظرات خود در زمینه نحوه رویکرد مدیریت شهری در بهره گیری از کسب و کارهای نوین حوزه سلامت و چگونگی استفاده از ظرفیت این مجموعه ها، پیشنهادها و درخواست های خود را در  این زمینه مطرح کردند.

بر اساس نقطه نظرات ارائه شده در این نشست، مقرر شد نسبت به تشکیل کارگروه متشکل از مراکز رشد دانشگاهی و شرکت های دانش بنیان برای دستیابی به مدل در حوزه حمایت از کسب و کارها و فناوری های نوین سلامت و تشکیل جلسات کارشناسی در جهت جمع بندی ایده ها و بررسی فرصت های موجود در برنامه ها و طرح های مراکز مذکور، اقدام شود.

همچنین مقرر شد به منظور بهره گیری از ظرفیت این مراکز، نمایندگان حاضر، طرح ها و ایده های خود را برای عملیاتی شدن حوزه سلامت بر اساس رویکردهای جدید به اداره کل سلامت شهرداری تهران اعلام کنند.

print
rating
  نظرات