بیش از دویست کودک حاشیه نشین تهران خدمات سلامت گرفتند/ بازدید وزیر بهداشت و سرپرست شهرداری تهران از مرکز پرتو و کوره پزخانه جنوب تهران

: salamat در 28/04/2018 04:30:21 ب.ظ
ایجاد شده توسط

سرپرست اداره کل سلامت شهرداری تهران با بیان این‌که در حال حاضر با معضل خالی شدن روستاها از سکنه و مهاجرت به حاشیه شهرها مواجه هستیم، گفت: در برنامه ششم توسعه نیز پیش‌بینی شده که تمام ارکان دولت باید مهاجرت از روستاها را کاهش داده و سیاست‌های تشویقی را برای جلوگیری از این کار افزایش دهند. در عین حال با اتفاقی مواجه هستیم که اگر سیاستی نداشته باشیم تا حداقل سلامت جسمانی و اجتماعی این افراد را تامین کنیم، این افراد درگیر آسیب‌های اجتماعی خواهند شد که هزینه بیشتری را به دستگاه‌های دولتی وارد خواهد کرد.


ه گزارش روابط عمومی معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، زینب نصیری با اشاره به بازدید سرپرست شهرداری تهران و وزیر بهداشت از مناطق جنوبی تهران و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به افراد ساکن در این مناطق، گفت: کارویژه‌هایی را برای افراد محروم جامعه در هفته سلامت پیش‌بینی کرده بودیم و در همین راستا اعلام کردیم در سه منطقه از تهران، شامل مناطق ۱۷، ۵ و ۲۰ و مناطقی که سکونت‌گاه‌های غیررسمی در قالب کوره‌های آجرپزی در آن‌جا وجود دارد، بسته کامل خدمات بهداشتی و درمانی را از طریق شهرداری تهران، خیرین و وزارت بهداشت ارائه می‌کنیم. در همین راستا جلسه‌های زیادی برگزار شد و همه شرکای اجتماعی نیز در این کار شرکت کردند و امروز بخشی از این کار با حضور وزیر بهداشت و سرپرست شهرداری تهران انجام شد.

وی افزود: در مرکز پرتو که ویژه کودکان کار و خیابان بود، در مجموع ۲۴۰ کودک کار و خیابان خدمات بهداشتی و درمانی دریافت خواهند کرد. در این مرکز، شناسنامه‌های پزشکی برای این کودکان تهیه شده که در قالب این شناسنامه، تست‌های شنوایی سنجی، بینایی سنجی، مشاوره روان‌شناختی، پزشک عمومی و در صورت نیاز پزشک تخصصی، خدمات غربالگری پوست و مو، واکسن هپاتیت و کل آزمایش‌های مورد نیاز برای چکاپ سلامت، غربالگری دندان و رفع مشکلات دهان و دندان در نظر گرفته و انجام می‌شود. این کار تا فردا نیز ادامه خواهد داشت تا همه این ۲۴۰ کودک تمام این خدمات را دریافت کنند.

نصیری با بیان این‌که در مجموع کوره‌های آجرپزی نیز خدمات دیگری ارائه شده، ادامه داد: امروز به کوره‌های آجرپزی منطقه ۲۰ تهران رفتیم که حدود ۳۵۰ خانوار در آن‌جا ساکن هستند و اکثر این افراد نفراتی هستند که روستاهای خود را از مناطق شمال شرق ایران ترک کرده و به این منطقه مهاجرت کردند. در این مناطق نیز حدود ۴۰ تیم پزشکی مستقر شدند. انواع خدمات پزشکی عمومی و تخصصی در این برنامه ارائه شد و در هنگام معاینه پزشکی و در صورت نیاز به آزمایش، تیم آزمایشگاهی نیز حضور داشتند تا آزمایش‌های لازم را انجام دهند. همچنین تیم‌های زنان و زایمان نیز حاضر بودند که خدمات پزشکی را به مادران ارائه کردند. تست‌های غربالگری سرطان نیز ارائه شد.

سرپرست اداره کل سلامت شهرداری تهران گفت: موضوع دیگر این بود که با همکاری دانشگاه‌های علوم پزشکی، داروخانه‌های سیار نیز در منطقه حاضر شدند تا داروها نیز به مردم این مناطق محروم ارائه شود.

وی با بیان این‌که خدمات بهداشتی و درمانی در بهترین حالت با استفاده از ظرفیت خیرین می‌تواند به صورت مستمر به این مردم ارائه شود، اظهار کرد: اصل مشکل سلامت محیطی این مناطق است. این کوره‌‌های آجرپزی بیش از ۶۰ سال است که در تهران قدمت دارند و افرادی در بخش‌های خصوصی مالکیت این مناطق را دارند و این فضاها را به ساکنین منطقه اجاره می‌دهند. برخی از افرادی که در این مناطق کار می‌کنند، کل سال را در این منطقه اقامت دارند و بخشی نیز فقط در ماه‌های خاصی از سال در این منطقه ساکن هستند. با توجه به نوع کار، افراد در معرض خطرات بسیاری از سلامت جسمانی تا روانی قرار دارند.

نصیری افزود: بخشی از این مشکلات به نبودن زیرساخت‌های سلامت بر می‌گردد. به طور مثال کمبود سرویس‌های بهداشتی و حمام در این مناطق باعث می‌شود که بسیاری از بیماری‌ها در این مناطق تشدید شود. در مدارس این منطقه بیماری‌های پوست و مو و شپش بسیار دیده می‌شود و نیاز به اصلاح زیرساخت‌های سلامت منطقه دارد.

وی با بیان این‌که در همین راستا امروز وزیر بهداشت نیز دستورات خوبی برای بهبود امکانات بهداشتی و درمانی منطقه داد، اظهار کرد: به هر حال به نظر می‌رسد دستگاه‌ها و وزارت‌خانه‌های مختلف و سازمان‌های مردم نهاد باید در کنار هم به صورت بلند مدت و میان مدت، خدماتی ارائه کنند تا وضعیت سلامتی مردم این مناطق بهبود پیدا کند.

نصیری در پاسخ به این سوال که ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به مردم این مناطق با توجه به این‌که برخی از آن‌ها به صورت مقطعی ساکن این مناطق هستند، چقدر می‌تواند برای بهبود سلامت منطقه موثر باشد، گفت: در حال حاضر با معضل خالی شدن روستاها از سکنه و مهاجرت به حاشیه شهرها مواجه هستیم؛ در برنامه ششم توسعه نیز پیش‌بینی شده که تمام ارکان دولت باید مهاجرت از روستاها را کاهش داده و سیاست‌های تشویقی را برای جلوگیری از این کار افزایش دهند. در عین حال با اتفاقی مواجه هستیم که اگر سیاستی نداشته باشیم تا حداقل سلامت جسمانی و اجتماعی این افراد را تامین کنیم، این افراد درگیر آسیب‌های اجتماعی خواهند شد که هزینه بیشتری را به دستگاه‌های دولتی وارد خواهد کرد.

سرپرست اداره کل سلامت شهرداری تهران در پایان با بیان این‌که در تهران حدود ۷۰ سمن حوزه سلامت مشغول فعالیت هستند، اظهار کرد: در حوزه آسیب‌های اجتماعی و محیط زیستی نیز حدود ۳۰۰ سازمان مردم نهاد در حال فعالیت هستند. به نظر می‌رسد اگر باور کنیم که سازمان‌های مردم نهاد باید در تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها و بعد اجرا مشارکت کنند، هم می‌توانند به ما در برنامه‌ریزی‌ها کمک کنند و هم این‌که به مشکلات به صورت نوع‌آورانه نگاه می‌کنند.

 

بازديد سرپرست شهرداري تهران از مرکز پرتو و کوره پزخانه جنوب شهر

سميع الله حسيني مکارم سرپرست شهرداري تهران همزمان با هفته سلامت از مرکز پرتو و کوره پزخانه جنوب تهران بازديد کرد.

سرپرست شهرداري تهران گفت: خدمات درماني به زنان سرپرست خانوار و کودکان کار در درمانگاه هاي شهر سالم به صورت رايگان ارايه مي شود.

حسيني مکارم با اشاره به ارايه خدمات بهداشتي و درماني در 18 مرکز شهرسالم شهر تهران گفت: شهرداري تهران به صورت تجميعي در کنار وزارت بهداشت و درمان در حوزه سلامت شهروندان تهراني فعاليت مي کند که طبيعتا اين موضوع يکي از وظايف شهرداري تهران محسوب مي شود.

وي با بيان اينکه شهرداري تهران در حوزه کودکان کار و خيابان و همچنين زنان سرپرست خانوار اقداماتي را انجام مي دهد، افزود: بودجه لازم در اين باره در نظر گرفته شده است و اين در حالي است که در درمانگاه هاي شهرسالم نيز خدمات به اين افراد به صورت رايگان ارايه مي شود.

سرپرست شهرداري تهران خاطرنشان کرد: معتقديم در کنار دستگاه هاي متولي، مردم نيز بايد کمک کنند تا شهرداري با جذب خيرين در حوزه احداث مراکز درماني بيشتر و ارايه خدمات کيفي تر فعاليت کند.

 

بازديد وزير بهداشت از مرکز خدمات سلامت محور ساکنين کوره هاي آجرپزي

وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي از مرکز خدمات سلامت محور ساکنين کوره هاي آجرپزي منطقه 20 در روستاي محمودآباد بازديد کرد.

در حاشيه اين بازديد حسن قاضي زاده هاشمي در جريان ارايه خدمات درماني از جمله ويزيت پزشکان عمومي، پزشکان متخصص بيمارهاي عفوني، مشاوره روان شناسي، مشاوره مامايي، مشاوره تغديه و اندازه گيري شاخص توده بدني، مشاوره بهداشت، توزيع شامپوي ضد شپش، اندازه گيري قند و فشار خون توسط تيم پرستاري، توزيع اقلام دارويي به افراد ارجاع شده توسط پزشک، چشم پزشکي، شناسايي اختلالات حرکتي کودکان زير 12 سال، غربالگري سرطان سينه و ... قرار گرفت.

گفتني است؛ تعداد بهره مندان از اين خدمات در ناحيه کم برخوردار شهرتهران 200 نفر هستند.

 

وزیر بهداشت عنوان کرد:

تجمیع خدمات درمانی وزارت بهداشت و شهرداری تهران

وزیر بهداشت گفت: مهمترین هدف ما در حوزه بهداشت و درمان اجتماعی در وزارت بهداشت و شهرداری تهران باید تجمیع خدمات درمانی باشد.

سید حسن قاضی زاده هاشمی در بازدید از مرکز پرتو( مرکز آموزش و پایش سلامتی کودکان کار) و کوره پز خانه جنوب تهران در جمع خبرنگاران گفت: مجموعه شرکت شهرسالم شهرداری تهران در دوره اخیر خدمات متعددی را در حوزه بهداشت و درمان داشته است.

وی با بیان اینکه حضور خیرین، پزشکان و پرستاران در این مجموعه های درمانی و بهداشتی بسیار پرنگ است، افزود: مهمترین هدف ما در حوزه بهداشت و درمان اجتماعی در وزارت بهداشت و شهرداری تهران باید تجمیع خدمات باشد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: اگر بتوانیم از سراهای محلات به عنوان مراکز جامع خدمات پزشکی بهره ببریم، به خوبی توانسته ایم، خدمات را در حوزه بهداشت و درمان تجمیع کنیم.

قاضی زاده هاشمی با اشاره به اینکه مهمترین هدف ما در حوزه بهداشت پیشگیری است، یادآور شد: بیش از هر چیز دیگری معتقد به یکپارچگی خدمات در حوزه پیشگیری هستیم. این را فراموش نکنیم که پراکندگی و فرار از مسئولیت ها، تمام اهداف ما برای یکپارچگی خدمات را به تاخیر می اندازد.

وی با بیان اینکه یکی دیگر از راهکارهای ما در حوزه بهداشت جامعه یکپارچه شدن سلامت است، تاکید کرد: هم اکنون در جامعه و در بین عموم مردم یاس و ناامیدی وجود دارد و بازگرداندن سلامت روان مردم و امید و نشاط به جامعه تنها از طریق خود مردم میسر است که در این زمینه مردم نباید تنها به ارایه خدمات ما متکدی باشند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص اینکه سلامت روان کودکان کار نیاز به مراقبت از سوی خود مردم دارد، خاطرنشان کرد: این موضوع هم از طریق ارایه خدمات آموزشی میسر است. این در حالی است که در دین اسلام نیز تاکید شده که توجه به همسایه از هر عبادت دیگری واجب تر بوده و ثواب بیشتری دارد.

print
rating
  نظرات